Čtenář by rád teréňák do 130 tis. Kč. Co doporučíme?

V hledáčku mám Pajero Sport 3,0i a Jeep Cherokee 4,0i. Doporučíte mi jeden z uvedených modelů a nebo si mám nechat peníze na užitečnější věci?
10.12.2012, poradna

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 4x
vaše hodnocení: -

Michal: Dobrý den, vážená redakce, rád navštěvuji Vaše stránky, neboť auta mám rád a tímto bych Vás chtěl poprosit o názor, případně o radu, ohledně výběru ,,nového" - ojetého auta pro obyčejnou 3-člennou mladou rodinu (já 28, manželka 25), bydlící v paneláku ve 35-tisícovém městě. Naše příjmy jsou dohromady cca do 27 tis, 9 jde na bydlení, co zbyde, z toho se žije.

V současné době jezdíme jednou z prvních TDi Octávií, liftback 66 kw. Auto je dobré na spotřebu, sem tam nějaká drobná porucha (např. motor stěračů, stahování oken...), ale i tak se do auta nainvestuje cca 8-12 tis. ročně vč. oleje a filtrů, což mě na starou Škodovku příjde dost. Přemýšlíme o výměně za jiný vůz, čistě z rozmarů milionáře. Chtěli bychom si splnit náš sen a koupit off-road. Je mi jasné, že naše stará Octávka stačí, neboť najedem 6-9 tis. za rok, na nákup, do práce, jednou za rok na dovču po ČR, ale teréňák má svoje.....

V hledáčku máme Pajero Sport 3,0i, Jeep Cherokee 4,0i. Motor vzhledem k nájezdu asi benzínový, také, aby to hned topilo. Tato dvě auta se nám líbí, je to ,,kus železa" spojený s luxusem, který Octavia jistě nenabídne. Využítí bude všemožné, nákupy, výlety do přírody, do budoucna na stavbu chatky v přírodě.... Jasně, do nějakého terénu se moc nedostanem. Cenový strop je 130 tis. Kč. Doporučíte nám jeden z uvedených modelů, nebo něco jinýho, jako je Rav 4, Vitara? Nebo je to blbost a peníze mám nechat na užitečnější věci? Moc děkuji za Váš odborný názor. Michal


Vážený Michale,

tento dotaz jsem si vybral ne proto, že bych se mohl zasvěceně rozepsat o kladech a záporech Vámi uvažovaných aut, se kterými jsem po pravdě nikdy nejel (tedy s většinou), ale pokusím se Vám spíše nastínit realitu nákladů, o kterých se ve svém dotaze zmiňujete u Octávie.

Váš dotaz je poměrně vyčerpávající, s dobrým obsahem informací pro vypracování rozvahy na téma finanční náročnost výměny staršího vozu za novější v úplně jiné kategorii. Předně nechci být nezdvořilý, ale s cenovým stropem 130 tisíc rozhodně nejde o rozmary milionáře, ale spadáte do nejpočetnější skupiny provozovatelů vozidel, kteří se povětšinou domnívají, že lze za málo peněz pořídit hodně muziky. Ano, pořídit ano, ale pak teprve přijde ta pravá realita. Pokud máte v hledáčku Mitsu Pajero Sport nebo Jeepa Cherokeeho s velkoobjemovými benzíny, tak s uvedenou částkou pořídíte stroje nejméně 10 let staré. Copak o to, i 10 let starý stroj může dobře sloužit, pokud se o něj původní majitel (v tomto případě spíše majitelé) dobře staral. Zde už nemohu úplně pominout spotřebu, která by se mohla zdát pro 6-9 tisíc za rok celkem nepodstatná, protože se 4-litrem v Chrokeem se pravděpodobně pod 14 litrů dostanete jen při natankování na kopci a následné jízdě dolů s již zahřátým motorem na časově velmi omezenou dobu. A pokud si budete chtít výkon trochu užít, tak třeba ve městě se skutečně máte na co těšit. Při dnešních cenách benzínu se sluší rovnou připravit na fakt, že budete prostě průměrně jezdit za 5,50 Kč/km, což znamená kolem 40-ti tisíc ročně jen za benzín. S Mitsu Pajerem to nebude o mnoho růžovější, protože je to stejná koncepce vozu, byť má o něco „úspornější“ motor. Rozdíl ve spotřebách bude tak maximálně dva litry, čili ročně za palivo utratíte „jen“ 35 tisíc Kč. Myslím, že po té, co se momentálně vozíte za 5,5 litru nafty (tedy 2,20 Kč/km – ročně cca 17 tisíc Kč) budete velmi zvažovat, na kterou cestu se vydáte vlastním vozem a kterou si odpustíte, až začnete sedlat jedno z těchto monster a každé tankování bude znamenat výrazný zásah do Vašeho konta. Pokud se k tomu přidá nadstandardní povinné ručení za vyšší obsah, běžný servis, jako jsou oleje, filtry, pneumatiky! a sem tam nějaká oprava spojená se stářím a provozními hodinami v kontextu exotického vozu, budete často vzpomínat, že jste za o 4 roky starší Octavii platili jen 8-12 tisíc ročně, což je opravdu téměř absolutní minimum. Když totiž odhadnu mandatorní náklady:

3000 Kč za ručení,
1500 Kč za dálniční známku,
500 Kč za roční podíl STK,
1500 Kč za roční podíl pneumatik,
1500 Kč za provozní náplně, a filtry,

…dostanu se na 8000 Kč, které jsou teoretické minimum bezproblémového provozování vašeho momentálního vozidla (téměř jakéhokoliv vozidla). Pokud se přidá nějaká drobná oprava v podobě zaseknutého mechanismu stěračů, váhy vzduchu apod., je jasné, že se můžete přiblížit 12-ti tisícům, což stále považuji za velmi dobrou částku za provoz vozidla. Pro tyto výdaje totiž najeté kilometry nehrají roli. Tyto mandatorní výdaje zaplatíte vždy a jejich výše se možná bude lišit o delší použití pneumatik nebo absencí dálniční známky při malých nájezdech, ale podotýkám, že to budou marginální rozdíly. S uvedenými favorizovanými kandidáty se k těmto číslům NIKDY ani nepřiblížíte, protože jen 2 sady pneumatik (nelze očekávat, že auta se budou prodávat obutá do funglovek) Vám udělají hned zpočátku „pěkný“ kilometrový náklad, který se bude díky vysoké spotřebě rozmělňovat jen velmi pozvolně. Troufám si odhadnout, že včetně paliva se ročně pod 60 tisíc budete dostávat velmi stěží a beru v potaz, že na takovém desetiletém autě ohlodá něco zub času až na kost a jen můžete doufat, že toho nebude mnoho nebo to budou ryze spotřební věci, které se i na tehdy drahá auta dají pořídit momentálně za pozemské ceny, alespoň na internetu. Znamená to, že dáte z Vašeho 27 tisícového platu 9 tisíc na bydlení a minimálně 5 tisíc na provozování auta a zbylých 13 máte na vše ostatní včetně stavby chatky a jako škarohlíd bych mohl namítnout, že na nákupy tímto autem nebude nutné jezdit, neboť nebude pak za co nakupovat. Nabízí se u těchto dvou vozidel otázka, zda minimálně 2x (odhaduji spíše 2,5-3x) vyšší náklady na provoz budou odpovídat navýšení luxusu, který si slibujete od desetiletého Pajera respektive Cherokeeho. To je otázka, na kterou si budete muset po zasednutí rodinné rady a vyzkoušení vozidel, odpovědět sami. Já Vám to vzhledem k výše uvedeným aspektům nedoporučuji.

Neházejme však flintu do žita. Jako alternativy jste zvolil vozidla, která budou mít pravděpodobně sice stále dražší provoz, než Vaše letitá Octávie, ale už to nemusí být tak propastný rozdíl, jak je popsáno v předchozím odstavci. Proti vozidlům Suzuki Vitara, myslím, že jste měl na mysli Grand Vitara, nebo Toyotě Rav4 nic nenamítám, jen předesílám, že jde stále o cca 10 let staré vozy, v případě štěstí pouze 8. Rozdíl je tady hlavně v motorizaci a tedy spotřebě, kde se dá s dvoulitrem očekávat průměrná spotřeba do 10-ti litrů (vyšší stavba vozu, vyšší hmotnost a pohon 4x4), která bude ovšem pořád téměř dvojnásobná oproti tomu, co pohání váš vůz teď. Za palivo tak zaplatíte „jen“ 30 tisíc ročně a ostatní náklady budou také nižší. Pokud se s vyššími náklady smíříte, tak bych vzhledem k příjmům volil spíše tyto exempláře.

Na závěr si neodpustím nezmínit svého favorita, který nenabídne diametrálně vyšší luxus než Octávia, nebude mladší než všechna výše uvedená auta, ale může překvapit hodně slušnou trakcí, spolehlivostí a při štěstí opravdu bezkonkurenčními náklady na palivo. Odveze 3-člennou rodinu kamkoliv a kam ji nedoveze, bude pro něj muset už jen traktor nebo rolba. Není to ryzí off-road, je to spíše SUV, ale velmi zdařené, s výbornou průchodností terénem a hlavně permanentním symetrickým AWD. Nemá omračující vzhled a neposune Vás opticky do vyšší příjmové třídy, jak by to třeba udělal Cherokee. Představuji výrobek Fuji Heavy Industry: Subaru Foerster s motorem 2.0/2.5 s možností sehnat verzi konzumující kapalný propan-butan (LPG). Při dobré konstelaci hvězd se možná stane, že budete mít ještě nižší náklady na provoz, než máte teď. Budete mít novější auto a ještě Vám zbudou peníze na užitečnější věci.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
tomaskrtek, 14.12.2012 16:47

taky znám jednoho takovýho.... v maskáčích líta po lese. ale má u toho detektor. a naposledy dovalil větší hrstku stříbrnejch mincí z období 30tiletý války, bratru za dvě kila. hezkej bonus ))
Pepe, 14.12.2012 18:08


Ze srdce mu to přeju . Tohle už není bonus, to je Jackpot jak od Jajdy

fbee, 17.12.2012 17:57
Dle sve skusenosti muzu doporucit si nechat oktavku a kupit si za rozumne penize (30-50tis) nejakou motorku enduro nebo cross. Manzelka pravdepodobne stejne moc s terenakem ten tvuj sen by tolik nesdilela. Motorkou bys uzil ( nahradil) hoooodne adrenalinu, zrychlovani, terenu, a rocni provoz je zlomek s porovnanim auta. Ja motorku jsem si poridil po 2 detech ve 30ti (pred tim jsem moto nikdy nemel), uz 6 let si to uzivam. Pisu to jako zeskusenosti pro premisleni trochu z jineho uhlu jak uhasit zizen a touhu.
figo, 18.12.2012 10:17
Jako jeden z mála přispěvatelů mám osobní zkušenost s provozem takového vozu, jako třetí auto v rodině mám Grand Cherokee V8 5,2i r.v.1994, pragmatické na vlastnictví takové popelnice není vůbec nic, žere to i trávu u cesty, nicméně naprosto rozumím touze tazatele a má moje sympatie, jak v diskuzi již někdo píše, život je příliš krátký na to abyste se pouštěli jenom do rozumných věcí. zkušenosti: krom nákladů na palivo které jsou enormní (v mém případě průměr 17,5l dle PP), náklady na ostatní věci nedosahují ani zdaleka tak katastrofických výšin, jak zde někteří prezentují, rozhodně jsou nižší než mnohými doporučované Subaru (měl jsem 2). Předně povinné ručení, žádná rána, já platím 3.200 Kč, kdo nevěří nechť nalistuje jakýkoliv srovnávač pojištění na netu. Dále pneu, jedna zimní pneumatika vychází od 1.000,- Kč za šitky po 2.200,- za značkové pneu. Dále servis, značkový bude asi drahý, nemohu sloužit, ale u nás ve městě je fanda na ameriky a částky které mě údržba stojí jsou k smíchu. Celkově se jedná o poctivou kovářskou práci na které se nemá co pokazit, je třeba samozřejmě dodržovat servisní plán, zejména výměny oleje nejen v motoru, ale i v převodovce, rozvodovkách, mazat křížové spoje, ložiska atd., vše je uvedeno v servisním plánu a krom oleje a trošky vědomosti kam sáhnout, nevyžaduje prakticky žádný materiál. Tedy až na brzdy, ty jsou samozřejmě třeba občas vyměnit, ale to je třeba u všech aut. Výměna brzd na mého Jeepa (kotouče i desky na obou nápravách) vyšla určitě levněji než u Subaru. Suma sumárum, běžte do toho, nejlépe si kupte auto předělané na plyn a dostanete neskutečně charismatický vůz.
Petr S, 19.12.2012 23:20
(Nejen) tazateli bych vřele doporučil motivační knížku Bohatý táta, chudý táta od Roberta Kiyosakiho.

Pokud má někdo obavu, že v 50ti nesežene práci, tím spíš by měl investovat do toho co mu bude přinášet do budoucna příjmy a ne výdaje. Jak jednoduché, ale jak málo lidí si to uvědomuje. Ale proti gustu...

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.