zpět
6533

BMW řady 3 – jaká je ojetá E90ka?

Jan by rád vyměnil svoji starší E46 za novější E90, není si ale jistý, zdali je to dobrá volba. Jsou věci, které se doslechl o poklesu kvality u BMW, pravdivé?
11.10.2013, poradna

hodnocení článku: 4.2 z 5 (84%)
hodnoceno: 13x
vaše hodnocení: -

DOTAZ: Zdravím redakci TipCars. Nyní jezdím BMW řady 3 E46, už se na něm ale začíná projevovat zub času, a tak bych ho chtěl vyměnit za novější generaci E90. Od více lidí jsem však slyšel, že kvalita trojky šla dolů. Co je na tom pravdy? Nerad bych koupil auto, se kterým strávím více času v servisu než na silnici. Co se týká motorizace, rád bych zůstal věrný atmosférickému benzínovému šestiválci, tedy pokud bude takový jako v minulé generaci.
Děkuji za odpověď.

Jan L.


ODPOVĚĎ: Vážený Jane, v něčem mají známí pravdu, E90 už není postavena z tak kvalitních materiálů jako její předchůdkyně. U ní i po dlouhých letech většinou bez problému povolíte šrouby na podvozku, které jsou vystaveny soli, vodě a podobně. Za to na páté generaci trojkového BMW jsou ramena již po několika rocích pokryta rzí, a když přijde čas na jejich výměnu, na jejich demontáž už nestačí jen klíče. Přední náprava je ale oproti předchůdci odolnější a její komponenty nebudete měnit tak často, vyjma tyček stabilizátoru.

Problémy se objevily u některých benzínových motorů – u základní šestnáctistovky se vytahuje rozvodový řetěz, který poté klidně o několik zubů přeskočí a následuje nepravidelný chod, vibrace a další. Jedinou záchranou pro něj je, že se nepotkají ventily s pístem. Ani šestiválec, který byste rád, už není tou spolehlivou strojovnou, jakou býval. Tedy až od roku 2008, kdy přišla éra úsporných opatření Efficient Dynamics a přímé vstřikování benzínu do válců. Nová technologie není tak spolehlivá, jako předchozí verze s nepřímým vstřikováním před sací ventil, proto pokud chcete, aby byl na motor opravdu spoleh, vybírejte mezi vozy do roku 2008. Tyto starší šestiválce občas trápí akorát vyšší spotřeba oleje, která ale většinou neznamená jejich opotřebení, nýbrž nutnost vyměnit odlučovač oleje. Někdy také odejde zapalovací cívka.

Jak v modernějších autech přibývá elektroniky, přibývá také závad a BMW není výjimkou. Problémy bývají se zámky dveří, které poté nezbývá než vyměnit (výrobce doporučuje měnit vždy oba přední či oba zadní), což Vás může stát nemalé peníze. Zlobí také elektrický zámek řízení, potom se často musel měnit celý sloupek řízení za cenu přes 10 tis. Kč.

Náhradní díly jsou dostupné velmi dobře, zaplatíte za ně ale více než u jiných značek. Přední tlumič pérování stojí přes 5 tisíc, za spodní přední rameno dáte přes dva a půl tisíce a přední brzdové destičky stojí zhruba 4 tis. Kč.

V inzerci TipCars jsou nyní více než dvě desítky BMW řady 3 z let výroby 2005 až 2008 s benzínovým šestiválcem. Najeto mají v průměru jen 100 tis. km a nejlevnější se dá pořídit už od 230 tis. Kč.


autor:
"originální stav ojetin je lepší než tuning"
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
i, 11.10.2013 20:40
Dobrý den,
v aktuálním čísle výše uvedeného periodika je otázka kterou si kladete přednesena a autor na ni vzápětí odpovídá NEMĚNIT.
I přes jisté nedostatky které e46 má (nic není dokonalé) je stále v porovnání s e90 kvalitněji postavené. Doporučuji článek pro zajímavost přečíst.
Paul, 14.10.2013 08:28


Souhlasím, jsem dlouholetým majitelem E46 po faceliftu a občasným řidičem E90, takže můžu porovnávat. V čem se mi zdá být E90 lepší? Karoserie působí bytelnějším dojmem. V čem horší? Ten zbytek. Agilita, komfort, jízdní vlastnosti a interiér. Ten je opravdu příšerný i ve vrcholném provedení s kůží. Plasty působí jak z trabanta (i Rapid je má podle mně kvalitnější) a zpracování nic moc. Auto celkově působí těžkopádněji, samozřejmě oproti konkurenci je pořád někde jinde. Řízení už je tupější a takové rány od podvozku z E46 ani s Mpaketem neznám, asi kvůli runflatům. Spolehlivost nehodnotím, auto totiž neživím, ale četl jsem negativa i na benzíny, zvlášť s přímým vstřikem. Osobně se mi E90 ani designově nelíbí. Kdybych si teď kupoval trojkové Báwo, raději bych vybíral mezi poslednímí předraženými E46 v top stavu než za stejné peníze mladší E90.
finding, 15.10.2013 09:17
mno k E90 můžu říct jen to že mi sedí líp než E46...je tužší větší atd, ale co mně vadí je to že modely s 2,0d motorem jsou velmi problematické - sypou se rozvody u N47 a oprava stojí 40-90tkč viz témata na bmwklubu, u staršího M47 jsou zase problémy s klapkami a dalšími věcmi...to je pak úspora kdesi v pr... je to ostuda, a benzíny 2,5 160kw a 3,0i 200kw jsou problémové protože mají HPI vstřikování a vzhledem k tomu že jsou jiné konstrukce než starší motory trpí na spotřebu oleje a to mi fakt vadí. starší motory V8 a R6 2,8 a 3,5 co jsem měl byly geniální, bezúdržbové spolehlivé, jely a moc nežraly, ty nové jen jedou a nežerou...
tomaskrtek, 15.10.2013 10:35


M54 taky žraly olej, jak vzteklý, když se točily do vyšších otáček. měl jsem 3.0, najeto 100+, a když se jela pila tak klidně i přes litr na 500.
Zdeny60, 15.10.2013 13:07
Po nedávné návštěvě u BMW na výrobní lince mohu prohlásit, že to sice vypadá impozantně, ale zcela shodně to vypadá v Boleslavi a nebo v Nošovicích či v Kolíně. Kvalita je u BMW stejně dobrá nebo blbá, jak kdo chce, jako jinde. Škoda, že sem nejdou vkládat fotky, některé detaily jsem si v show roomu BMW world v Mnichově nafotil.
Třebas provedení lemů dveří, antikorozní úprava tmelem exponovaných částí prahů či podběhů a další. Taková německá mazdička, co do kvality provedení těchto konstrukčních uzlů.
Já jsem zvažoval kupé 328i (160kW, automat s pádly). Jelo se v tom celkem dobře, na 160kW až velmi dobrý výkon. Ale žádné emoce, co všude čtu od lidí, co měli a řídili BMW, se u mě nedostavovaly. Prostě dobrý auto. Tečka. je řada dalšách, co ve mně zanechaly větší emoce.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.