0
zpět

Aygo, nebo Citigo? Vybíráme ideální auto do města

Milada by si ráda pořídila své první auto. Vybírá mezi Škodou Citigo a Toyotou Aygo. Na bazarový kousek má připraveno 180-200 tisíc korun. Pro jaké auto by se měla naše čtenářka rozhodnout?
30.07.2021, poradna

hodnocení článku: 4.3 z 5 (86%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
DOTAZ: Hezký den, moc prosím - ráda bych si koupila své první auto. Budu denně dojíždět do zaměstnání v rámci Ostravy. Poradíte prosím zda koupit starší Škodu Citigo nebo Toyotu Aygo? Cena by byla mezi 180 000 a 200 000 korunami. Moc Vám děkuji, Milada.

ODPOVĚĎ: Dobrý den Milado, obě auta jsou fajn a bude záležet na Vašich osobních preferencích. Citigo má o něco lépe dotažené detaily v interiéru i odhlučnění kabiny. Na druhou stranu Aygo druhé generace má líbivější vzhled a o něco pružnější motor.

Toyota Aygo II: Jediným motorem v nabídce je zážehový tříválec 1.0 VVT-i o výkonu 51/53 kW. Oproti první generaci tedy posílil o 3 kW a nyní již plní emisní normu Euro 6. Motor známe i z Yarisu. Je spolehlivý i při větších nájezdech a má i rozumnou spotřebu. Lze jej tedy s klidným svědomím doporučit. Nevýhodou je menší výběr na trhu ojetin - hlavně ve srovnání se Škodou Citigo. Ceny dnes začínají od 160 tisíc korun a pohybují se až do 260 tis. Kč, kde už cenově začínají zcela nové vozy, které se aktuálně doprodávají před příchodem třetí generace. Hledal bych auta s manuální převodovkou, automat zbytečně zvyšuje spotřebu a snižuje dynamiku motoru. Jinak je druhá generace spolehlivým městským autem a řekl bych, že je v mnoha směrech výrazně povedenější než předchozí první generace. Potěší vyšší pasivní bezpečností i lepší výbavou - bohužel jen v rámci balíčků, takže si nemůžete u nového auta vybírat jednotlivé příplatky jako u Škody. A samozřejmě i rozumnými servisními náklady. Ty má ale i Škoda a řekl bych, že za její servis utratíte ještě o něco méně než v případě Toyoty, která má dražší náhradní díly.

Škoda Citigo: Řada ojetin se nabízí s velmi strohou výbavou a pasivní bezpečnost při střetu s náklaďákem asi také nebude úplně skvělá. Jinak se ale zdá Citigo i po šesti letech od začátku prodeje jako spolehlivá a na servis nenáročná ojetina. Ceny starších vozů dnes začínají pod 100 tisíci korunami, za zánovní pak zaplatíte kolem 250 tisíc korun. Aktuálně je v nabídce tuzemských bazarů přes 300 exemplářů. Dvě třetiny z nich mají slabší tříválec 1.0 MPI s výkonem 44 kW, zbytek (asi 120 kousků) má pod kapotou silnější verzi s výkonem 55 kW. Pro zájemce je v nabídce i pár kousků na CNG a LPG. Ve všech případech jde o stejný dvanáctiventilový atmosférický tříválec, který je pro svou jednoduchost spolehlivý a bát se ho nemusíte. Držte se ale pravidelné roční výměny motorového oleje (až budete doma svépomocí měnit olej, nezapomeňte vyměnit i šroub s měděnou podložkou) a po 50-60 tisících kilometrech vyměňte zapalovací svíčky. Rozvody jsou poháněné řemenem, který se ale podle informací výrobce mění až po ujetí 240 tisíc kilometrů. Před koupí zkontrolujte bezchybnou funkci převodovky a účinnost brzd.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
usin, 28.07.2021 16:35
S citigem 44 kw mám pár desítek tisíc naježděno. Hrozně těžko se tohle auto někomu doporučuje nebo nedoporučuje. Záleží, z čeho člověk přesedne, kudy jede, kam jede, jak je venku, kolik toho veze... Mě třeba vadí, že není výdech topení u levé nohy řidiče. V zimně jde z té strany zima, pokud netopím naplno. Jiní to zase vůbec nevnímají. Jízda po rozbitých cestách je peklo. Pamatuju si že to mělo i vrzající období. Ideální je půjčit si to v půjčovně na 2 dny a vyzkoušet. Když jsem to kupoval, byla za podobné peníze lehce starší fabie bez výbavy, což mě třeba nevadí, dneska bych ji asi koupil nebo si připlatil.
Na dobrých cestách je to auto OK, celkem prostor, spotřeba ok, závady zatím žádné...
Giorgio, 28.07.2021 18:31


Chyba, citigo nejde nikomu doporučit. Koncern VW prostě tento segment neumí. Poprvé to zkusil s VW Lupo a klonem Seat Arosa, což nebylo vysloveně špatné auto, ale nehrálo to ekonomicky. Podruhé to kvůli ceny zkusil dovozem brazilského VW Fox, což zase byla na evropské poměry katastrofa. Napotřetí se VW pokusil postavit levné auto segmentu A v Evropě a znova to nevyšlo, proto taky nebude mít bratislavská trojice VW Up! / Seat Mii / Škoda Citigo nástupce.

Celá Evropa kupuje primárně Fiat 500 a Fiat Panda, protože jsou to prostě lepší auta a člověk nemusí nostalgicky vzpomínat na Škodu 120 s obnaženými plechy dveří.

Kdo si tu nejmenší škodovku chce koupit kvůli pocitu českého auta, tak mnohem více patriotizmu projeví nákupem v ČR skutečně vyrobených trojčat Toyota Aygo / Peugeot 108 / Citroën C1.

Bratislavská miniauta jsou špatná volba i jako elektro, vezmeme-li v potaz jejich prodejní cenu v poměru k zastaralosti montovaných technologií. Citigo iV stálo jako tří- až čtyřleté BMW i3, které sice nepobralo moc krásy, ale jako auto na baterky funguje násobně lépe.
usin, 29.07.2021 21:48
Tak nevim jestli kupující u citiga řeší zrovna zastaralost technologie, není to počítač nebo playstation. Spíš jde o spolehlivost, cenu a dostupnost servisu oproti třeba tomu bmw. Zas taková hrůza to není, proste kompromis jako všechna tahle auta
Giorgio, 30.07.2021 08:23


Zastaralost technologií toho elektropohonu! To, že neumí hospodařit s bateriemi (chybí aktivní chlazení i vyhřívání) a že tam VW nacpal bez nějakého vylepšení stejné součástky, co x let používal v e-UP!, určitě nevyváží, že je autorizák za rohem.

Na elektromobily od BMW je standardem servisní balíček, takže servis jako takový stojí nula nula prd.
Pepe, 01.08.2021 11:55


Proboha, člověče, co chcete servisovat na elektroautě? Tam je to buďto o brzdách, nebo o totálním prů.eru. Nic mezi…

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system k.s., 2005 – 2022, všechna práva vyhrazena.