Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

BMW 5 – koupit starší kousek s nejslabším benzínem?

Poradna
František Mašek | 07.04.2023
foto: Michal Štengl
Ondřej si vyhlédl šestileté BMW řady 5 s benzínovým dvoulitrem. Jak tohle auto hodnotíme a jaké jsou jeho silné a slabé stránky?
Dotaz
Na TipCars jsem našel hezké BMW 530i, je to rok 2017, a motor dvoulitr 185 kW. Zajímala by mě spolehlivost motoru, protože auto má najeto 150 tisíc kilometrů a já si jej plánuji ještě nějakou dobu nechat. Děkuji, Ondra

Odpověď
Dobrý den Ondro, Vámi vybraný motor řady B48 se používá v různých modifikacích už řadu let v mnoha modelech BMW. Po letech ho můžu označit za spolehlivý i při vyšších nájezdech. V sedmé generaci může být šestnáctiventilový dvoulitr naladěný na celkem čtyři výkony (od 135 do 218 kW). V tuzemských autobazarech se nejčastěji setkáte právě s výkonnější verzí jednotky (185 kW), na kterou se sám dotazujete. Její výkon bohatě dostačuje na svižnou jízdu bez větších kompromisů, navíc je motor také příkladně odhlučněný a má přijatelnou spotřebu. Zkrátka za mne má tenhle motor palec nahoru.

Taky planetový automat od ZF (zde už ve druhé generaci) prozatím slouží bez závad, doporučuji u něj ale vždy po šesti letech nechat preventivně vyměnit olej. BMW řady 5 je v této generaci k mání buď jako sedan, nebo častěji jako kombík. Ten je v tuzemsku samozřejmě díky své praktičnosti (zavazadelník má objem 560 litrů) oblíbenější. Pokud nutně nepotřebujete pohon všech kol xDrive, zůstal bych u standardního pohonu zadní nápravy. Čtyřkolka může být u starších a více jetých kousků nákladnější na údržbu. Nejen že je třeba měnit olej v diferenciálu, ale také podvozek musí být pro správnou funkci pohonu všech kol v dobré kondici.

Před koupí staršího BMW řady 5 doporučuji provést důkladnou testovací jízdu. Při ní se zaměřte na kontrolu všech elektronických asistentů i kompletní palubní elektroniky. Řízení by také nemělo při jízdě nijak vibrovat, v opačném případě sice nejde o nijak zásadní závadu, ale bohužel se těžce diagnostikuje. Na Tipcars.com je aktuálně k dispozici téměř patnáct kousků s benzínovým dvoulitrem. Ceny aktuálně začínají na částce lehce nad 600 tisíc korun.
Hodnocení článku
4.8 z 5 (96%)
Hodnoceno: 4x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
miro.hlc, 29.11.2023 16:13
Je tohle auto vhodný i na kratší trasi?
vstoupit do diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů