Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Audi A4 3.0 TDI – koupit šestiletý kousek s nájezdem 135 tis. km?

Poradna
František Mašek | 17.08.2023
foto: autor
Pepa zvažuje pořízení Audi A4 páté generace. Na TipCars.com si vyhlédl kousek z roku 2017 s naftovým šestiválcem o výkonu 200 kW. Jak tento motor hodnotíme?
Dotaz
Dobrý den, chci se zeptat na A4 s motorem 3,0 tsi 200 kw, je to rok 2017, nájezd 135 tisíc, s-line, cenovka 580 tis., zeptám se na váš pohled – brát, nebo nechat? Díky, Pepa.

Odpověď
Dobrý den Pepo, ve Vašem případě jde ještě o starší generaci dieselového třílitru. Tento motor se objevuje na kouscích před faceliftem (2019). Oproti novějšímu motoru jsou A4 z let výroby 2015-2019 samozřejmě levnější, složitost a budoucí vysoké riziko závad ale mají podobné.

Hlavně více jeté kusy mohou mít hlučné rozvody. Kompletní výměna rozvodů často nepomůže a je nutné měnit v konečném důsledku kompletní vačkové hřídele, což s sebou nese i vyšší náklady na opravu. S tímto motorem dostanete vždy osmistupňový Tiptronic, který je spolehlivý, ale je dobré u něj nechat preventivně vyměnit olejovou náplň kolem nájezdu 120 tis. km.

Převodovka má klasický hydrodynamický měnič, jelikož dvouspojkové řešení by se nedokázalo vypořádat s přídělem točivého momentu (600 Nm). Samotný automat od výrobce ZF řadí jemně a minimálně stejně rychle jako dvouspojka, přičemž je zbaven škubání při rozjezdech. Změna rychlostí funguje znamenitě jak při zrychlování, tak při deakceleraci.

Vyšší hmotnost vozu spolu s více zatíženou přídí předurčují A4 pro dálniční lety. Před koupí proto prověřte stav podvozku, zejména přední nápravy. Většina kousků s tímto motorem bude ve vyšších výbavách, budou proto disponovat celou řadou technologických vychytávek. Jejich fungování si samozřejmě v rámci testovací jízdy také zkontrolujte.

Možná vás bude zajímat i spotřeba. Třílitr TDI si v běžném provozu vystačí s přídělem sedmi litrů na sto kilometrů. Kdo jezdí ostřeji a příliš si neláme hlavu s rychlostními limity, musí počítat s odběrem devíti litrů. Pokud za volant posadíte manželku, která jezdí určitě rozvážněji, dodržuje rychlostní limity a jen čas od času někoho předjede, není problém atakovat šestilitrovou hranici.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů