Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

BMW Z4 - koupit se čtyř nebo šestiválcem?

Poradna
František Mašek | 22.10.2021
foto: autor
Vojta si chce na přelomu roku koupit starší kabriolet Z4 s benzínovým motorem. S pořizovací cenou kolem 600 tis. Kč váhá mezi čtyřválcovým dvoulitrem a nejslabším šestiválcem o objemu 2,5l.
DOTAZ: Dobrý den, právě jsem se rozhodl si na příští sezónu pořídit cabrio. Nejlépe se prý vybírají v zimě, takže plánuji jít do BMW Z4 v ceně kolem 600 000,- jen nevím, co motor. Je podle vás ten dvoulitr dostačující? Pak možná 23i, jestli se na něj dostanu cenově. Děkuji za tipy a doporučení. Vojta Ch.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Vojto, oba motory jsou rozumnou volbou. O něco spolehlivější bude jednoduchý šestiválec N52 o výkonu 150 kW. Takový kousek je ale aktuálně na tipcars.com pouze jeden a kromě minimálního výběru v tuzemských bazarech je vždy o něco dražší než základní dvoulitrová motorizace. Nejspíše Vám tedy nezbude nic jiného, než sáhnout právě po oturbeném dvoulitru s výkony nejčastěji 135 kW (občas narazíte i na verze o výkonu 180 kW). Ani těchto nejlevnějších Z4 však není mezi ojetinami mnoho, opět doporučuji mrknout i na německou inzerci. Tam je výběr veselejší a sám uvidíte, že Váš rozpočet bude na dovoz vhodného kousku naprosto dostačující.
Pro fajnšmekry zmíním, že cca 50 % kousků je k mání s manuálními převodovkami, zbytek má pak šestistupňový automat od ZF (od 2013 za příplatek), který naštěstí ani po letech nezlobí. Zmíním, že kousky po r.v. 2013 jsou již po faceliftu. Na první pohled to totiž vůbec nemusíte poznat. Modernizace byla opravdu minimalistická, změnila se jen struktura předních světel, přibyla nová hliníková kola, pár metalických barev karoserie a taky nejslabší benzín s označením sDrive20i o výkonu pouhých 115 kW (ten vhledem k příliš nízkému výkonu nedoporučuji).

Při výběru ojetiny bych se zaměřil na bezchybně fungující střešní konstrukci (občasné vrzání je normální), zejména její elektrické ovládání. No a pak také na vůle na podvozku. Zbytek auta prozatím funguje velmi dobře a pokud se Vám podaří koupit auto s jasnou servisní historií, můžete si gratulovat. Tedy abych byl přesný - ve svém dotazu jste nezmínil ty nejlepší motory, což jsou šestiválcové třílitry s výkony 190 a 225 kW. Ty ale začínají až na částkách v přepočtu od 700 tis. kč výše, takže o nich až někdy příště.

Jako vždy doporučuji auto dobře vybírat, ideálně si k nákupu přizvat nezávislého odborníka - podívejte se na můj starší článek na toto téma.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 10x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů