Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Citroën Nemo – s kterým dieselem je lepší volbou?

Poradna
František Mašek | 27.03.2024
Filip hledá malou spolehlivou dodávku s úsporným naftovým motorem. Jedním z kandidátů je i model Nemo. Bude lépe sáhnout po motoru 1,3 JTD nebo raději 1,4 HDi?
Dotaz
Dobrý den, pro rozvoz květin hledáme malou dodávku, která bude dobře parkovat ve městě a zároveň bude spolehlivá a úsporná. Najezdíme toho za měsíc docela dost, takže ekonomický provoz je pro nás vcelku důležitým hlediskem. Koukal jsem na Citroën Nemo, který se jako starší prodává kolem 100 tisíc korun. Jen nevíme, zda sáhnout po 1,4 hdi (50 kw), nebo 1,3 hdi (55 kw). Díky za vaši poradnu, z které čerpáme průběžně inspiraci už pro několikáté auto. Filip.

Odpověď
Dobrý den Filipe, začnu osmiventilovou naftovou čtrnáctistovkou o výkonu 50 kW. Pro Nemo se nabízel v letech 2008-2010. Je spolehlivý a má nízkou spotřebu, je však třeba se smířit s jeho nižší dynamikou. Výběr takových kousků je ale u nás minimální a pokud se vyskytují, mívají obvykle vyšší nájezdy a jde o vozy z dovozu.

Spíše bych se porozhlédl po ještě spolehlivějším 1,3 JTD o výkonu 55 kW, který je v tuzemských bazarech častější. Je to společný motor, který se používá i v jiných vozidlech koncernu PSA a Fiat. Pokud je to jen trochu možné, vybíral bych auto, které nejezdilo krátké trasy s častými starty. Takový motor může mnohem více trpět, což se v budoucnu projeví na snížené trvanlivosti. Jedna trojka samozřejmě není žádným trhačem dlažebních kostek, při udržování otáček v patřičném rozmezí je ale dynamika jízdy více než slušná. K tomu velkou měrou přispívá takřka ideálně odstupňovaná pětistupňová manuální převodovka.

Před koupí mrkněte na stupeň výbavy, některé kousky mají jen to nejzákladnější, co šlo v dané době vybrat s ohledem na co nejnižší pořizovací cenu. Samozřejmě důkladně prohlédněte motor (řetězové rozvody jsou bezúdržbové), převodovku, brzdy a podvozek. Ujistěte se, že nejsou žádné netěsnosti nebo známky nadměrného opotřebení. Pokud byste chtěl zvážit alternativy, můžete se podívat na sesterské modely jako je Fiat Fiorino nebo Peugeot Bipper. Ty s Nemem sdílejí mnoho komponent.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů