Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Citigo nebo C1? Vybíráme mini do 150 tis. Kč.

Poradna
František Mašek | 03.05.2022
foto: škoda-auto
Petra hledá malé městské auto. Je lepší volbou Škoda Citigo, nebo sáhnout spíše po Citroenu C1? Poradíme v dnešní poradně.
DOTAZ: Dobrý den, ráda bych si pořídila nějaké starší malé auto s benzínovým motorem. Mám jej hlavně na cestování po městě. Zaujala mne Škoda Citigo, ale taky se mi dost líbí Citroen C1. Na auto mám 150 tisíc korun. Které z nich byste mi doporučili a jaké jsou mezi nimi rozdíly pro běžného uživatele jako jsem já? Děkuji, Petra.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Petro, rozdíly se projeví hned při pohledu do inzerce. U Škody je výběr bazarových kousků nadstandardní, zatímco „cé jedniček“ druhé generace se ve Vaší cenové kategorii nabízí jen několik.

Pak tu máme hledisko prostornosti. Ano, vybíráte si malá auta, přesto je mezi nimi poměrně zásadní rozdíl.

Citigo nabídne více místa ve všech směrech, zejména na šířku a také na zadních sedačkách. Liší se také objemem zavazadelníku.

Citroen C1 nabízí podprůměrných 180 litrů, zatímco Škoda Citigo disponuje prostorem o velikosti 234 litrů (bez prostoru pro rezervní kolo). Jízdně jsou na tom z pohledu komfortu jízdy obě auta podobně.
Pamatuji se, že během redakčního testu mi na Citigo vadila příliš citlivě nastavená stabilizace, která neumožňuje rychlejší průjezd ostrými zatáčkami. V tomto je C1 zásadně lepší. ESP u něj zasahuje až opravdu na limitu.

Při testovací jízdě si ale u C1 vyzkoušejte parkování. Posilovač řízení nemá tolik síly, jakou by si některé ženy pro pomoc při městském manévrování zasloužily. Motorově jsou na tom obě auta podobně. Litrové tříválce mají podobné výkony 50-55 kW, které prozatím slouží spolehlivě.

Ptáte se, které auto bych Vám z této dvojice doporučil více? Mou volbou by byla Škoda Citigo, která to vyhrává výrazně lepším výběrem na trhu ojetin, prostorností a celkovou dospělostí. Naproti tomu C1 je opravdovým miniautem se vším, co k tomu patří.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
DušanV, 03.05.2022 16:00
Z vašeho dotazu je zřejmé, že vzhledově je Vám asi bližší C1. Jezdil jsem dříve s Citigem a v současnosti jezdím manželčiným Aygem, což je vlastně "překabátěná" C1 ze stejného výrobního závodu v Kolíně. Takže plusy a mínusy podle mne. Citigo je kvalitněji i materiálově líp zpracované a má lepší antikorozní ochranu, C1 alias Toyota Aygo nemají zavoskované dutiny a mají celkově hůře protikorozně ošetřený podvozek a podběhy. Převodovka v Aygu, C1 je očividně lepší, (v komfortu řazení), než ta v Citigu, na druhou stranu spojka v C1, Aygu je hodně citlivá a zabírá až nahoře, což může někomu i vadit. Citigo topí a klimatizuje rozhodně lépe a dřívěji než C1, Aygo. Ta C1. Aygo, je trochu jinak zpřevodováno než Citigo, doporučuji jízdně vyzkoušet, jak to bude komu vyhovovat. Vevnitř je C1, Aygo menší než Citigo a kufr taky dosti menší, než v Citigu. Přístup na zadní sedadla (bavíme se o 5.-ti dvéřovém autě) je u C1, Ayga hodně špatný, Citigo je na tom očividně lépe. Na závěr, na Citigo máte servis v každém trochu větším městě a i soukromí automechanici nemají problém, na C1, Aygo těch oficiálních servisů zas tak moc není, i když je to pořád jednoduché auto a i ten soukromník by se do něho troufl pustit, co se týče opravy. Ještě musím říci, že náhradní díly jsou na C1, Aygo o něco dražší, než na Citigo.
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů