CR-V, Legacy nebo Octavia? Levně i spolehlivě do 120 tis.Kč.

Dotaz

Dobrý den,
pros
ím o pomoc při volbě auta, 80% použití silnice, 20 % lesní a polní cesty, nikoli extrémní terény - vyšší podvozek. Běžně pro 3, výjimečně 4 osoby, běžná zavazadla použití po vlastech českých, výlety, neplánuji objet Evropu resp. dlouhé cesty. Preferuji rozumnou spotřebu, spolehlivost a přijatelnou cenu servisu a náhradních dílů, nejsem autokutil. Ročně najedu cca 20000 km, design není v podstatě důležitý, cena do cca 120 000 Kč.

Děkuji, Vladimír Tysl

12.02.2010, poradna

hodnocení článku: 2.0 z 5 (40%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -

Odpověď

Kvalitní vozy s pohonem všech kol si obvykle dlouho udržují svou cenu. S rozpočtem 120tis.Kč se budete rozhlížet po 10-12 letých vozech. I v této věkové kategorii se najdou automobily, kterým čas ani najeté kilometry příliš neubírají na spolehlivosti a užitné hodnotě. Honda CR-V je rozhodně jedním z nich. O Honde HR-V to platí zrovna tak. Za zmínku stojí také Subaru Legacy či Outback, které se již v této cenové relaci dají pořídit. Jinou třídou z hlediska průchodnosti terénem, ale také provozními náklady je Škoda Octavia 1,9 Tdi 4x4 první generace, která by pro vaše účely mohla posloužit velmi dobře.

Honda CR-V si hned od svého vstupu na trh získala mnoho zastánců a řekl bych narozdíl od mnoha jiných automobilů málo kritiků. Jedná se totiž o povedený, vyvážený automobil pro volný čas postavený na podvozku Hondy Civic. Od začátku prodeje v roce 1997 se nabízel pouze s 2,0l benzínovým motorem. Honda umí benzínové motory, ostatně dnes již i dieselové, dělat skvělé. Do roku 1998 disponoval motor 94kW a 180Nm. Od roku 1999 měl zvýšený kompresní poměr, změněné sání a zdvih ventilů. Výkon tím narostl na 109kW, točivý moment zůstal stejný jako u předchozí verze. Nejedná se o žádné závratné parametry, ale kdo se s Hondou CR-V sveze zjistí, že jí tenhle motor sedí velmi dobře. Jedná se však hlavně o spolehlivé motory, dosahující vysoké životnosti. Honda CR-V není stavěná na závodění, na rozdíl od Civicu. Je vhodná pro běžné, celkem pohodlné ježdění na středních trasách občas zakončených průjezdem hůře prostupné polní, lesní, či horské cesty. Na normální silnici využívá pouze pohon předních kol, na kluzkém povrchu si bez nutnosti zásahu řidiče přiřadí pomocí systému dvou hydraulických čerpadel zadní kola a hurá dál i tam, kde by předokolka již neprojela. Světlá výška 200mm je pro segment SUV běžnou hodnotou. Na polní či lesní cesty bohatě stačí.
Kdykoliv jedu s SUV, cítím rozporuplné pocity. Kompromis mezi silničním autem a teréňákem je totiž poznat vždy. Za volant Hondy CR-V se posadíte pohodlně, ale pocity jsou spíš blíže dodávce než osobáku. Oceníte výborný výhled na všechny strany, posilovač řízení jde lehce a brzdy jsou příjemně ostré a účinné. V zatáčkách na horším povrchu si musíte zvyknout na větší náklony a odskakování, nicméně auto se chová poměrně nezáludně až neutrálně. Akcelerace je přiměřená výkonu motoru, když sešlápnete plyn až na podlahu, necháte motor vytočit k 6tis.otáčkám, svezete se docela svižně. V případě potřeby se dá i předjíždět. Před prvním předjížděním nebo ostřejší jízdou do zatáček však doporučuji si auto nejdříve dobře projet a „přečíst“ jak se chová. Na CR-V si zvyknete rychle, stejně jako jsem si vždy zvykl na ostatní modely Hondy a po jízdě z nich nerad vystupoval. Za to vše si vezme podle stylu jízdy kolem 9-13l/100km.
Na vozidlech tohoto stáří je důležitý již pouze aktuální stav vozu. Pokud se k němu předchozí majitelé chovali slušně, v době koupě vše funguje jak má, není třeba se u Hondy CR-V obávat nějaké katastrofy. Výměna rozvodů, oleje a filtrů by měla být ihned po koupi prakticky povinná. Vejdete se s ní u Hondy CR-V do ceny 8-10tis.Kč včetně práce. Vždy si dobře vyzkoušejte funkci spojky, její výměna kolem 150-200tis.km není žádnou výjimkou. Sada z druhovýroby stojí kolem 12.000,-Kč + práce. Nejlepší je najít auto, kde již byla spojka měněna. Zkontrolujte pečlivě celé hnací ústrojí. U vozidel častěji používaných v terénu nebo s vyšším nájezdem km (což budou nejspíš všechny bez ohledu na aktuální číslici na tachometru) trpí zejména homokinetické klouby poloos, ložiska a zavěšení kol. Jeden kloub vyjde dle typu na 2-6tis.Kč, ložisko kola stojí 2-3tis.Kč, spodní rameno s kulovým čepem pak kolem 4tis.Kč. Vadný homokinetický kloub, ložisko či volný kulový čep odhalí zkušený odborník již při prohlídce vozu. Občas mívala tato vozidla potíže s těsností chladiče, ten stojí kolem 6tis.Kč. Nechte si proto automobil ohřát na provozní teplotu. Poté pečlivě zkontrolujte, zda jsou suché vodní hadice, jejich spoje a hlavně zmíněný chladič. Ceny dílů jsou jak je vidět srovnatelné s většinou běžných automobilů. Navíc jich pravděpodobně nebudete moc potřebovat. Jiné závady jsou u Hondy CR-V spíše nahodilé.
Honda HR-V je menší sestrou Hondy CR-V. Má poměrně kontroverzní design, který jedny uchvátil, druhé spíše odpuzuje. Pro tento model, vycházející stejně jako CR-V z Hondy Civic, byl vybrán motor 1,6i s výkonem 77kW. Je to pro ní naprosto dostačující pohonná jednotka. Při běžném provozu si řekne o 8-10l/100km. Vzhledem k nižšímu zdvihovému objemu a tomu, že se jedná o motor poměrně točivý, je dobré velmi pečlivě zkontrolovat jeho mechanický stav. Při vyšším nájezdu km, hrubším zacházení nebo nesprávné péči o výměnu, kvalitu či hladinu oleje se občas vyskytují přidřená ložiska klikových hřídelí, opotřebené pístní kroužky s následnou ztrátou komprese válců apod. Ceny náhradních dílů jsou o něco příznivější než na Hondu CR-V. Například spojková sada stojí kolem 5tis.Kč, rozvodová sada cca 2-3 tis.Kč, homokinetický kloub 4tis.Kč. Svezení s Hondou HR-V je velmi specifický a hlavně těžko popsatelný zážitek. Raději se svezte sám abyste zjistil, zda je tato „joy-machine“ jak ji titulovala Honda tou správnou volbou právě pro vás.

Další možnou alternativou je Subaru Legacy, což je vlastně běžný silniční kombík vybavený permanentním pohonem všech čtyř kol. Subaru Outback je pak totožné auto s vyšší světlou výškou. Ve Vámi zvolené cenové relaci však bude velmi obtížné najít rozumně zachovalý kus a spíše se to povede u Legacy než u Outbacka. Tato auta jsou poměrně robustní a tak je na rozdíl od Hondy CR-V majitelé většinou pořizují do drsnějších podmínek a využívají častěji jejich schopností v terénu či zhoršených podmínkách. To se samozřejmě po 10ti letech projeví i na jejich opotřebení. Nezřídka tedy bývá nutné měnit spojku, klouby, silentbloky a další díly náprav. Spojka může vyjít u tohoto vozu poměrně draho, protože některé modely měly již montován dvouhmotový setrvačník, který stojí 22tis.Kč. Spojková sada pak dalších cca 12-18tis.Kč. Na druhou stranu, pokud by se Vám podařilo najít plně funkční a zachovalý kus ve vaší cenové relaci, pak při slušném zacházení a nájezdu 20tis.km ročně byste ani na Subaru nemusel opravy nijak zvlášť řešit.

Při přemýšlení, jaký vůz by vám mohl za dané peníze posloužit, mne ještě napadla Škoda Octavia 4x4 první generace. Největší výběr je s motory 1,9Tdi 66kW, které jsou velmi spolehlivé a poměrně nenáročné. Tyto vozy se celkově osvědčily slušnou spolehlivostí. Čtyřkolka zde plní přesně ten účel, za kterým byla navržena. Tím je poradit si s horšími adhezními podmínkami typu sníh, bláto apod. na nespevněné cestě. Při ježdění po silnici budete mít spotřebu nafty kolem 5-6l/100km a kromě běžné údržby typu olej, filtry, rozvody, brzdy se na tomhle automobilu toho moc neřeší ani při vysokém nájezdu kilometrů. O cenách náhradních dílů nemá smysl se zde rozepisovat, zjistíte je v jakémkoliv servisu či prodejně náhradních dílů. Budou je znát nejspíš i z paměti.

Na závěr bych rád uvedl, že pokud byste si připlatil 20-30tis.Kč, hodně byste si rozšířil možnost výběru ve všech mnou navrhovaných modelech. Na druhou stranu z vlastní zkušenosti vím, že někdy má člověk cenový strop, přes který jít nemůže. Přeji dobrou volbu, kterou doporučuji řešit v pořadí:

  1. Honda CR-V nebo HR-V
  2. Škoda Octavia 4x4 I. generace (vzhledem k provozním a servisním nákladům)
  3. Subaru Legacy či Outback.

Ing. Aleš Zich

autor je odborným konzultantem v oblasti nákupu vozidel

Auto AZ Consulting

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Rover623, 13.02.2010 00:24
Ačkoli do diskuzí spíše nepíšu.musím zde zmínit Octavii 4x4.To auto je naprosto nevhodné pro ježdění jen na rozbahněné polní cestě,má totiž Haldex spojku a ne zrovna povedenou.Auto vám sice připojí zadní kola pokud ta přední proklouznou,ale udělá to tak blbě a hlavně pozdě,že se na té polní cestě spíš zahrabete a půjdete shánět někoho aby vás vytáhl.Auto jsem měl jako služební na novostavby kolem Prahy a bohužel pohon zadní nápravy a průchodnost jen mírně rozbahněnou cestou patří do kategorii "dopr.... ,už se to zase zahrabalo"
Fénix56, 14.02.2010 01:11
To CR-Včko popsal pan autor náhodou hezky
AutoAZ, 15.02.2010 10:29
Děkuji
MG-RR, 15.02.2010 19:13
Děláme repase kardanů. Honda nejde opravit. Je dlouhý, stačí na něco najet,ohnout a je po legraci. Kardan se celkově vymlátí, stejně jako u Renaultů a nejde nahradit, záměrně to vyrábí tak, aby se musel za nesmysl kupovat originál.
MG-RR, 15.02.2010 19:17
Jestli chcete terénní auto, kupujte Land Cruiser - všechno ostatní je srágo.a za peníze v servisu.
Jestli chcete nízkou čtyřkolku, kupujte Subaru. Audi má Quattro sice výborné, ale špatné motory 2,5V6 a 2,0TDi. Octavia není špatná,pokud Vám nevadí obyčejné, ale spolehlivé auto.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel