Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

BMW 3 – koupit generaci E30 na investici?

Poradna
František Mašek | 12.09.2022
foto: Supino
Jirka má v plánu koupit hezkou E30 kolem 300 tisíc korun a zároveň si ji nechat další dobu. Kalkuluje totiž s nárůstem hodnoty u tohoto modelu.
DOTAZ: Dobrý den, aktuálně používám služební auto, ale vlastní garáž mám prázdnou. Vzhledem k inflaci mi dává smysl koupit auto, které neztratí na hodnotě, ale naopak ji bude postupně získávat.
Autům ale moc nerozumím, kamarád mi radí hledat BMW 3 ve druhé generaci, ale vůbec nevím, kde ji hledat, ani jaký motor. Poradíte prosím? Děkuji, Jirka.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Jirko, radit někomu s investicí je vždycky trošku ošemetné. Proto zde napíšu jen několik základních doporučení.

Je faktem, že generace E30 už posledních asi 8 let pomalu roste na ceně. Ne všechny bazarové kousky ale mají investiční potenciál. Při hledání bych se zaměřil na klubová fóra, případně hledal v Německu.

Nakupovat od soukromého prodejce v zahraničí může být výhodou, protože většinou detailně zná technický stav auta, s kterým sám jezdil. Pokud nakupujete od soukromé osoby v Německu, máte ze zákona právo šest měsíců reklamovat skryté vady (pokud se tohoto práva sami nevzdáte ve smlouvě – proto si ji s prodávajícím odsouhlaste raději předem).

Na druhou stranu u dealera máte vždy předem možnost mrknout na jeho zákaznické reference a můžete počítat se zárukou 24 měsíců na skryté vady (pokud nejde o komisní prodej, kde je záruka 6 měsíců).

Zpět ale k výběru investiční trojky. Osobně bych se s Vaším rozpočtem zaměřil výhradně na motorizaci 325i, což je řadový šestiválec o objemu 2,5l a výkonu 125 kW. Neřešil bych tolik nájezd (beztak bude mít auto najeto pod 200 tisíc kilometrů jen vzácně), ale velmi pečlivě bych se zaměřil na technický stav.

Za 300 tisíc ale nečekejte stav nového auta – nejspíš bude třeba po koupi zainvestovat další prostředky. S vaším rozpočtem aktuálně dosáhnete na kousky z let 1986/87, hezká auta po faceliftu (1987) se ale dnes prodávají klidně i za 600 tisíc korun a výše.

Asi čtvrtina BMW E30 nabízených na evropském trhu má automatickou převodovku, já bych dal přednost manuálu.

Před vlastní koupí si prosím zjistěte, kdo ve vašem okolí umí tahle auta opravovat a zná je po technické stránce. Do bazaru se pak vydejte s ním.

Pokud berete tohle auto jako investici, snažte se před koupí eliminovat všechna možná rizika. A samozřejmě se nevyplácí na koupi spěchat. Když si počkáte, třeba si Vás auto nakonec najde samo.
Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 2x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů