Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Audi A6 Allroad čtvrté generace: koupit starší kus s motorem 55 TDI?

Poradna
František Mašek | 08.03.2024
foto: Audi
Náš čtenář se chystá pořídit tříletou A6 se silným naftovým šestiválcem o výkonu 253 kW. Jak tento motor hodnotíme?
Dotaz
Dobrý den, hodlám během jara koupit maximálně tříletou Audi A6 Allroad v naftě. Ideálně 55 TDI a s cenou do 1,5 mil. Kč. Už jsem se u vás koukal na jeden hezký kousek, který má výkon 253 kW a ujeto 50 000 kilometrů. Všude čtu, jak to auto chválí, jak hezky jede, ale co negativa? U vás píšete zdá se mi upřímně na základě zkušeností. Jak tento motor vidíte vy? Děkuji.

Odpověď
Dobrý den, silný naftový třílitr se pod kapotu Audi A6 Allroad čtvrté generace dostal hned v roce 2019. Vznětový vidlicový šestiválec je přeplňovaný dvěma turby a využívá mild-hybridní systém s napětím 48V. Jednotka EA897 Evo 2 (kódové označení DEWA) dává výkon 257 kW. Od listopadu roku 2020 pak nastupuje verze EA897 Evo 3 s výkonem 253 kW – kód motoru DMKD) a točivý moment úctyhodných 700 Nm.

Motor je ve standardu spojen s osmistupňovým automatem a stálým pohonem všech kol. Po pár měsících od uvedení do prodeje se mi toto auto podařilo získat k novinářskému testu a tehdy jsem byl z jízdního projevu nadšen. Motor má tolik točivého momentu, že si může dovolit při jízdě pracovat jen v těch nejnižších otáčkách. To o něm skoro ani nevíte. Také převodovka řadí rychle a nadmíru intuitivně. Tenhle automat patří svým naladěním k tomu nejlepšímu, s čím jsem se zatím mezi testovanými vozy setkal.
Platí to i pro vzduchový podvozek. Ten je pro allroad ve standardu. Kromě excelentního tlumení nerovností umí také měnit světlou výšku. Dělá to buď automaticky při jízdě, nebo můžete dát povel na displeji. Třeba když se vypravíte do lehčího terénu mimo asfalt. Přes dvě tuny těžké auto ale zvládá i rychlou jízdu v ostrých zatáčkách. Má totiž natáčecí zadní nápravu, která výrazně zmenšuje poloměr otáčení (12,2m) a samozřejmě pomáhá i při jízdě v oblouku. Zkrátka paráda.

Vás ale bude jistě zajímat spolehlivost motoru. Ta je prozatím dobrá, nicméně vzhledem ke konstrukční složitosti jednotky se může stát v dalších letech téměř cokoli. Kupříkladu hned na začátku mé odpovědi jsem zmínil, že motor je přeplňován dvěma turby. Konkrétně jde o kombinaci elektronicky poháněného dmychadla a výfukového turbodmychadla. A právě EAV pracující s minimální reakční dobou a otáčkami dosahujícími až 70 tis. ot/min je mým adeptem na potenciální problémy. Při poruše EAV bude servis jen těžko řešit opravu, naopak zcela určitě půjde o výměnu. Stejný případ je i systém MHEV. Netřeba připomínat, že po záruce už budou tyto náklady zcela ve Vaší režii. Proto bych já osobně sáhl spíše po verzi 50 TDI s jednodušším přeplňováním o výkonu 210 kW.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů