Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Caddy nebo Rifter? Vybíráme dieselovou dodávku za 400 tis. Kč.

Poradna
František Mašek | 08.09.2020
foto: Peugeot
Honza vybírá osobní dodávku pro rodinné výlety s cenou kolem 400 tisíc korun. Bude lepší léty prověřený Volkswagen Caddy 2.0 TDI nebo zánovní Peugeot Rifter s 1.5 BlueHDI?
DOTAZ: Dobrý den, chci pořídit zánovní praktické auto na delší jízdy – jak za prací, tak i s rodinou. Zvažuji VW Caddy s dvoulitrem TDI nebo P Rifter 1,5 diesel. Rozpočet kolem 400 000,-. Poraďte prosím, které auto je praktičtější. Díky Honza Malý.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Honzo, VW Caddy je konstrukčně starší než Rifter. I díky tomu má VW o cca 10 cm menší rozvor. Menší je i na šířku a výšku. Při vzájemném porovnání tento rozdíl poznáte i uvnitř. A samozřejmě se to týká i zavazadelníku. Kdo chce ještě více místa, může si v Rifteru zadní sedačky sklopit, zcela vyjmout je lze ale jen v Caddy. Peugeot boduje i pohodlnějším podvozkem s modulární platformou EMP2 a nápravou s vlečnými rameny. Při jízdě se mi s ním žilo o mnoho lépe než s VW, který je na můj vkus uskákanější. Využívá tuhou zadní nápravu. Ta má na jednu stranu výhodu ve vyšší užitečné hmotnosti, na druhou stranu nemá ráda nerovnosti. S motorem 1,5 BlueHDI jsem při redakčním testu jezdil po okreskách za rozumných 5,6 l/100 km. Caddy s dvoulitrem úspornější rozhodně nebude, počítejte u něj se spotřebou zhruba o litr vyšší. Novější patnáctistovka od PSA je také tišší a má lepší odhlučnění. Dvoulitrové TDI v Caddy v nižších otáčkách více duní.

Caddy má ale pohodlnější sedadla a líbí se mi i jeho přesnější šestistupňová manuální převodovka. Rifter jsem na začátku hodně chválil, musím ale zmínit i jeho nedostatky. Škoda malých sedadel vzadu a celkově horšího dílenského zpracování interiéru. Tady Caddy jednoznačně vede. Také na moderně navržený interiér Rifteru jsem si musel chvíli zvykat, nemá však žádné ergonomické nedostatky. Výhodou Rifteru je i výrazně nižší cena. Za Vámi udávaných 400 tisíc korun dnes koupíte opravdu zánovní kousek. Za stejnou cenu bude VW Caddy o cca dva roky starší a bude mít jistě najeto už několik desítek tisíc kilometrů. Ze všech zmíněných důvodů bych tak dal přednost Peugeotu Rifter se vznětovou patnáctistovkou.
Hodnocení článku
4.4 z 5 (88%)
Hodnoceno: 12x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů