0
zpět

Corsa nebo Fabia? Vybíráme ojetinu s turbobenzínem

Náš čtenář vybírá auto pro manželku. Chce benzínové auto s turbem. U Corsy jde o litrový tříválec, u Fabie o čtyřválcovou dvanáctistovku. Který z vozů bude lepší volbou?
29.11.2019, poradna

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, mám veliké dilema. Chystáme se koupit ojetinu kolem 200 tisíc korun, jde o auta od roku 2015 a mladší. Manželce se líbí Corsa, jenže tu bych koupil s jediným motorem a to 1.0 Turbo/85 kW. A tahle auta tu nejsou. Zbývá pak jedině Fabia 1,2 TSI 81 kW. Tu má zase každý...Poradíte jak se rozhodnout?

ODPOVĚĎ: Dobrý den, máte pravdu, že Škoda Fabia je klasika. Přesto bych jí dal před Corsou přednost. Poměrně jednoduše ji seženete, má větší zavazadelník, o něco lepší podvozek, motor je spolehlivý a také servis je výrazně dostupnější. Pokud se ale nakonec rozhodnete pro Corsu, nebude to žádná katastrofa. Jen si pro tento motor budete muset zajet do Německa, u nás se téměř nevyskytuje, protože motor byl jako nový výrazně dražší než atmosférické jednotky 1,2i, nebo 1,4i. Níže se pokusím obě auta subjektivně srovnat.

Corsa: Tříválec dopovaný turbem s přímým vstřikem paliva a výkonem 85 kW s vyvažovací hřídelí netrpí klasickým tříválcovým projevem. Po startu sebou netřese a produkovaný zvuk je příjemný. Tříválec ochotně zrychluje už od nejnižších otáček a problém mu nedělá pracovat i kolem hranice jednoho tisíce otáček. Jako všechny tříválce se nechává rád vytáčet. Ve srovnání s konkurenčními motory je však ve většině otáček neuvěřitelně tichý a klidný. Do karet hraje i dobré odstupňování šestirychlostní manuální převodovky, přičemž šestý stupeň není krátký ani extra dlouhý. V praxi můžete s litrovou corsou jezdit padesátkou na zařazenou šestku. Zrychlení z osmdesátky na stodvacítku zvládá tříválec za 10,4 sekundy. Tovární údaj kombinované spotřeby 4,9 l/100 km není z říše snů a za pět litrů lze relativně v pohodě jezdit. Stačí dodržovat rychlostní limity, zdržet se předjíždějících manévrů a využívat všech šest rychlostních stupňů pro plynulou jízdu. Budete často vozit spolucestující? Pak by pro vás mohl být důležitý fakt, že na zadních sedadlech je to v porovnání s Fabii příjemnější. Hlavně sedák je příjemně dlouhý. Corsa má také o něco lepší tuhost i boční vedení předních sedadel. Limitním je o něco menší zavazadelník.

- menší zavazadelník (285 litrů)
- podvozek se svým nastavením Fabii nemůže rovnat
+ prostornost v interiéru
+ dostatečně výkonný motor

Fabia: Fabia má samozřejmě ve srovnání s Corsou větší zavazadelník (330 litrů). Jenže pohodlí vzadu má Corsa lepší. Nad hlavou je místa dost, horší to je i přes nárůst rozměrů v oblasti loktů a bohužel i v oblasti zad. Ten uprostřed by totiž neměl být zrovna žádný dlouhán, jinak bude mít hlavovou opěrku, která se vytahuje jen velmi málo, zabodlou mezi lopatkami. Výkon 81 kW je opravdu solidní a točivý moment 175 Nm je také příjemný. Auto jede jako z praku. Motor se strašně rád točí. Kolem dvou tisíc otáček začne znatelně zabírat turbo, i když to není žádný kopanec, jaký jsme zažívali ve starých 1.9 TDI PD. Samozřejmě, že malý turbomotor má svá specifika. Když se k němu nebudete chovat s rozumem, odskáče to třeba turbo. Nebo musíte počítat s tím, že tabulkové hodnoty spotřeby jsou spíš výsměch vyslaný směrem k EU. Spotřebu ve městě 6,0 l asi nedáte. Ve městě počítejte s reálnou spotřebou 7,2 l na 100 km. Podvozek je příjemně tvrdší, ale nevytřese duši. V zatáčkách jede Fabia jako po kolejích. Může za to i standardní systém XDS+, který přibrzďuje vnitřní kolo. Tohle Corsa neumí.

- není tak komfortní jako Corsa
- méně pohodlné cestování vzadu
+ velký výběr na trhu ojetin
+ lépe nastavený podvozek a řízení
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Fanda, 25.11.2019 12:24


Porovnal jsem parametry obou motorů 1.0 turbo s motorem 1.4 atmosférou a turbomotory mají navrch ve všech hodnotách,tak jsem pročetl dostupné testy a ani v těch 1.4 příliš nepřesvědčila,tak nevím.
BobanHTP, 25.11.2019 12:55

Ahoj, ty parametry jsou dělány tak, že se zařadí třeba pětka a zkusí se 90-120km/h a na čtyřku 60-90km/h apod. Jenže tady je potíž, je jasné, že atmosférický motor nebudu při předjíždění na okresce dusit na čtyřku a dám trojku a pak i opelácký Ecotec 1.4 jede velmi dobře.
Jsou dvě velké devízy atmosférického motoru 1.4 Ecotec
1. Bezproblémové rozjezdy a couvání(a to nemluvím o voziku)
2. Jednodušší konstrukce motoru + menší namáhání mechanických částí díky menším vibracím

Vím o čem mluvím, měli jsme doma jednu dobu Focus II 1.6 Duratec a Rapid 1.2 TSI. Z nuly jsem ujel Focusem Rapidu, pak mě zase předjel Rapid. Až na dálnci měl Rapid navrch, ale jinak dynamika atmosféry nemusí být špatná, jak píšou data na papíru. A to nemluvím o japonských atmosférách. Máme v rodině Suzuki SX4 1.6 VTT 88kw, který bez reptání točí 7500 otáček a tomu Rapid prostě neujede, leda až nad 180km/h a to musí být ten 81kw TSI, protože náš 66kw více jak 185km/h nedá ani na rovince
Paradoxně můj dobrý sluha na stavbu R. Megane III kombi s pravěkým 1.6i 74kw jede mírně přes 190 km/h na témže místě na "německé dálnici"
Fanda, 25.11.2019 18:44


Nejedná se pouze o pružné zrychlení,ale i slaběji naladěné 1.0 turbo zrychlí rychleji na stovku a má i vyšši maximálku.
Fanda, 25.11.2019 18:58


To jsi rapida špatně zajel,mám slabší tsi 63 kw a ve stoupání od Velého Beranova k Humpolci dá 183 km/h,možná by to jelo ještě trochu víc,ale není tam kousek rovně,tak jsem to nechtěl pokoušet.
láďaT, 29.11.2019 21:04
A co takhle 1.4 turbo 74 kw a 200 Nm ?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, všechna práva vyhrazena.