Citroën Xsara Picasso – který diesel je lepší?

Dotaz

Dobrý den, chci si koupit Citroen Xsara Picasso a váhám zda si pořídit motor 2.0HDi nebo připlatit si a od roku 2004 motor 1.6HDi?

Děkuhttp://usef.ebmsystem.com/scripts/epip.php?p=/usef//source/magazin/ed.php&vlang=&Lang=cz&p1=1&id_hesla=91&ver=1342430935&par_dif=ed_cz&cu_pr=R2&p2=/usef/gzip_data/ji
M.R.

16.12.2008, poradna

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -


Odpověď

Motor 2,0 HDi byl prvním motorem koncernu PSA se systémem vstřikování Common Rail. Tehdy ještě pouze s dvěma ventily na válec. Nabízel se ve dvou výkonových variantách – 66 kW a 80 kW. Xsara Picasso se bohužel dočkala jen jeho slabší verze. Tento motor sice nebyl prost všech problémů provázející příchod nové techniky, ale pro Picasso byl jistě dobrou volbou.
V roce 2004 nastala změna. Proběhl facelift modelu a do nabídky se dostal zcela nový šestnáctiventilový motor 1,6 HDi o výkonu 80 kW. PSA mělo v té době již v nabídce také nový šestnáctiventilový 2,0 HDi se 100 kW, ale v Xsaře Picasso dožívá ještě původní motor 2,0 HDi první generace. Modernizace samotná přinesla další změny. Sériově byl dodáván stabilizační systém ESP a všechna kola byla osazena kotoučovými brzdami. Vizuálně byla změna minimální a pro laika těžko rozeznatelná.
Nový motor 1,6 HDi nabízí oproti původnímu 2,0 HDi v podstatě jen samé výhody. Z nižšího zdvihového objemu nabízí nejen vyšší výkon, ale také vyšší točivý moment dostupný v nižších otáčkách. ( 245 N.m / 1750 ot. x 205 N.m / 1900 ot. ) Maximální rychlost zvýšená z 175 km/h na 183 km/h možná nebude hrát při výběru až tak významnou roli, ale zrychlení z 0 – 100 km/h lepší o 2,3s dává další výrazný kladný bod na stranu 1,6. To vše při spotřebě přibližně o půl litru na 100km nižší. Servisní interval pro výměnu oleje je pro oba motory shodně 20 000 km, avšak výměna rozvodového řemene by měla pro objemnější motor proběhnout ve 160 000 km, zatímco u novějšího agregátu až ve 240 000 km.
Xsara Picasso s motorem 2,0 HDi je překvapivě lehčí než s novým 1,6 HDi, ale rozdíl činí pouze 13 kg. Takže na straně starého motoru zůstává jediná výhoda a tou je nižší cena nabízených vozů. 1,6 HDi však kontruje modernější technikou a vyšší spolehlivostí. Za čtyři roky, co je tento motor již ve výrobě, se zatím neobjevily žádné typické problémy, které by se opakovaly v nějaké zvýšené míře.
O kvalitách motoru 1,6 HDi, nabízeného ve výkonových variantách 66 kW a 80 kW, hovoří také jeho široké uplatnění. Kromě vozů koncernu PSA jako jsou zmíněná Xsara Picasso, C3, C4, C4 Picasso, C5, Berlingo, Peugeot od 206 po 407 se objevuje též v modelech jiných automobilek : Ford ( Fiesta, Focus, C- MAX, Fusion ), Mazda 3, Volvo ( C30, S40, V50 ) a také ho používá BMW ve svém modelu Mini Cooper D.
Závěr je tedy jasný : hledejte modely s motorem 1,6 HDi. O trochu vyšší pořizovací cena se vám vrátí v lepší jízdní kultuře, oproti starším ročníkům v lepší výbavě ( ESP ), vyšší spolehlivosti a v neposlední řadě se Vám takový vůz bude jednou snáz prodávat.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Koloss, 16.12.2008 16:29
Ještě jsem ho zkusil najít a nenašel. Asi je v nějaké utajené sekci.
Kylie, 16.12.2008 17:10
Asi máte pravdu (trochu "new" úprava/fungování těchto stránek mne maličko překvapila a myslím /vím - i můj hacker to umí/, že to jde udělat "lépe" - a o dost!)
Chceteli na článeček: hups na Lidovky.cz - klik sekce Auto a pravý dolní článeček ..
TOM, 16.12.2008 18:53
Některý články přejímají lidovky odsud z Tipcarsu a dubluje se i diskuze,ale ten o Accordu a C5 je přímo od Lidových novin a tady na Tipcars asi vážně není. No, je to takový zvláštní... Já to ani nevěděl.
Proto jsem se taky včera dost divil těm zvláštním dotazům, že se nejde přihlásit do diskuze a že se musí přímo na tipcars, když my tady na tipcars jsme! Ale jak vidno, někteří diskutující jsou nebo byli na lidovkách....
Kylie, 16.12.2008 20:03
Já vím, že toto je "společné" dílko TipCars a LN (já tedy tyto stránky "objevila" přes LN - a tam to někde bylo napsáno), ale dříve nevadilo "odkud jít", na obou "stanách" byl "plný" přístup. Pár týdnů jsem NEbyla a kdosi (nechápu PROČ) udělal "změnu" a některé články jsou ze strany LN jen "k přečtení" (už jsem říkala že tu inovaci NEchápu?) a naopak, některé NEjsou tady na TipCars (jak říkám, dřívější "uspořádání" kdy "vše" bylo na "obou straných" mi vyhovovalo o DOST více - tak teď už vím a obě stránky otevřené současně mám - ty LN jsou (pro mne) uživatelsky "šikovnější/vhodnější/lepší"
Tak jsem si "zakritizovala" a pěkný den
Koloss, 17.12.2008 16:51
Tak jsem si to přečetl a nebylo to až takové strašné. Sice v tom honocení motoru v C5 mohl voli jiné formulace, ale pravda je, že ta kombinace silného motoru a pohodlného podvozku asi nebyla úplně ideální. Automat by to asi vyřešil, ale brutální zátah v nízkých otáčkách chce skušeného řidiče, který zvládá jemnou práci s plynem. Takový řidič ale není typickým kupcem auta zaměřeného čistě na pohodlí.

Taky jestli si vzpomínám, tak se snad v C5 montují dva středové panely. Jeden je ten extrémně přetlačítkovaný a druhý byl takový rozumnější, tlačítek bylo výrazně méně a větších. Nevím, jestli to byla jen chudší výbava, ale přišlo mi to rozumnější a asi i použitelnější. Nikde v recenzích jsem ho ale už nepotkal.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.