zpět
3529

Diesel nebo benzín do Opelu Meriva?

Dotaz

Dobrý den,
mám velký zájem o koupi vozu Opel Meriva, ale chtěla bych se zeptat, jaký typ vozu si mám vybrat co se týče úspory ve spotřebě a provozu (náhradní díly). Mám na mysli diesel nebo benzin? 1.4 nebo 1,6 nebo 1,7.....? Ročně najezdím tak 5000 km. Mám dvě malé děti a chtěla bych se ještě zeptat jaký názor máte na tento vůz z hlediska bezpečnosti a prostoro uvnitř tohoto vozu.


Děkuji moc za odpovědi.

S pozdravem hezkého dne.

07.08.2008, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Vážená čtenářko,

vůz Opel Meriva se na trhu objevil v roce 2003. Jedná se o zajímavý automobil, který je dle mého názoru na trhu nových i ojetých vozů možná trochu opomíjený. V našich srovnáních se příliš často neobjevuje, zrovna tak jsme o něm ještě nepsali v sekci „recenze ojetých vozů“. Pokusím se tedy přinést všechny důležité informace a v závěru článku se, jako obvykle, zmíním i o nějaké vhodné alternativě.

Jak jsem již uvedl výše, Meriva se na trhu objevila v roce 2003. Tedy v době, kdy již byla značně rozvinutá kategorie menších MPV, zastoupených Renaultem Scenic, Citroënem Xsara Picasso či Opelem Zafira. Ukázalo se, že i ještě menší vůz podobného ražení bude mít na trhu své místo. Začaly se tedy objevovat vozy, vycházející konstrukčně z třídy malých vozů. A tím je také vůz, kterým se zabýváme.

Opel Meriva vychází z technického základu Opelu Corsa třetí generace. Neznamená to ale, že všechny komponenty podvozku jsou shodné, v tomto případě například byly využity i díly z Astry či větší Zafiry. Jednoprostorová karoserie nabídne, vzhledem ke své délce, skutečně dostatečný prostor. Pracoviště řidiče je jednoduché, z ergonomického hlediska je vše v pořádku. Použité materiály a úroveň montáže plně odpovídají současným zvyklostem v dané třídě. Design je poněkud strohý, zcela v duchu ostatních modelů značky, které v té době vznikaly. Pro Vás bude nejdůležitější to, že na předních i zadních sedadlech naleznete dostatek místa. Se sedadly lze samostatně manipulovat a přizpůsobit prostor počtu cestujících či velikosti nákladu. Základní objem zavazadlového prostoru 374 litrů tedy v žádném případě neznamená, že přepravní kapacity Merivy jsou omezené. Podvozek je komfortní a tichý. Z hlediska bezpečnosti je Opel Meriva spíše průměrným vozem – v crash testu Euro NCAP získal 26 bodů, tedy 4 hvězdičky, a to v roce 2003. Pokud se podíváme na spolehlivost, tak se také jedná o dobrou volbu. Mechanické komponenty vozu jsou odolné. Servořízení, přední i zadní náprava, brzdy i tlumiče mají očekávanou životnost a neskrývají žádná poddimenzovaná řešení. Možná i vzhledem k této skutečnosti se Meriva v loňském roce umístila na první příčce statistiky TÜV, která pravidelně hodnotí zejména závady zjištěné při pravidelných prohlídkách (obdoba naší STK). Co se týče elektrické a elektronické výstroje vozu, zde již situace tak jednoznačná není. Objevují se poruchy centrálního zamykání, vnitřního osvětlení, stěračů atd.. Vše má na svědomí vadný modul karoserie. Dále se může objevit vadná řídící jednotka, kompresor klimatizace, alternátor, zanesený EGR ventil u vznětových motorů, či přetržený rozvodový řemen u motorů zážehových. Ani výfuk nemá velkou životnost a na výměnu zadního tlumiče je potřeba připravit cca 4 tis. Kč (v druhovýrobě).

Rád bych se ještě zastavil u volby vhodného motoru. Je pravda, že univerzální doporučení asi neexistuje. Vždy bude záležet, na jaké vzdálenosti a jakým způsobem bude vůz provozován. Při vcelku malém ročním nájezdu, který uvádíte ve svém dotazu, bych se spíše klonil k zážehové verzi. Já osobně bych sáhl po moderním zážehovém čtyřválci 1.4 Twinport s výkonem 66 kW, který je v nabídce od roku 2004. Má rozvody poháněné řetězem, kultivovaný chod, vcelku dostatečný výkon a spotřeba se bude v městském a příměstském provozu nejčastěji pohybovat mezi 6 – 7 litry na 100 km.

Rád bych také doporučil alternativu ke zvážení. Bohužel nevíme, jakou částku budete chtít do koupě tohoto vozu investovat. Napadá mne ale jeden vůz, který může nabídnout podobné kvality. Tedy pohodlný podvozek, variabilní a útulný interiér a také, ač se to vzhledem k výrobci může zdát zvláštní, docela slušnou spolehlivost. Jedná se o Fiat Idea. Vůz, jehož prodej v České republice byl pro malý zájem ukončen, se dá jako ojetý (na trhu je od roku 2004) sehnat přibližně od 180 tisíc Kč, tedy v podobných cenových relacích, jako Opel Meriva.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Fénix56, 08.08.2008 13:41
hahahahahahhaa, závěr té první reakce od Aldy nemá chybu, resp jsem se dobře pobavil. Jinak nechápu, jak někdo s 5tkm může uvažovat o naftě. Sakra to vám ten dehet tak leze na mozek? Co to je za poslední dva roky za módu jezdit všude traktorem. Dyť v těch ulicích je smradu a hluku, že se po chodíku už pomalu nedá jít.
Fénix56, 08.08.2008 13:42
jj Vaculík byl super
anonym, 09.08.2008 07:49
Má pravdu,předsedo !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
anonym, 09.08.2008 21:10
skvěle!
anonym, 07.09.2008 10:48
Jedině naftu!!! Nafták se vyplatí i při 5 tisících ročně!! Co kilometr to uspora!! Ty žvásty že se to vyplácí až od určitých km jsou naproste lži!!!

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.