zpět
10049

Co trápí ojetý Opel Ampera?

Mezi našimi čtenáři jsou i příznivci elektromobility. Jeden z nich zvažuje nákup ojetého Opelu Ampera.
29.06.2018, poradna

hodnocení článku: 3.4 z 5 (68%)
hodnoceno: 9x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, bydlíme v Brně a pro jízdu po městě zvažujeme starší Opel Ampera. Proč právě tohle auto? Máme ve firmě dlouhodobě opely a servis je kousek od nás. Auto bychom si dovezli z Německa. Děkuji za váš názor. Matějíček.

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Matějíčku, děkuji za Váš dotaz. Osobně bych si nejdříve prověřil servisní zázemí. Váš servis sice může být značkovým Opelem servisem, ale pokud tam dovezete Amperu na opravu, pošlou vás do jediného autorizovaného servisu v Brně, který může Ampery opravovat. To jen pro upřesnění. Také bych si předem prověřil ceny za servisní práce. Nemusí to být vůbec levné, protože pokud se pokazí cokoli na karoserii nebo na elektroinstalaci, je třeba z bezpečnostních důvodů nejdříve poměrně složitě odpojit vysokonapěťový okruh a vybít kondenzátory, což trvá nějaký čas, který budete platit vy. Je to jen příklad. Amperu bez kvalitní diagnostiky neopravíte, musí to dělat odborník. A levné nejsou ani originální náhradní díly. Chci tím nastínit, že ačkoli může být představa levných provozních nákladů lákavá, realita (celkový účet) může vypadat jinak. A ještě na upřesnění: u Ampery jsou přední kola poháněna výhradně elektromotorem, auto má ale i spalovací motor 1,4 16V o výkonu 63 kW. Ten slouží pouze pro dobíjení akumulátoru a je příkladně spolehlivý. Srdcem vozu je lithio-iontový akumulátor kapacity 16 kWh, který napájí elektromotor o výkonu 111 kW (150 k). S akumulátorem nejsou ani po letech problémy a je to jediná část vozu, na kterou je záruka 8 let nebo také 160 000 km.

Ampera při pohonu na elektřinu jezdí téměř bezhlučně a to i v režimu prodlouženého dojezdu, kdy se spustí spalovací motor pohánějící elektrický generátor. Nesmíte ale moc šlapat na plyn. To pak díky palubnímu generátoru se spalovacím motorem Ampera dokáže ujet cca 500 kilometrů na jedno nabití a naplnění nádrže. Na baterie je dojezd jen kolem 50 km. Příjemné ale je, že baterie Opelu Ampera se dá snadno dobíjet z běžné domovní zásuvky veřejné elektrické sítě, v zavazadlovém prostoru je uložený nabíjecí kabel délky 6 metrů. Ze standardní elektrické zásuvky 230 V/16 A se baterie zcela nabije za cca 4 hodiny.Před koupí prověřte stav koroze na podvozku, funkci automatické převodovky (často trpí na úniky oleje a opotřebeným ložiskem - slyšitelné při jízdě). Pokud nefunguje klimatizace, je třeba plnit speciální směsí - opět pomůže autorizovaný servis. A na závěr malé srovnání v nabídce ojetin. Na TipCars.com se aktuálně k prodeji nabízejí jen dva kusy, v Německu je situace radostnější, k mání je asi padesátka starších kusů s cenami od 350 tis. Kč do cca 1 mil. Kč.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký benzínový motor zvolit pro Dacii Duster?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Jaký benzínový motor pro Alfu Romeo Giulietta?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.