Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

BMW Z4 - nejlepší je s třílitry

Poradna
František Mašek | 22.12.2021
foto: autor
František by rád BMW Z4 druhé generace. Pod kapotu zvažuje pořízení benzínového třílitrového šestiválce. Jaké má možnosti a je to dobrá volba? Poradíme.
DOTAZ: Dobrý den, nedávno jste tu radili zájemci o Z4, který chtěl slabší dvoulitr. Nevěnovali jste se ale třílitru. Právě o ten bych měl zájem. Můžete prosím napsat k těmto motorům více informací? Děkuji, František.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Františku, třílitrové benzínové šestiválce najdeme v BMW Z4 dva. První z nich se pod kapotu podíval už v roce 2006. Má označení 35i a výkon 225 kW. Tenhle motor s lehkým cabriem jede nejlépe. Má ale hned dvě nevýhody. Tou první je někdy až extrémně vysoká spotřeba, druhou pak poměrně vysoká složitost motoru generace N54 s přímým vstřikem a dvěma turby (systém TwinTurbo). Převážná většina nabízených ojetin má sedmistupňovou dvouspojkovou převodovku (bez pádel pod volantem). Ve své době to byla samozřejmě nejdražší verze, která se u nás prodávala kolem 1,3 mil. Kč. Prodeje ale nebyly nijak velké a aktuálně si pro ojetinu musíte zajet do Německa, u nás je výběr minimální.

To bohužel platí i o druhém třílitru s označením 30i. Těch je velmi málo i v Německu, protože se vyráběl jen necelé tři roky (2009-2011). Jde však o konstrukčně mnohem jednodušší generaci atmosférického motoru N52 s nepřímým vstřikem a výkonem 190 kW. Právě tento motor bych hledal, ideálně ve spojení s manuální šestistupňovou převodovkou. Více než nájezd zde bude rozhodující aktuální technický stav daného kousku. Při výběru ojetiny bych se zaměřil na bezchybně fungující střešní konstrukci (občasné vrzání je normální), zejména její elektrické ovládání. No a pak také na vůle na podvozku. Zbytek auta prozatím funguje velmi dobře a pokud se Vám podaří koupit auto s jasnou servisní historií, můžete si gratulovat.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.3 z 5 (86%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů