Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Citroën C3 III – koupit s motorem 1,2 PureTech Turbo?

Poradna
František Mašek | 04.08.2022
Monika by ráda koupila C-trojku s benzínovým motorem a cenovkou kolem 300 tisíc korun. Jak hodnotíme nejvýkonnější motor v tomto modelu?
DOTAZ: Dobrý den, byla jsem se v autobazaru projet s Citroenem C3 s benzínovým turbem, výkon kolem 80 kilowat. Úplně by mi stačilo. Tohle konkrétní je z roku 2018 a stojí 330 tisíc korun. Víc už bych dávat nechtěla. Je tento motor spolehlivý? Děkuji, Monika.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Moniko, Vámi zmíněná jednotka 1,2 PureTech o výkonu 81 kW jede opravdu skvěle. Přeplňovaný agregát o výkonu 81 kW (110 k) má dostatek energie pro celkem svižný městský provoz.

To, že se jedná o tříválec poznáte prakticky jen ve chvíli, kdy necháte zapnutý systém stop-start. Stovku zdolá C3 za rovných 10 sekund a maximum, na které se dle výrobce dostane je 193 km/hod. Motor je k dispozici v provedení s pěti i šestistupňovou manuální nebo automatickou převodovkou Aisin EAT6. Ptáte se, kterou převodovku vybrat? S automatem mám osobní zkušenost z redakčního testu. Hlavně při jízdě po městě mne svým chováním úplně nepřesvědčil.

Měničový automat od Aisinu má totiž problémy s plynulostí, a to zejména během rozjezdů či zastavování, máte-li zrovna aktivovaný systém stop-start. Jakmile se převodovka zahřeje, cukání se zlepšuje, nicméně nejvýraznější změna ve fungování nastane až po deaktivaci systému stop-start.

Nutno podotknout, že problematické chování převodovky se nejvíce projevuje hlavně při jízdě po městě. Mimo něj se chová mnohem lépe, což ale není zrovna lichotivé pro vůz, který má své místo zejména v městských aglomeracích.

Na konci testování mi tehdy nová C3 vypočítala průměrnou spotřebu ve městě na 6 l/100 km, mimo město na 4,7 l/100 km a kombinovaná spotřeba se pohybovala kolem 6,7 l/100 km.

Pokud tedy chcete tento motor, hledejte kousky s manuální převodovkou. Ale pozor, doporučuji jen verze s pětikvaltem, který se dodával do automobilů s rokem výroby do roku 2018. Novější C3 s šetikvaltem mají větší ambice ve městě při nízkých otáčkách karbonovat a trpí předzápaly. To v konečném důsledku znamená zvýšené namáhání pístů, ventilů a dalších součástí spalovacího motoru.

Pokud jezdíte často ve městě, bude za mne nejlepší volbou nejrozšířenější benzínový motor, kterým je jednoznačně atmosférický tříválec 1,2 PureTech o výkonu 60 kW. Konstrukčně jednoduchý motůrek s vícebodovým sekvenčním vstřikováním je spolehlivý a díky lepšímu spalování paliva zároveň také úsporný. Za mne jde o nejlepší motor pro C3 třetí generace.

Podvozek třetí generace je naladěn komfortně, nehodí se na rychlé projíždění okreskami, ani na svižné dálniční přesuny nad povolenými rychlostními limity. Za mne je nejsilnější stránkou auta jeho vzhled. Je to i jeden z důvodů, proč v tomto autě vídáme nejčastěji ženy. Při nákupu ojetiny bych si nechal v servisu zkontrolovat stav ozubeného rozvodového řemene a zároveň dle VIN prověřte, jestli bylo auto na všech svolávacích akcích.
Hodnocení článku
3.5 z 5 (70%)
Hodnoceno: 6x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů