zpět

Diesel či benzín ve spolehlivém autě

Dotaz

Dobrý den,
velice si vážím vašich názorů a proto se žádám o radu. Denně s vozem jezdím do práce, která je vzdálená cca 20 km, z toho 13 km jedu mimo město po pěkné rovince a 7 km ve městě. O víkendech podnikám výlety většinou ve 4 lidech a nájezdem okolo 100km. Roční nájezd bude někde okolo 18 tis. km. Převážně jezdím na spotřebu, ale občas si rád zapředjíždim nebo vůz protáhnu. Nyní vlastním Škodu felícii 1,6MPI a už bych rád nějaké auto které mi vydrží.
Nevím tedy, jestli zvolit diesel, který se mě líbí svojí pružností a nebo benzín. Největším kandidátem je Ford Mondeo, ale zde nevím jestli zvolit raději 1,8 či 2,0 nebo rovnou 2,5 Duratec? Dalšími kandidáty jsou Škoda Octávia/Passat 1,8T 20V 110KW nebo Honda Accord 2,4, která by byla o něco dražší. Dost se mi také líbí BMW 325i, ale v tomto případě bych se hodně bál servisu.
Z naftových motorů mě velice zaujal 1,9Tdi 81KW v octávii, golfu/boře, toledu/leonu a 1,9TDI PD ve VW a toledu/leonu.
Zajímalo by mě jaký vůz byste mi doporučil z hlediska nákladů a potěšení z jízdy.

Předem velice děkuji za odpověď.

Jaroslav Mičulka

21.01.2009, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+24

Odpověď

Vážený pane Mičulko,
v dnešní době je hodně těžké doporučit automobil, který by vyhověl nejlépe poměru provozních nákladů a potěšení jízdy. Jako všude jinde i zde platí něco za něco. Pokud nebudu koukat na spotřebu, určitě budu moci doporučit nějaký šestiválcový motor. Všechny šestiválce mají charakteristický zvuk, kultivovanost chodu a je to takové příjemné svezení. Trochu nám ale pokulhávají náklady na provoz. Sice se určitě objeví řada řidičů, kteří jsou schopni jezdit se šestiválcem po městě pod 10 litrů na sto kilometrů, ale většině z nich to moc dlouho nevydrží. Průměrná spotřeba by se měla počítat opravdu průměrně a ne sledovat počítač na přechodnou dobu s lehkou nohou. Prostě při koupi šestiválce musíte počítat s o něco vyšší spotřebou a na pravidelné vzdálenosti cca 20 km si myslím, že se moc nehodí. S tím bude mít problém i klasický čtyřválec. 20km je velmi krátká vzdálenost a osobně bych ji přirovnal spíše k městskému režimu. Další nevýhodou je zdvihový objem u šestiválce, zvláště u Fordu Mondeo, u starších modelů je jeho objem vyšší než 2500 ccm a tím spadá do vyšší kategorie povinného ručení a to je cca 1000 Kč měsíčně ještě než otočíte klíčkem v zapalování. A bez povinného ručení to nejde. Ostatní šestiválce jsou do 2500 ccm. Zajímavou kategorií jsou 2,0 V6, např.. v Nissanu Maxima. Motor má příjemný zvuk, ale zabírá až ve vyšších otáčkách, pružnost je zde trochu omezená. V kombinaci s nenápadným designem vytváří na první pohled nezajímavé auto, na druhou stranu jde o velký komfortní sedan s potřebnou výbavou a zloděj ho na ulici zaručeně přehlédne.
Pokud ubereme válec, máme na řadě pětiválce. Docela jsem si oblíbil 2,3 V5 od koncernu VW, dodával se do Golfa, Bory, Passatu i Toleda. Prodejnost tohoto modelu je spíše horší, lidé se bojí vysoké spotřeby, paradoxně zařazují ihned tento objem do vyšší kategorie i když k tomu nemají důvod. Osobně mám zkušenost s Toledem V5. Hranici 10 litrů ve městě budete držet velmi těžko, ale na jízdu to je opravdu příjemný motor, zvuk, pružnost, osobně jsem s ním byl nadšený, ale bylo to dané i tím, že automobil byl vzhledem ke svému roku výroby v nadprůměrném stavu a po celou dobu se k němu řidiči a majitelé chovali více než slušně, žádné studené zrychlování, žádné extrémní vytáčení, atd. Byl to výstavní kousek na který budu vždy vzpomínat. Ale jakmile se objeví problémy, každý dává od tohoto motoru ruce pryč (bohužel někdy i mechanici), jeho koncepce není nejjednodušší. Právě v praxi jsem se mohl setkat s modely s tímto agregátem, které měly snížený výkon, nejely a mechanikům nezbylo nic jiného, než zkoušet. S těmito problémy se můžeme setkat prakticky kdykoliv u kteréhokoli jiného motoru. Na druhou stranu při jízdě mimo město se s tímto dravcem dá jet za necelých 9 litrů. A svezení to je.
Co se týká Octavie či Passatu 1,8T určitě není úsporný motor. I zde potenciál láká k sešlápnutí plynového pedálu a spotřeba úměrně stoupá. Jen se nenechat unést a zakoupit nepřeplňovanou verzi. 92 kW sice vypadá, že bude dostačující, ono je, ale vše je vykoupeno spotřebou, osobně bych tuto jednotku označil za „žrouta“.
Ford Mondeo bych se svou nabídkou benzinových motorů zařadil na takový střed. Zvuk a síla průměrného čtyřválce (až na V6), průměrné náklady na provoz, průměrné výkony. V6 je tišší, o něco více žíznivější a následně v dnešní době špatně prodejná. Na průměrné ježdění bohatě stačí 1,8 nebo 2,0 16V je příjemný střed, zvláště v provedení kombi je příjemnější, dynamika je zde lepší.
TDi je příjemná záležitost pružnosti jako každý turbodiesel s přímým vstřikem, ale na Váš nájezd kilometrů se vůbec nehodí. Diesel se během vaší jízdy do práce ani nezahřeje a v zimě se ani neohřejete, provozní náklady sice magicky nižší, ale servisní náklady zase vyšší. Pokud bych měl doporučit 81 kW je nejideálnější, PD je daleko hlučnější a spotřeba ve městě při ostřejší jízdě je až překvapivě vysoká. Je zde daleko větší rozdíl ve spotřebě při razantní jízdě než u „staré“ 81kW.
BMW je trochu jiná kapitola, 325 – řadový šestiválec, příjemné svezení, vyšší výkon, zadní náhon. Servis a spotřeba je ale daň za luxus.
Souhrnem, pokud budu vybírat automobil a budu se spíše zamýšlet nad všestranným využitím – cesta do práce a zpět, rodinné výlety o víkendu, přiklonil bych se spíše k Ford Mondeo 2,0 16V 5dvéřový. Dostatečný vnitřní prostor, dostatečný zavazadlový prostor, dostatečný výkon, přiměřená spotřeba a servisní náklady.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
kaccerr, 22.01.2009 19:39
Posledním třem příspěvkům vůbec nevěřte!!! Honda Accord je přece japonec a ten se kazí a jsou na něj drahé náhradní díly!
kaccerr, 22.01.2009 19:41
A proto jsem si jednoho koupil a veřte nebo ne 240000 km a furt nic,pořád jede
olda, 22.01.2009 21:31
stačí kouknout na oficiální stránky www.ford.cz. najít si specifikace vozu mondeo a uvidíš,že dvouhmoťák mají uvedený skoro všechny benzíny. Ale nevím,možná,že kecaj, nejsem expert a zrovna ani nemám dvojku v žíle:)
wendys, 23.01.2009 10:20
Naprosto souhlasím,Hondu 2,4 jsem nedávno prodával,je to povedený vůz.Bohužel málo rozšířený,tudíž málo povědomí a mezi normálními motoristy též málo odvahy si tento vůz koupit.Jinak Kylie co máte pořád s těmi závorkami?Máte snad radost z nové klávesnice? No nic omlouvám se,ale už je to dávno co jsem chodil do školy a toto mi asi un iklo.Hezký den.
Koloss, 23.01.2009 17:16
Hm koukal jsem a divím se. Nicméně jsou tam dvě varianty 2.0 Duratec, u jedné je dvouhmoťák napsaný, u druhé ne. Ten bez má o trochu vyšší krouťák 190 proti 185 Nm, výkon je stejný. Těch 190 Nm odpovídá motoru z předchozí verze Mondea 2001, takže teoreticky by tam být nemusel. Ve starém katalogu napsaný není, ale to taky není napsaný ani u TDCi, takže to nemusí být průkazné. No a co jsem pohledal na internetu, tak by tam dvouhmoťák měl být, patrně v celé řadě Duratec HE. Člověk se pořád učí.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.