Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

BMW 530d – dát si pozor na šestiletý diesel?

Poradna
František Mašek | 06.07.2023
foto: tipcars.com
Honza hledá hezké BMW 530d do 700 tisíc korun. Objevil kousek z roku 2017 s nájezdem 145 tisíc kilometrů. Je takové auto zajímavou volbou, nebo od něj dát ruce pryč? Poradíme.
Dotaz
Ahoj, taky já bych se rád zeptal. Jsem aktuálně v procesu hledání hezkého BMW 530d aktuální generace. Natrefil jsem na kousek z roku 2017, který má najeto 145 000 km, cena je 680 tisíc (můj strop je 700 tis. Kč), tak se chci zeptat, jak moc jsou tyhle motory spolehlivé, co spotřeba, a co zbytek auta kromě motoru. Přeci jen to už není málo peněz. Děkuji, Honza.

Odpověď
Dobrý den Honzo, třílitrový naftový šestiválec s označením 530d má výkon 195 kW a mohu jej doporučit. Je ideálním kompromisem mezi dynamikou a spotřebou. Navíc jde o poměrně rozšířenou motorizaci, o které lze konstatovat, že má dobrý předpoklad sloužit dlouho a spolehlivě.
Potřebuje však k tomu nešizený servis spočívající v pravidelné výměně oleje, filtrů a dalšího spotřebního materiálu. Nutné je ale pečovat o čisté sání, které se zanáší karbonem. Toto doporučuji nechat v servisu provádět každých cca 50 tis. km. a to včetně kontroly funkce EGR ventilu.

Před koupí nechte auto napojit na diagnostiku a zjistit, zda dobře funguje regenerace DPF, potažmo jak moc je filtr částic zanesen.

Planetový automat od ZF je také spolehlivý, ale je dobré v něm preventivně měnit olej (což BMW nepředepisuje) po cca 60 tis. km. Při testovací jízdě by mělo být řízení prosto jakýchkoli vibrací – ucítíte je případně ve volantu. Stejně tak prověřte i funkci systému pohonu všech kol xDrive (pokud ji bude mít Váš vůz ve výbavě). Čtyřkolka by měla např. na trávě při rozjezdu prohrábnout i předními koly.

U vozů s vyššími nájezdy je dobré mrknout na stav podvozku. Jako vždy platí, že základní verze s jednoduchým podvozkem a pouze zadním pohonem budou na další údržbu výrazně levnější. Jak se správně říká – co na autě není, nemůže se pokazit. A nebojte se, i bez systému xDrive a příplatkových aktivních tlumičů jsou jízdní vlastnosti BMW 530d výborné.
Hodnocení článku
4.8 z 5 (96%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů