zpět

Corsa D nebo Clio III za 120 tis. Kč?

Čtenářka by ráda koupila malé auto se spolehlivým dieselovým motorem na delší cestování. Jaké naftové motory jsou u obou vybraných favoritů nejlepší a který z nich vybrat?
22.08.2017, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den vespolek, ráda bych si koupila Corsu nebo Clio v naftě. Který motor je lepší? Najezdím pracovně asi 20 tisíc kilometrů za rok. Na auto mám asi 120 tisíc korun. Děkuji, Ivana.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Ivano, v případě Opelu Corsa D bych Vám jednoznačně doporučil nejsilnější 1,7 CDTi s výkonem 92 nebo 96 kW. Jenže tuhle motorizaci u nás prakticky neseženete. Nezbude Vám tak nic jiného, než koupit 1,3 CDTi (jde o motor od fiatu) s výkonem nejčastěji 55, případně pak 66 nebo 70 kW. Bohužel výběr mezi naftovými ojetinami není veliký, převážná většina kupujících v minulosti volila zážehové motory. Proto doporučuji svézt se v 55 kW verzi a sama usoudíte, zda výkonově Vašim potřebám dostačuje. Dle mého názoru se nejslabší verze hodí hlavně do města. Před koupí si zjistěte, kdo s autem jezdil. Pokud to byla firma, pravděpodobně se řídila předepsanými intervaly výměny motorového oleje po 30 tisících kilometrech, což mohlo motoru ublížit, protože olej po tak dlouhou dobu nevydržel v množství ani kvalitě vhodné pro bezproblémovou funkci. Pokud však předchozí majitel měnil olej po 15 tisících km nebo každý rok, nemusíte se poškození motoru tolik obávat.

U Renaultu Clio třetí generace je situace jednodušší. Doporučuji diesel 1,5 dCi s výkonem 63 kW, případně ještě lépe 77 kW, protože tato verze používá spolehlivé vstřikování Continental, které ale i tak většinou nevydrží více než 200 tisíc kilometrů. Na rozdíl od 50 a 63 kW verze má tento nejsilnější diesel šestistupňovou převodovku. U tohoto motoru si ale dejte pozor na pravidelnou výměnu rozvodů (raději po 120-130 tisících km). A připravte se na charakteristické závady, které mohou každý dieselový motor postihnout. Ať už jde o komplikace s palivovým čerpadlem, zaneseným EGR ventilem nebo opotřebeným turbodmychadlem.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
figo, 23.08.2017 13:12
v Roce 2003 byla Corsa moje první nové auto a dodnes na něj vzpomínám velmi pozitivně, bohužel mi jí po 2 letech ukradli.., jednalo se sice o předchozí generaci než je poptávaná, ale já měl pofaceliftovanou verzi s právě zmiňovaným 1,3 CDTi, takže něco relevantního snad říct mohu. 1,3 CDTi byl v té době zbrusu nový motor a první z těch, kde výrobce uvěřil proiducentům maziv, nebo nevím komu a povolil výměnu oleje po šílených 50.000 km!!, ze svého omylu se poučil celkem záhy a cca po 2 letech začal tvrdit 30.000 což i při tak malé olejové náplni bylo likvidační, ale již přijatelněji, mezi tím, ale řada lidí první motory oddělala tímto nesmyslným intervalem z čehož pramení většina nevalné pověsti tohoto motůrku. Dodnes si vzpomínám, jak na mě v servisu Opelu valili oči a chodili se z dílny koukat mechanici co je to za exota, který nechává měnit olej po 20 ti tisích. Ale zpátky k motoru, na svoji dobu to bylo žihadlo a i tehdejšch 51 kw nebylo nic závrtaného, nicméně s lehkou Corsou si motor hrajhe, jak už to jenom přeplňované motory umí, bežně jezdí za 5 litrů a při řádné péči (hlavně ten olej) je i veskrze spolehlivý. jak jsem psal na začátku, bohužel mi auto po 2 letech ukradli se stavem tachometru cca 80 tis., ale do té doby žádný problém.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Lada Vesta SW Cross - má na evropském trhu šanci?

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.