Volkswagen Multivan (2003-2009) – velmi osobní dodávka

Volkswagen Multivan je vozem určeným pro pohodlnou přepravu 6-7 osob. Nejrozšířenější verzi této podvozkové a karosářské platformy od VW reprezentuje model Transporter, který je ve většině případů určen pro přepravu nákladů. Přepravu osob má však tato dodávka v genech již od počátku své produkce v roce 1950, kdy vznikla její první generace na podvozku tehdejšího VW Brouk.
03.09.2010, odborné recenze

hodnocení článku: 3.9 z 5 (78%)
hodnoceno: 8x
vaše hodnocení: -
+29

VW Multivan představuje vrchol modelové řady T5 z hlediska výbavy pro pohodlné cestování všech přepravovaných osob. Současně s tím kombinuje pro tento model všechny dostupné prvky podporující pasivní i aktivní bezpečnost jako jsou například protiprokluzový a stabilizační asistent nebo hlavové i boční airbagy. Komfort cestování na všech sedadlech zvyšuje stropní lišta se světly a výdechy klimatizace nad oběma zadními řadami sedaček. Příjemnou záležitostí jsou i záclonky integrované do výplní dveří, které mohou zakrýt celou plochu okýnek bočních posuvných dveří. Samostatná sedadla v druhé řadě (obvykle dvě vedle sebe) se dají otáčet do protisměru, takže se 5 lidí posadí dokola „stolu“ jako doma v kuchyni. Zadní řada sedadel se dá posouvat ve velkém rozsahu. Vytvoříte tak obrovský prostor pro cestující nebo zavazadla. Opěrka trojsedáku se dá navíc sklopit do vodorovné polohy, takže vznikne malé letiště. Stoleček nebo lednička upínané do kolejnic vedoucích po podlaze vozu jsou možnou příplatkovou výbavou. U ojetin na ně však příliš často nenarazíte. Pro pohodlí a multifunkčnost auta je zde vykonáno mnoho. I za volantem se cítíte velmi dobře a ergonomii pracoviště se mnoho vytknout nedá. Jakmile však usednete (spíše se vyhoupnete) za volant a začnete vnímat způsob posezu v kombinaci se skutečnou velikostí auta pochopíte, že v osobáku ani rodinném MPV nesedíte. VW Multivan je více dodávkou než osobním automobilem či SUV.

Pravdou je, že se u VW opravdu snažili přiblížit pocit z ovládání Multivanu co nejvíce osobnímu vozu. Tomu odpovídá uspořádání přístrojové desky, umístění řadicí páky na palubní desce s jejími krátkými a poměrně přesnými drahami řazení i elektrické ovládání oken či zrcátek. Příjemné jsou sklopné loketní opěrky sedadel s možností nastavení jejich výšky. O širokou lištu dveřní výplně si sice můžete loket opřít také, ale za chvíli ho máte otlačený, protože použitý plast je tvrdý jako kámen. Ergonomie sedaček je velmi dobrá. Na delší trase může paradoxně v tak velkém autě chybět kus místa pro natažení levé nohy. To však bývá neřest většiny dodávek. Výplň dveří obsahuje dvě velké kapsy na cokoliv, do té spodní pohodlně postavíte 1,5l PET lahev. Když se chcete napít, musíte se pro ní trochu sehnout. I na středovém panelu je odkládacích schránek několik včetně vyklápěcího držáku na další 1,5l láhev v dolní části pod řadicí pákou. Míst pro uložení různých papírů, pití a dalších drobností je zde dostatek. Zadní sedadla mají pod sebou plastový šuplík. I zde si tedy cestující mají kam své věci uschovat.

Že řídíte dodávku s nádechem osobního vozu definitivně pochopíte, jakmile se s Multivanem rozjedete. Řízení představuje zdařilý kompromis mezi „autobusovým“efektem, tedy více otáček a poměrně měkká charakteristika při malých rychlostech či manévrování a přiměřeným ztuhnutím řízení při rychlostech vyšších. Žádnou „komunikaci“ s vozovkou však rozhodně nečekejte. Díky nezávislému zavěšení všech kol má Multivan vcelku dobré jízdní vlastnosti. Znamená to zároveň tuhé nastavení charakteristiky pružin z kraje jejich zdvihu, takže při jízdě po drobných nerovnostech dochází k drncání a natřásání v nepříliš příjemné frekvenci. Obzvláště při obsazení jen dvěma cestujícími. Ani tato relativně tvrdá charakteristika pružin nedokáže zcela eliminovat náklony vysoké a poměrně těžké karoserie. V zatáčkách se automobil chová spíše jako dodávka a je třeba si zvyknout na různé příčné náklony. Tohle se neděje jedině u prázdných dodávek většiny konkurence, na druhou stranu si v nich snadno překousnete jazyk nebo uděláte bouli na hlavě. To u Multivanu určitě nehrozí. Multivan se cítí dobře v souladu s rychlostními limity českých silnic a dálnic. Testovaný kus sice snadno atakoval i rychlost 180km/h, ale pocit jistoty řízení se při této rychlosti již nedostavuje. Příjemné, jisté a pohodlné je to s Multivanem do 140km/h. Brzdy jsou přiměřeně účinné, vyžadují však větší ovládací sílu než v osobním voze a při opakovaném nebo dlouhém brzdění občas vadnou. Jejich údržbě je dobré věnovat pravidelnou pozornost. Zejména zadní brzdiče zde často zatuhnou a bývají obtížně rozhýbatelné. Obvykle se spíše musí vyměnit, což představuje náklad kolem 5-7tis.Kč za jednu stranu.

VW Multivan se nejčastěji na trhu ojetin nabízí s motorem 2,5TDi-PD o výkonu 96kW/340Nm. Tato jednotka se vyznačuje masivním zátahem od cca 1800ot./min, který nastupuje poměrně rychle. Díky velkému točivému momentu s těžkým Multivanem pěkně cvičí. Při rozjezdech však nemá překvapivě síly na rozdávání a není výjimkou, že vám auto i když umíte řídit chcípne. Plně naložení s vlekem, který může vážit až 2,5 tuny už musíte trochu víc potrápit spojku. Zde se negativně projevuje snaha o delší jedničku blížící se osobnímu vozu namísto extrémně krátkého pomalého převodu obvyklého u tohoto typu vozů. Se spotřebou je na tom tento motor vzhledem k poskytovaným výkonům, velikosti a hmotnosti automobilu velmi dobře. Dlouhodobý průměr při běžném ježdění se obvykle pohybuje kolem 10-12l/100km. Při klidném režimu mimo dálnice se můžete dostat k 8l/100km. Slabin tento motor mnoho nemá, např. rozvody jsou zde řešeny ozubeným soukolím, tedy věčné. Jako všechny motory od VW občas trpí na vadné turbodmychadlo, zejména díky prodlouženému intervalu výměny oleje až 30tis.km. Často se u něj objevují různé úniky oleje, zejména na těsnicích kroužcích hřídelí. Vstřikovače a čerpadla používaného systému pumpa-tryska jsou zde vcelku odolné. Pokud se řeší jejich oprava či výměna, je to dle vyjádření servisů VW nejčastěji způsobeno natankováním nekvalitní nafty. To při jakékoliv sporné situaci např. v rámci záruky dokládají servisy rozborem vzorku nafty odebraného z nádrže porouchaného vozu. Znakem zaneseného či jinak špatně funkčního vstřiku může být nepravidelný chod motoru, horší teplé starty, zvýšená kouřivost. Není dobré tyto příznaky podcenit, protože výsledkem špatně rozprašujícího nebo kapajícího vstřiku může být propálený píst a následná nevyhnutelná destrukce motoru.

Špičku naftových motorizací reprezentuje konstrukčně shodný 5ti válcový motor 2,5TDi-PD naladěný díky jinému sw a turbodmychadlu na 128kW a 400Nm. Z Multivanu dělá téměř dodávkovou stíhačku se spotřebou srovnatelnou s výše zmíněnou slabší verzí. Pro Multivan představuje nejvýhodnější motorizaci z hlediska poměru výkon/spotřeba.
Spodní hranici nabízených motorů představuje 1,9TDi, který se v Multivanu objevuje ve verzi se 75kW/250Nm vybavený filtrem pevných částic. Je to motor známý z ostatních koncernových vozů, vcelku dobře spolehlivý bez výraznějších potíží se životností. Týkají se ho samozřejmě problémy s turbodmychadly, DPF, potřebuje měnit rozvody řešené řemenem a citlivost vstřikovacího systému se nijak neliší od motorů 2,5TDi. V Multivanu představuje rozumnou motorizaci pro klidnou jízdu, zároveň však prostou radosti z rozumné akcelerace. Tu si dopřejete až s motory 2,5TDi.
S těmi lze pořídit i verzi s pohonem všech kol označovanou 4motion. Jedná se v tomto případě o systém Haldex, který je funkční a vcelku spolehlivý. S tímto pohonem se z Multivanu stává ještě univerzálnější dopravní stroj než je předokolka.

U všech variant Multivanu i Transporteru se můžete často setkat s různými drobnými poruchami palubní elektroinstalace, zejména u vozidel vyrobených do roku 2006. Jsou to např. čidla uzavření dveří apod. Zlobí stahovačky oken, někdy jen spínače nebo kontakty, někdy celé mechanismy stahování. Častěji se dle informací ze servisů objevují vůle u čepů a silentbloků ramen přední nápravy. Značkové servisy mění rameno celé, to stojí i s prací přes 10tis.Kč. V druhovýrobě lze čep koupit do tisíce korun, stejně tak silentblok ramene. Ložisko do předního kola, která občas odcházejí, stojí v druhovýrobě 3-5tis.Kč dle výrobce. Díky hmotnosti vozu a značné síle motorů trpí více i motorové silentbloky. Zde lze doporučit použití originálního dílu. Občas se setkáte se rzí zadních dveří, proto se na ně při koupi dobře podívejte, jestli se někde už nezačíná zvedat lak.
Volkswagen Multivan je velmi povedená, prostorná a veskrze spolehlivá dodávka, která odveze velkou porci nákladu nebo osob. Svým charakterem se hodně přibližuje osobním vozům a jako jedna z mála ve své třídě nabízí většinu prvků výbavy moderních osobních automobilů včetně možnosti pohonu všech kol. Na druhou stranu pořád zůstává zejména dodávkovým vozem s většinou jeho nevýhod, jako např. neohrabanost a stížené parkování ve městě. Na to je třeba při rozhodování o jeho nákupu pamatovat. Pro výlety třeba na skály, kam nemůžete přijet obytným automobilem a přitom chcete mít možnost v autě pohodlně bivakovat je Multivan či Transporter horkým favoritem.

Automobil k testu zapůjčil autobazar Auto ESA, za doplňující technické informace děkujeme auto-plus.cz

HODNOCENÍ

SPOLEHLIVOST

 

2-

 

TECHNICKÁ ÚROVEŇ

 

1-

 

CENY OJETIN 

 

3

 

PROVOZNÍ NÁKLADY

 

2

 

SERVIS 

 

2

 

CHARAKTERISTIKA MODELU

Karosérie

 

Dodávkový automobil s žebřinovým rámem

 

Motory

 

přeplňované vznětové řadové čtyřválce:
1,9TDi-PD 62kW/200Nm, 75 nebo 77kW/250Nm

přeplňované vznětové řadové pětiválce:
2,5TDi-PD 96kW/340Nm
2,5TDi-PD 128kW/400Nmzážehový řadový čtyřválec:
2,0i 85kW/170Nmzážehový řadový šestiválec:
3,2i VR6 173kW/315Nm

 

Pohon

 

přední kola, možno ve verzi 4x4 se systémem Haldex (4motion)

 

Rozměry

 

Krátká verze: d 4892/š 1904/v 1970 mm
Dlouhá verze: d 5292/š 1904/v 1990 mm

 

Rozvor

 

Krátká verze 3000 mm
Dlouhá verze 3400 mm

 

Zavazadlový prostor

 

