Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

BMW 520d: koupit šestiletý kousek za 600 tisíc korun?

Poradna
František Mašek | 16.02.2024
foto: Michal Štengl
Pan Zdeněk si našel hezkou naftovou pětku sedmé generace. Auto je v provozu od roku 2018 a má najeto 100 tisíc kilometrů. Jak je na tom naftový dvoulitr se spolehlivostí? Poradíme.
Dotaz
Dobrý den, vyhlédl jsem si u vás na TipCars zajímavé BMW řady 5, r.v. 2018, nájezd 100 tisíc kilometrů, motor 520d 140 kW. Vzhledem k vyšší ceně 600 tisíc korun bych se rád zeptal na spolehlivost a co při koupi prohlédnout. Auto budeme nejspíše psát na firmu. Děkuji za jakékoli informace. Zdeněk.

Odpověď
Dobrý den Zdeňku, čtyřválcový motor řady B47 zde již díky AdBlue splňuje emisní normu Euro 6 a je prozatím spolehlivý. Vámi vybraný kousek je ještě z období před faceliftem (2020), tedy prozatím nemá integrován mild hybrid s další baterií a startér-generátor. Co ale motoru nechybí je dvoustupňové přeplňování, které za mne funguje při jízdě velmi dobře a se spolehlivostí jsou na tom turba také bez výhrad.

I když má Vámi vybraný kousek poměrně nízký nájezd, určitě bych nechal před koupí provést kontrolu zanesení sacího potrubí karbonem a zkontroloval dobrou funkci EGR ventilu. Nikdy totiž přesně nezjistíte, jakým způsobem vůz používal majitel před Vámi. Po napojení na diagnostiku rovnou uvidíte i data o poslední regeneraci filtru pevných částic.

Při nájezdu kolem 100 tisíc kilometrů důrazně doporučuji provést první výměnu oleje v automatické převodovce – je to úkon, který je dán výrobcem, přesto radím jej neopomenout. Pro dlouhodobou spolehlivost automatu je zkrátka podstatný. Výměnu oleje v automatické převodovce bych svěřil jen servisu, který s ní má zkušenost a dodržuje technologický postup.

Celkově hodnotím tuhle generaci řady 5 jako povedenou, je však třeba jí dopřávat nešizený servis. Verze 520d o výkonu 140 kW je na můj vkus o něco hlučnější než třílitrový šestiválec, na druhou stranu umí být opravdu úsporná, běžně můžete jezdit za hodnoty kolem šesti litrů. Výhodou je i slušný výběr v tuzemských autobazarech. S tímto naftovým dvoulitrem se aktuálně na TipCars.com nabízí přes šedesát vozidel s cenami od 450 tisíc korun.
Hodnocení článku
4.0 z 5 (80%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů