Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Dacia Logan II: koupit čtyřletý kus s dieselem?

Poradna
František Mašek | 07.06.2024
foto: Michal Štengl
Jirka plánuje koupi Loganu MCV z roku 2020. Auto má nájezd 82 tisíc kilometrů a pod kapotou diesel 1,5 Blue dCi o výkonu 70 kW. Jaká je po letech provozu spolehlivost tohoto motoru i Loganu druhé generace?
Dotaz
Dobrý den, nutně potřebujeme kombíka na dovolenou. Hledal jsem v koncernu VW, ale ceny jsou vysoké, raději zvolím Logan, ale v lepším stavu s nižším nájezdem. Konkrétně jsem si našel auto z roku 2020, najeto 82 tis. km, motor nafty 1,5 dci 70 kw, zachovalé, prodávané přímo Renaultem. Zajímalo by mě, jak se na motor i auto koukáte z hlediska dlouhodobé spolehlivosti. Děkuji, Jirka

Odpověď
Dobrý den Jirko, o Loganu druhé generace jsme tu v poradně psali několikrát. Osobně velmi pozitivně hodnotím benzínové motory jak čtyřválec 1,2, tak i litrový tříválec 1.0 TCe. Vámi vybraný diesel (vždy spojený s pětistupňovým manuálem) se do Loganu dostal v roce 2018 a vydržel v něm až do ukončení výroby v roce 2020. Nabízí se samozřejmě v dalších modelech Dacia i Renault, využívá jej ale i Mercedes a Nissan. Díky AdBlue i dalším úpravám splňuje emisní normu Euro 6.2, na druhou stranu je poměrně složitý, což nedává do budoucna příslib takové spolehlivosti jako u benzínových motorů. Vzhledem k vyšší pořizovací ceně se jich v Loganu mnoho neprodalo a jeho výběr na sekundárním trhu je tak poměrně omezený (aktuálně jsou v nabídce na TipCars.com jen dva kusy s tímto motorem).

Hlavní výhodou jednotky 1,5 Blue dCi je opravdu skvělá spotřeba, a to i při vyšším zatížení + slušná dynamika. Na dlouhé cesty je tedy motor ideální, zbytek auta se ale hodí spíše na příměstské cestování. V kabině slyšíte motor a při vyšších rychlostech i hluk od podvozku. Opakuje se zde také nešvar z Dusteru druhé generace, kde je slyšitelné čerpadlo AdBlue. Pomalejší je i náběh topení v zimě. To je ale (kromě pár drobností v oblasti ergonomie a zpracování interiéru) vše, co bych Loganu vytknul. Vnitřní prostornost je fajn, stejně jako objem zavazadelníku. Příjemně nízké budou i ceny za servisní prohlídky i za náhradní díly. Připomínám, že rozvodový řemen je u 1,5 Blue dCi nutné měnit po šesti letech.
Hodnocení článku
4.5 z 5 (90%)
Hodnoceno: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
mariov2, 06.06.2024 13:17
Renault K9K je v posledních dvou generacích nadprůměrně spolehlivý motor, ačkoliv by to člověk po velice špatném úvodu u prvních dvou generací nečekal. 300 000km a více není zásadní problém.

S Loganem konkrétní zkušenost nemám. Akorát od novinářů vím, že to je (byl), jediný motor v Dacii, co neví o zapnuté klimatizaci, ostatní motory (zážehové a zvláště ty atmosférické) se chovaly v parném létě po sepnutí kompresoru jakoby někdo z auta vyhodil kotvu.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů