Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Citroën Berlingo - koupit první nebo druhou generaci?

Poradna
František Mašek | 01.03.2022
Náš čtenář by rád pro své podnikání koupil dieselovou dodávku do 100 tisíc korun. V této cenové kategorii dosáhne na první i druhou generaci Citroënu Berlingo. Ke které se při výběru přiklonit?
DOTAZ: Dobrý den, sedím u TipCars a vybírám mou další dodávku. Používám je pro mé podnikání, distribuci zboží. Mám nyní Renault Kangoo, ale nejsem příliš spokojen, hledám tedy Citroen Berlingo v ceně do 100 000 Kč, naftu, ročník 2007/08. Tady jsem natrefil na první i druhou generaci, pravděpodobně se v nabídce překrývaly a dnes jdou se stejným motorem koupit za podobné peníze. Mohli byste tyto dvě generace prosím základně srovnat a doporučit, co koupit a proč? Děkuji Miloš Vacek.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Miloši, máte pravdu, že obě generace se v roce 2008 překrývaly, ovšem první generace byla tou dobou už spíše ekonomickou volbou s nižší výbavou a menší nabídkou motorizací. Od automobilky to byl logický krok, protože řada zákazníků byla s prověřenou první generací spokojena a nechtěli se pouštět do neprobádaných vod. Pokud se podíváme na interiér, tam je věk první generace znát hlavně podle designu palubní desky. Ergonomie ale není vůbec špatná ani u staršího modelu. Největším mezigeneračním rozdílem uvnitř jsou kromě vzhledu i rozměrná přední i zadní sedadla ve druhé generaci. Dvojka má i lepší dílenské zpracování (i když to pořád není žádná sláva). Jednička má hlavně vzadu hodně krátké sedáky i opěradla. První generace je také ve všech směrech menším autem, což se projevuje na objemu zavazadelníku (624 vs 675 litrů) i na nižší. Jízdně jsou obě generace dost podobné, obě hodně komfortní. Ojetá berlinga první generace po letech nejčastěji trápí drobné poruchy elektroinstalace, problémy s posilovačem řízení (vadné čerpadlo), zasekávání bočních posuvných dveří a výskyt vůlí na obou nápravách.


Druhá generace Citroënu Berlingo
Takže jaké je mé doporučení? Osobně bych se zaměřil spíše na druhou generaci, která má často lepší výbavu a bývá i v lepším technickém stavu. Většina z ojetin má manuální pětistupňovou převodovku, která není bohužel moc přesná a má dlouhé dráhy, je to ale o zvyku. Ti, kdo již někdy měli francouzské auto se nad tím ani nepozastaví. Před nákupem zkontrolujte funkci elektroniky, zejména klimatizace nebo ostřikovačů. Častým problémem je totiž porucha centrální jednotky BSI, která se sice dá opravit, ale bude vás to stát cca 8 tis. Kč.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů