0
zpět

Captur nebo 2008? Kupujeme ojetinu s dieselem

Renault Captur nebo Peugeot 2008? To je dilema našeho čtenáře, který vybírá ojetinu s dieselovým motorem a cenou kolem 250 tis. Kč.
20.03.2019, poradna

hodnocení článku: 4.5 z 5 (90%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Dobrý den, poraďte prosím. Zvažuji, zda koupit Captur s 1,5 dci 66 kW nebo Peugeot 2008 eHDI 58 kW. Captur se mi líbí víc, ale Peugeot má větší výběr. Cena do 250 tisíc. Kolínek.

ODPOVĚĎ: Dobrý den pane Kolínku, začnu Capturem. Ten je postavený na základě Renaultu Clio a nabízí se od roku 2013. Už od začátku prodejů se prodával se slabší variantou 1,5 dCi s výkonem 66 kW. Tento motor může být spojen buď s pětistupňovým manuálem nebo sporadicky se šestistupňovým automatem EDC od Getragu. Jednotka má rozvodový řemen, který by se měl i s rozvody měnit až po 160 tisících kilometrech. To je dobře, protože není úplně levný (kolem 15 tis. Kč). Jinak je motor zatím docela spolehlivý a hlavně má nízkou spotřebu. V praxi budete jezdit za 5-5,5 litru. Připravte se ale na to, že s 66 kW není motor žádný silák a díky potřebě co nejnižších emisí je pětikvalt hodně dlouhý. Oproti 2008 má Captur tvrdší podvozek (na rozbitých cestách bude trpět) a jistější jízdní vlastnosti. Potěší přesné řízení a o malinko lepší manuální převodovka. Někomu se bude hodit i větší zavazadelník. Ceny dieselových motorizací dnes začínají na 200 tis. Kč. Výběr na trhu ojetin je dost omezený, aktuálně na tipcars.com najdete jen 6 kusů s popisovanou dieselovou patnáctistovkou.

Peugeot 2008 1,6 e-HDI je vozem odvozeným od Peugeotu 208. Peugeot má komfortnější nastavení podvozku než Captur, což ale v zatáčkách znamená výraznější naklánění. Také řízení je docela nepřesné. Škoda, že s touto výkonovou verzí dieselu dostanete jen pětistupňový manuál (šestikvalt jen u 88 kW verze). Převodovka má poměrně dlouhé dráhy a přesnost v kulise abyste pohledali. Subjektivně ale hodnotím interiér 2008 jako povedenější s o něco kvalitnějšími materiály. Diesel sám o sobě je spolehlivý, ale při nákupu ojetiny si zkontrolujte, zda předchozí majitelé měnili pravidelně motorový olej. Mrkněte i na podvozek, občas se vyskytují vůle v táhlech stabilizátoru.

Závěr: V tomto srovnání bych se rozhodl pro Renault Captur. Osobně bych si u Capturu připlatil za silnější verzi s 81 kW, která se prodává od roku 2015. Splňuje emisní normu Euro 6 a má šestistupňový manuál. Vyššího výkonu bylo dosaženo instalací turbodmychadla VGT s proměnnou geometrií lopatek. Motor používá vstřikovače Continental, které jsou náchylnější na kvalitní palivo. Pokud si ale toto pohlídáte, společně s výměnou oleje po roce nebo 15 tis. km, měl by vám i tento motor sloužit spolehlivě.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2020, všechna práva vyhrazena.