zpět
8473

Citroën C8 - jakou je ojetinou pro větší rodinu?

Tohle pěti až osmimístné MPV má dnes sice v bazarech velmi lákavou cenovku, spolehlivostí ani provozními náklady ale příliš nepotěší.
30.09.2016, poradna

hodnocení článku: 3.5 z 5 (70%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Dobrý den, společně s manželem už dlouho koukáme po větším autě, momentálně jezdíme dvěma vozy, ale je to kvůli dětem nepraktické. Chceme jedno velké MPV, do kterého bychom se všichni vešli. Protože máme staršího Citroena C5, koukáme se po modelu C8. Doporučili byste nám jeho nákup jako staršího vozu do 200 tis. Kč? Děkuji, Válková


ODPOVĚĎ:
Dobrý den, na Váš dotaz odpovím, nejdříve se však na model C8 podívejme z pohledu jeho postavení na trhu ojetin. "Cé-osmička" se začala prodávat v létě 2002 s pěticí motorů. Tři byly zážehové (2,0 100 kW, 2,2 116 kW, 3,0 150 kW) a dva vznětové (2,0 79+100 kW, 2,2 94+98 kW). Pokud bych měl vybírat z benzínových motorizací, volil bych 2,2 16V s plynule proměnným časováním sacích ventilů. Tenhle motor jede o poznání lépe, než nejslabší dvoulitr. Každopádně s oběma z nich neuděláte chybu ve smyslu spolehlivosti. To lze tvrdit i o nejsilnějším třílitru, který má ale hodně vysokou spotřebu a také i celkově vyšší servisní náklady. V ČR je dnes na prodej zhruba čtyřicítka vozidel, převážná většina z nich samozřejmě v dieselu. U nich bych opět preferoval 2,2 HDI - jede o poznání lépe, než slabší dvoulitr a spotřeba je přijatelná.

Oba vznětové motory samozřejmě nejsou bezchybné, trápí je vstřikovače i vadná turba. Pozor si také dejte na stav FAP, jeho životnost není velká a při koupi jeho pravý stav (pokud funguje) nepoznáte. Pokud je koncovka výfuku černá, znamená to, že filtr nepracuje vůbec. Kromě toho často odchází i závěsy předních kol, dost koroduje výfuk a mnoho nevydrží ani brzdy. Pokud je vůz ve vyšší výbavě, může téměř kdykoli začít zlobit elektronika. Nejvíce problémové jsou elektricky poháněné boční dveře, u kterých zlobí dveřní kontakt.

Abych se tedy vrátil k Vašemu dotazu - starší C8 bych doporučil pouze v případě, kdy budete mít dostatečnou finanční rezervu na případné další opravy. Ač se to nezdá, provozní náklady budou malinko vyšší, než je běžné u menších osobních vozů průměrné spolehlivosti. Auto je vhodné na klidnou jízdu mimo město, podle ročního nájezdu a délky tras bych volil mezi benzínem a dieselem. Na druhou stranu za 200 tis. Kč už můžete koupit auto ve slušném stavu (ceny se pohybují od 50 do 300 tis. Kč.), takže při pravidelném servisování by vám mohlo nějakou dobu dělat radost svým vnitřním prostorem, variabilitou sedaček, množstvím odkládacích schránek a komfortem na delší vzdálenosti.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Karavanem do Rakouska. Praktické rady a zkušenosti

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.