Volkswagen Touran - žádaný a vrtošivý

Rodinný Touran s tvary dodávky se zdá být ideálním rodinným automobilem. Je prostorný, podvozkově povedený, má variabilní interiér a nerezne. Navíc jako nový lámal prodejní rekordy. Bohužel se Touranu nevyhnuly výrobní nedostatky, fatální poruchy, ani selhávající technika.
09.03.2012, odborné recenze

hodnocení článku: 3.2 z 5 (64%)
hodnoceno: 41x
vaše hodnocení: -
+46
Co je zač?
Model Touran přišel na trh v roce 2003 jako třetí jednoprostorový vůz automobilky Volkswagen, přičemž byl menší než Sharan nebo Multivan. Touran jako první vůz koncernu VW využil novou podvozkovou platformu, kterou později dostala Octavia druhé generace, resp. Golf páté generace. Poměrně krátký Touran dokázal nabídnout překvapivou dávku prostornosti a variability. Volkswagen nabízel Tourana od počátku výroby v pětimístném nebo sedmimístném provedení, přičemž třetí řadu sedadel je možné považovat spíše za nouzovou nebo vhodnou pouze pro menší děti (navíc toto uspořádání snižuje využitelnost zavazadelníku). V pětimístném uspořádání dává Touran větší smysl. Pohodlně převeze pět cestujících a 695 litrů zavazadel. I u Tourana platí, že u prvních ročníků výrobce vychytával nedostatky, a tak lepší volbou jsou verze vyrobené od prosince 2006, kdy Touran prošel modernizací. Zlepšil se nejen vzhled, ale hlavně komfort pérování.

Karosářské varianty: -5 dv. MPVMotorizace:

Benzín:
(zážehové řadové čtyřválce)
1,6 8V OHC, 75 kW (od 2003)
1,4 16V TSI, 103 kW (od 2006)
1,4 16V TSI, 125 kW (od 2007)
1,6 16V FSI, 85 kW (od 2003)
2,0 16V FSI, 110 kW (od 2003)
2,0 16V FSI EcoFuel, 80 kW (od 2006)


Diesel:
(přeplňované vznětové řadové čtyřválce)1,9 TDI 8V OHC, 66 kW (od 2004)
1,9 TDI 8V OHC, 74 kW (od 2003)
1,9 TDI 8V OHC, 77 kW (od 2003)
2,0 TDI 16V DOHC, 103 kW (od 2004)
2,0 TDI 16V DOHC, 125 kW (od 2005)

Stručná historie:
2003:
zahájení výroby modelu (zcela nová platforma)
2004: od března nová převodovka DSG ve spojení s diesely, v prosinci nejslabší diesel 1.9 TDI
2005: příchod nejvýkonnějšího dieselu 2,0 TDI/125 kW s filtrem pevných částic
2006: nový motor 1,4 TSI/103 kW (turbo+kompresor) nahrazující 2,0 FSI, v závěru roku facelift
2007: silnější verze motoru 1,4 TSI/125 kW a verze EcoFuel s motorem 2,0 (80 kW)


Jaký je vevnitř?
Touran dokáže vzhledem ke svým rozměrům nabídnout ukázkovou prostornost a solidní variabilitu. Volit můžete pětimístnou nebo sedmimístnou variantu, přičemž třetí řadu sedadel lze zapouštět do podlahy. V druhé řadě sedadel vždy najdete tři samostatná sedadla, které lze naklápět, překlápět a dokonce i vyjmout. Sedadla váží 16 kg a manipulace s nimi je vcelku snadná. Sedadla jsou zároveň zdrojem častých rušivých zvuků v kabině. Pohledem na palubní desku hned poznáte, že sedíte ve Volkswagenu. Strohé, ale dobře provedené díly se vyznačují solidním slícováním, přesto u většiny ojetých Touranů se lze setkat s rozvrzaným interiérem a opotřebovanou povrchovou úpravou některých ovladačů (černá barva leze dolů). Palubní deska je ve vyšších výbavách vyvedena ve dvoubarevném provedení, přičemž spodní části jsou světlé, což interiér ještě více opticky zvětšuje. Základní volant je čtyřramenný a působí příliš levně (lepší je ten tříramenný).

TIP: Volkswagen představil novou generaci MPV TouranCo se kazí?
Přední náprava překvapivě dlouho vydrží. Uložení spodního ramene je trvanlivé, stejně tak nápravnice vyrobená z lehké slitiny nevykazuje předčasné opotřebení. Spodní čepy ramene lze měnit samostatně, což snižuje náklady na údržbu. Rovněž poměrně složitá zadní náprava vydrží celkem dost. Vyjímkou nejsou předčasně opotřebovaná ložiska kol, nestejnosměrně sjeté pneumatiky, výskyt zvlněných brzdových kotoučů nebo koroze výfukové soustavy. Karoserie oproti tomu vyniká dobrou ochranou před korozí. U Touranů můžeme však narazit na slepnoucí mlhové světlomety (vinou netěsnosti), na zlobící zámek zavazadelníků (u prvních ročníků), na pokles účinnosti elektromechanického posilovače řízení (na vině je většinou servomotor) nebo na zablokovaný imobilizér. U modelů vyrobených do poloviny roku 2005 se narušením těsnosti potrubí recirkulace výfukových plynů EGR je vůz uveden do nouzového režimu a je vyžadována oprava.. První ročníky postihla svolávací akce týkající se šestistupňové manuální převodovky a její zvýšené hlučnosti. Svolávací akcí byl rovněž řešen problém se svítící kontrolkou airbagů a svítící kontrolkou diagnostiky u motorů TDI. U šestnáctistovky FSI se objevovaly vadné zapalovací cívky nebo zřídka svítící kontrolky vstřikování.

U vznětových Touranů odchází vadný podtlakový regulátor turbodmychadla (VNT), který způsobuje výpadky výkonu a často bývá servisem mylně diagnostikován jako porucha samotného turbodmychadla. Netěsné tandemové čerpadlo u motorů 1.9 TDI bylo řešeno svolávací akcí. U dvoulitrových TDI dochází k předčasnému opotřebení dvouhmotových setrvačníků (zejména pak ve spojení s manuální šestirychlostní převodovkou). Dvoulitrové TDI motory rovněž trápily do roku 2006 úniky kapaliny z hydraulického ovládání spojky skrz defektní závit odvzdušňovacího šroubu (rovněž ve spojení s manuální převodovkou). Aby toho nebylo málo, dvoulitrům rády praskají hlavy válců vinou průniku oleje do chladící kapaliny, dochází k zanesení váhy vzduchu nebo vysoké spotřebě motorového oleje, kterou doporučujeme kontrolovat pravidelně. U silnější verze dvoulitru TDI (125 kW) se objevují ztráty výkonu v důsledku zanesení FAP filtru díky prvotně špatně nastavené řídící jednotce, která špatně regenerovala filtr (projevuje se škubání a vibracemi).

Co vybrat?
Základním motorem od počátku výroby (jaro 2003) byla zastaralá benzínová osmiventilová šestnáctistovka o výkonu 75 kW, která je vhodnou pohonnou jednotkou pro nenáročného motoristu. Jedna-šestku znají majitelé Octavií a jedná se o motor prověřený praxí. Bohužel ve spojení s rozměrnějším Touranem se šestnáctistovka hodně nadře a při plném obsazení je pro vůz nedostačující, za což může zejména nutnost plnění emisní normy Euro4. Lepší volbou není ani papírově silnější šestnáctiventilová šestnáctistovka FSI s přímým vstřikem paliva, která ze sebe dostává 85 kW výkonu. Ta v praxi o moc lépe nejede, ale oproti slabší jedna-šestce má rozvody poháněné řetězem. Na druhou stranu je nutné pro její bezproblémový provoz tankovat benzín s oktanovým číslem 98 a počítat s vyšší spotřebou paliva než udává výrobce. U motoru FSI se objevují vadné zapalovací cívky. Podobně je na tom i benzínový dvoulitr FSI, který přišel až rok po uvedení Touranu na trh. Všechny motory jsou spojeny s šestirychlostní manuální převodovkou, která vyniká přesným řazením. Až v létě roku 2006 se objevuje pro Touran ideální pohonná jednotka v podobě čtrnáctistovky TSI, která nahradila dvoulitr FSI. Jedna-čtyřka TSI se chlubí šestnáctiventilovým rozvodem a unikátním dvojitým přeplňováním v kombinaci turbodmychadla a mechanicky poháněným kompresorem. Maximální plnící tlak tak dosahuje hodnoty 2,5 baru (při 1500 ot./min) a je řízen klasickým obtokovým kanálem Wastegate. Výsledkem je výkon 103 kW. O rok později přichází silnější verze s výkonem 125 kW. Pro Tourana je 1.4 TSI dostatečnou a nejlepší možnou motorizací (navíc se zatím jeví jako bezproblémový).

Základ vznětových pohonných jednotek tvořila osmiventilová devatenáctistovka TDI od počátku výroby ve dvou výkonnostních verzích (74 nebo 77 kW). Závěrem roku 2004 se pod kapotu Touranu dostala nejslabší verze 1.9 TDI s výkonem 66 kW. Všechny tři devatenáctistovky TDI PD mohu doporučit. Jsou vcelku úsporné a spolehlivé, navíc je najdeme i v jiných koncernových modelech, což snižuje jejich cenu případných oprav. Od počátku výroby bylo možné sáhnout také po dvoulitru TDI s výkonem 103 kW. V roce 2005 Volkswagen představil nejvýkonnější diesel 2,0 TDI s výkonem 125 kW, který musí být vybaven filtrem pevných částic. Oběma vznětovým dvoulitrům se raději vyhněte. Motory se vstřikováním "čerpadlo-tryska" nejsou příliš kultivované a postihují je fatální závady. Oba dvoulitry TDI jsou odborníky považovány za vůbec nejvíce problémové pohonné jednotky v historii Volkswagenu. Dochází u nich k rychlému opotřebení dvouhmotových setrvačníků nebo k úniku kapaliny z hydraulického ovládání spojky skrz defektní závit odvzdušňovacího šroubu. Problémy se vyskytují ve spojení s šestirychlostní manuální převodovkou. Také se objevují prasklé hlavy válců, za čímž stojí olej, který se dostal do chladící kapaliny. U silnější 125 kW dochází často k ztrátám výkonu (na vině je zanesený FAP filtr), jelikož původní nastavení řídící jednotky bylo špatné. Po uvedení na trh motor také trpěl škubáním a vibracemi, což bylo řešeno novým softwarem. Problémy se nevyhnuly ani turbodmychadlům, které rády selhávají (zejména pak podtlakový regulátor).

Servis a náhradní díly
Samotný servis není příliš levný a levné nejsou ani náhradní díly. Volkswagen používá dva typy servisních intervalů. Možné je tak využít pevně daných intervalů nebo variabilního servisu značeného Long life. V případě pevných intervalů je nutné servis provádět každé roky nebo po 30.000 ujetých km (podle toho co nastane dříve), přičemž motorové oleje musejí splňovat přísné normy VW. Rozvody se mění v případě dieselů TDI vyrobených do roku 2007 každých 120.000 km, přičemž napínací kladka se mění při každé druhé výměně rozvodového řemene. Od roku 2007 je interval prodloužen na 150.000 km. U benzínového dvoulitru FSI je výměna rozvodů předepsána dokonce po 180.000 km. U základní osmiventilové šestnáctistovky je interval ovšem pouhých 90.000 km, u šestnáctiventilové FSI starosti s výměnou řemeny odpadají (je použit řetěz). Zapomínat se nesmí také na převodovku DSG. Ta vyžaduje pravidelnou výměnu oleje včetně filtru každých 60.000 km.

Závěr:
Námi testovaný Touran ve verzi CrossTouran není terénním vozem, ale jen oplastovaným běžným Touranem s off-roadovou image. Testovaný vůz byl vybaven nejsilnějším dieselem 2.0 TDI/125 kW ve spojení s převodovkou DSG. Ani tomuto exempláři se nevyhnuly potíže. Podle majitelů se CrossTouran dostal několikrát do servisu, kde bylo opětovně řešeno cukání převodovky DSG při rozjezdu (tu servis musel nakonec vyměnit). Volkswagen Touran je mezi ojetinami velice žádaný, přestože jsou jeho pořizovací ceny vyšší. Touran těží ze své image, kterou získal dobrým marketingem a reklamou. A to navzdory tomu, že v sousedním Německu byla řada Touranů provozována jako taxi nebo firemní vozidlo (zejména ve spojení s diesely). Právě u těchto dovezených vozidel je nutné počítat s vyšším kilometrovým nájezdem.

Plusy:
+ jízdní vlastnosti+ přesné řazení a řízení
+ brzdy
+ prostornost
+ solidní variabilita
+ ergonomie
+ pohodlná sedadla
+ image
+ antikorozní ochrana
+ převodovky DSG
+ bezpečnost
+ drží si cenu


Mínusy:
- obecně vyšší pořizovací ceny
- slabý základní motor 1.6
- zastaralé diesely (nekultivovaný projev)
- vyšší ceny náhradních dílů a servisních prací
- horší spolehlivost
- vyšší zájem zlodějů (špatné zabezpečení zámků)
- horší dílenské zpracování u prvních ročníků (pazvuky, vrzání)
- horší komfort pérování (do modernizace)


Automobil k testu zapůjčila autopůjčovna Budget.cz

Které "té-dé-íčko" vybrat do Touranu? 1.9 nebo 2.0?

Volkswagen: druhá generace Touranu začíná na ceně 555 900 Kč

Volkswagen Touran 1,9 TDI a zkušenosti po 30 000 Km

Vybrat Toyotu Verso nebo Volkswagen Touran?

autor:
"výkonu není nikdy dost..."
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Pavlik, 12.03.2012 21:08
Pocit je veličina subjektivní - cituji psychologický slovník. Když jsi ochoten za něco takového platit, tvoje věc.
Ty motory, které zmiňuješ, jsou všechny z minulého tisíciletí a ani jeden se už nemontuje. Dokonce ani 1,4 16V nemá se spolehlivou verzí 55kw mnoho společného.
nicco, 12.03.2012 22:42
http://www.autobild.de/artikel/dauertest-vw-passat-variant-2.0-tdi-785569.html
gottak, 13.03.2012 20:03
Co treba 1.4 TSI nebo 1.8TFSI/1.8TSI......Ona ta 1.4 16V byla spolehliva relativne, odchazeli civky, termostat, rozv. remen, ale mohla klidne najezdit 500 tisic...stejne jako puvodni skodovacka 1.4 8V 50kW, ta taky vydrzela dost...Az najedu 300 tisic s HTPeckem, tak dam vedet...
Pavlik, 14.03.2012 08:50
Nemám nejmenší důvěru v jakýkoli motor od VW nesoucí označení TSI. U 1,8 TSI je problémů v konstrukci víc než dost a to včetně u VW "obligátních" nespolehlivých rozvodů. A přiznám se, že než koupit složitou a servisně drahou (ale snad spolehlivou) 1,4 TSI, sáhnu raději po dieselu 1,6 TDI, který vychází cenově podobně - zatím se ve firmě jeví v dobrém světle (byť žádný ještě nemá 100 000 km).
, 25.06.2014 11:33
Vzhledem k záporným reakcím na motory 2,0tdi jsem při výběru hodně zvažoval zdali 1,9 nebo 2,0tdi nebo 2,0 110kW LPG.

V oboru oprav a prodeje se pohybuji už několik let a musím říci, že opravovaných 77kW s fatálními závadami bylo více než dvoulitrů a tak jsem stále váhal, svezl jsem se s 1,6 75kw což je hodně nedostatečný motor pro Tourana a s tím spojená jeho vysoká spotřeba, která je téměř srovnatelná s 2,0 110kW, které ale má chuť k životu a jede.

Můj otec má tourana rv.2006 2,0TDi 103kW 180tkm (úprava na 138kW/415Nm) a je s ním nadmíru spokojený, jedniné co řešil, bylo zatuhlé VNT , kamarád má passata 2006 2,0tdi 103kW s DPF najeto 250tkm a také jen kladné hodnocení, druhý octávii 2,0tdi 103kW 2008 s DPF a také spokojený až na regenerace filtru pri městském provozu. Nezbývalo nic jiného než se projet s několika 1,9 a 2,0 tdi, verze 2,0 110kW upravena na LPG hodně spatne sehnatelna.

Dvoulitr tdi má podstatně kultivovanější chod, už to není chrochta jako 1,9, spotřeba dvoulitr tdi ve městě je oproti 1,9 o litr vyšší, na dálky je spotřeba stejná, dvoulitr je mnohokrát živější a příjemnější pro jízdu. U 2,0 110kW s lpg jsou provozní náklady téměř srovnatelné a odpadají zde problémy se vstřikováním, dpf, dvouhmotou, vnt atd...

Nakonec jsem koupil 2,0TDI highline 2004 který ma kromě kůže a barevné navi plnou výbavu s kompletní servisní historií z Porsche Plzen s reálnými ujetými 340tkm, který byl po výměně hlavy při 290tkm a spojkové sady pri 250tkm, což jsou zmiňované nejzávadovější komponenty techto prvních modelů, další aspektem bylo to, že nejezdil na longlife servis a vše bylo děláno na vozidle včas v autorizovaném servisu, dokonce plno věcí řešeno v záruční době. kompletní servisní data zjistěna v autorizáku dle VIN.

Můj názor na to, že se v servisu více setkávám s poškozenými 1,9 nez 2,0 je ten, že v dnešní době lidé racionálně neuvažují a koupí si raději belgický dovoz 10let starého auta opravovaného na koleni nebo překupníkem za co nejnižší náklady se 120tkm na budíku, které má reálných 300-400tkm, kde se už závady objevují běžně. Lidé chtějí 1,9 většinou po předchozích kladných kilometrech s rotačkami 66 a 81kW.

Kladně hodnotím u tourana velikost vnitřního prostoru, vysoký posez, skvělé sedačky se sportovním bočním vedením a vyhříváním, velikost zavazadlového prostoru s hranatou zadní částí karoserieí, takže není problém převést objemnou krabici, pružnost motoru, který prožene kdejaké rádoby sportovní moderní auto a kultivovanost 2,0tdi, i přes vysokou stavbu se vozidlo chová jako osobák což je zpusobeno tvrději odlazeným podvozkem, který je kompromisem mezi pohodlím a přímím ovládáním, velkým kladem pro mě je i nezávislé topení s predehrevem. Levné náhradní díly vzhledem k tomu, že podvozek je shodný napří. s Octavií 2 nebo Golfem V.

Jako zápor bych uvedl snad jen nekvalitní pogumování interieru, který se loupe například na madlech dveří či přepínače světlometu, také oblíbenost zlodějů a špatné jméno ve spojení touran 2,0tdi, který mi přijde jako nedoceněný.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.