Diesel v Mazdě CX-7 nebo Mitsubishi Outlanderu?

Diesel v Mazdě CX-7 nebo raději jeden s dieselů nabízených v Mitsubishi Outlanderu? Který z japonských SUVéček čtenáři doporučíme?
25.03.2010, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Dotaz: Dobrý den, mám možnost koupit předváděcí vůz značky Mazda CX-7 2,2 MZR CD. Bohužel se mi nepodařilo nikde najít test na tuto motorizaci. Přemýšlel jsem i o vozu Mitsubishi Outlander buď 2,0 DI-D nebo 2,2 DI-D a nevím, pro který z těchto vozů se rozhodnout. Po vizuální stránce jednoznačně vítězí Mazda, ale nevím jestli po motorické raději nezvolit jednu z variant Mitsubishi a když ano, tak kterou. Předem děkuji za radu, Mirek


Diesel pod kapotou Mazdy CX-7 se objevil teprve nedávno, proto se zatím nikde neobjevil podrobný redakční test. To však nic nemění na faktu, že CX-7 dostala diesel, který se o něco dříve objevil pod kapotou Mazdy 6 (poprvé byl představen na konci roku 2008). Nová dva-dvojka MZR-CD je oproti dříve použitému dvoulitru MZR-CD z více než 90% novým agregátem. Zvýšením zdvihu z 86 na 94 mm se podařilo dosáhnout vyššího zdvihového objemu. Svou nadčtvercovou konstrukcí se vydává proti současnému trendu čtvercových motorů. Nové je turbodmychadlo IHI, které má lopatky statoru zakřivené ve směru obvodové kružnice (běžně bývají rovné). To vede k menšímu odporu u výfukových plynů. Dvoupístové čerpadlo vyvíjí tlak 2000 barů (dříve to bylo 1800 barů). Elektromagnetické vstřikovače se systémem common-rail postrádají piezoelektrické ovládání. Mezi další raritu patří roztok AdBlue vyrobený na bázi močoviny (je uskladněn v 15,5 litrové nádrži po podlahou kufru) a dokáže rozložit na 40% produkovaných oxidů dusíků ve výfukových plynech na neškodný dusík. Močovinu stačí měnit během dvacetitisícových servisních intervalů. Pokud však "močovina" dojde, motor přejde do nouzového režimu a ztratí tah. Po vypnutí už ho nenastartujete.

TIP: redakční testy Mazdy CX-7 2.3 DISI 

Agregát je spojen se známou přímo řazenou šestistupňovou převodovkou, kterou známe z benzínové varianty. Převodovka má trojitou synchronizaci první až třetího rychlostního stupně a dvojitou synchronizaci čtyřky. Řazení proto funguje plynule, lehce a velmi přesně. To samé platí o řízení, které dokáže zprostředkovat dostatek informací od předních kol (sice není tak dokonalé jako u benzínové verze, ta má totiž hydraulický posilovač oproti elektrickému u dieselu). U samotného motoru se zatím neobjevil žádný problém a lze předpokládat, že bude stejně jako předchůdce v podobě dvoulitru ušetřen všech bolestí dieselových srdcí. Motor si dokáže s CX-7 celkem rozumně poradit. Kombinovaná spotřeba 7,5 litru, zrychlení z nuly na sto za 11,3 sekundy a maximálka rovných 200 km/h.

U Mitsubishi Outlanderu se v případě dieselového dvoulitru DI-D jedná o agregát TDI koncernu Volkswagen AG, přičemž dva-dvojka pochází z Francie (využívá ji Peugeot v odvozeném modelu 4007 nebo Citroën v modelu C-Crosser). Doporučit mohu dvojitě přeplňovaný francouzský agregát, který vyniká nesrovnatelně vyšší kultivovaností a lepším zátahem v nižších otáčkách. Je však dostupný pouze s vyšším stupněm výbavy.

TIP: již v pondělí test Mazdy CX-7 s dieselovým motorem

Závěr: Mazda levnější

Osobně bych volil Mazdu CX-7 která vyjma objemu zavazadleníku přináší více hudby za méně peněz. Mazda poskytuje lepší jízdní vlastnosti na silnici i v lehkém terénu. Chlubí se vyšší světlou výškou (208 mm oproti 175 mm u Outlanderu), vyniká přesnějším řazením, přívětivějším řízením a útulnějším interiérem. Outlander volte v případě potřeby automatické převodovky, kterou Mazda v Česku bohužel nenabízí. Outlander však s dvojspojkovou automatickou převodovkou vybavený agregátem 2.2 DI-D přijde minimálně na 939.900 Kč.

CX-7 s dieselovou dva-dvojkou je v základní výbavě Emotion a manuální šestirychlostní převodovkou dostupná za cenu 738.900 Kč, přičemž nejlépe vybavené verze (Revolution High) přijde na 928.900 Kč. Nejlevnější dieselový Outlander startuje v základní výbavě Invite na 729.900 Kč čímž zájemci získají slabší 103 kW verzi dvoulitru. Silnější 123 kW verze stojí o 30.000 Kč více. Dva-dvojka DI-D srovnatelná s agregátem CX-7 startuje na cenovce 899.900 Kč a končí na částce 1 004.900 Kč. A to je již příliš.


autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
bubu, 25.03.2010 07:53
no, pokial je to take lacne, tak OK, ale dufam ze je to riesene tak ako doplnanie oleja alebo vody, proste aby si to uzivatel bol schopny doplnit sam ked sa mu odrazu chcanky minu a nie byt odkazany na servis. To je pruser, ked vam auto zdochne 200 km od najblizsieho servisu, a mobilu zrovna odide baterka (alebo kredit), a pritom staci len naliat stanky.
Petr - TipCars.com, 25.03.2010 08:18
Asi jste četl článek v rychlosti, 125 kW výkonu zmiňuji v případě silnější verze dvoulitrového agregátu DI-D. Dva-dvojka DI-D má 115 kW.
Riccardo, 25.03.2010 08:37
Píšou že je to na podvozku, tak pozor ať ti to při doplňování nestříkne do xichtu, jak budeš ležet pod autem
majki, 25.03.2010 10:26
Vzhledem k tomu, ze moderni TIRaky bez AdBlue prakticky neexistuji, je opravdu tato kapalina k sehnani na takrka kazde benzinove pumpe :).
Osobne bych se priklanel k CX-7.
Pepe, 26.03.2010 07:26
Taky jsem četl "dvojitě přeplňovaný francouzský agregát". Prosím o vysvětlení, neboť jsem až do včera žil v tom, že se jedná o normálturbo. Biturbo má 125kW, proč ho škrtit na 115?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.