Krátká verze 4,3m2
Dlouhá verze 5,0m2

 

Palivová nádrž

 

80 litrů

 

Oficiální prodej v ČR

 

ano

 

PLUSY
+ kvalitní dieselové motory s velmi dobrou dynamikou, spotřebou i spolehlivostí
+ jízdní vlastnosti blížící se vozům kategorie SUV
+ obvykle velmi dobře vybavené ojetiny
+ na svou kategorii kvalitní zpracování včetně interiéru
+ velký prostor pro cestující i zavazadla
+ velká variabilita vnitřního uspořádání

MÍNUSY
- drobné potíže s elektroinstalací zejména u starších ročníků
- horší manévrovatelnost ve městě
- vysoká cena ojetin
- dražší servis

JAK ŠEL ČAS
2003:
zahájení prodeje modelu T5
2009: drobný facelift na současnou podobu a zavedení přímého vstřikování nafty systémem common-rail u dieselových motorů

ČASTÉ ZÁVADY
· různé závady elektroinstalace
· čepy a silentbloky předních ramen
· zatuhlé zadní brzdiče
· úniky oleje z motoru
· zadřené turbodmychadlo
· špatně fungující vstřikovače (obvykle důsledkem tankování nekvalitní nafty)
· rez zadních dveří

DOPORUČENÝ MODEL

2,5 TDi 96kW event. 128kW s manuální převodovkou a pohonem všech kol
Důvody:
Multivan s motorem 2,5Tdi v obou výkonových variantách na trhu ojetin převládá. Jedná se o motory, které si s těžkým vozem velmi dobře rozumějí = skvěle táhnou, mají nízkou spotřebu a hodně vydrží. Se systémem pohonu všech kol dostanete všestranně využitelné vozidlo.

NEBRAT
Tento model nemá variantu, kterou nelze doporučit. Snad jen benzínový dvoulitr, který však v nabídce ojetin prakticky nenaleznete.


Testovaný kus VW Multivan 2,5Tdi-PD 96kW, rok 2003, stav tachometru: 233 360 km:

Výbava: 6 x airbag, ABS, dig. klimatizace, centrální zamykání, el. přední okna, el. zrcátka, hliníková kola, nastavitelný volant, palubní počítač, posilovač řízení, přídavné světlomety, rádio, tónovaná skla, vyhřívaná zrcátka, výškově nastavitelná sedadla.

Testovaný VW Multivan 2,5Tdi 96kW měl dle tachometru najeto 233tis.km. Vzhledově působil automobil zvenku velmi dobře, začínal se již lehce projevovat rez zadních dveří. Interiér byl opotřebený průměrně, nefungovalo zcela správně sklápění zadních sedadel do roviny. Je znát, že tento vůz pro svého majitele skutečně pracoval. Podvozek se jevil bez vůlí, byl pouze lehce zatuhnutý jeden zadní brzdič. Nefungoval koncový spínač kontrolující uzavření posuvných dveří a dále stahování okénka spolujezdce.

Plusy:
+
Zvnějšku velmi pěkné auto
+ Dobrá úroveň výbavy
+ Tažné zařízení na 2,5 tuny

Mínusy:
-
Drobné nefunkčnosti elektroinstalace
- Potřeba opravit brzdy
- Automobil bude potřebovat výměnu olejů a filtrů

Závěrečné hodnocení:
Vůz je v průměrném technickém stavu a udávaný počet najetých kilometrů by měl odpovídat celkovému stavu vozidla při pracovním využití. Po koupi bude nutný servis brzd, výměna olejů a filtrů a event oprava nefunkčních součástí elektroinstalace. Celkově bude automobil pravděpodobně ještě dlouho a dobře sloužit svému budoucímu majiteli.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Aleš Zich, Auto AZ, 03.09.2010 15:49
V clanku neni nikde ani zminka o porvonavani s SUV, natož s X5. Zmínil jsem pouze to, že se automobil v některých ohledech blíží kategorii SUV (možná i MPV)
fryman, 04.09.2010 19:15
pro zájemce o ojetý vůz bych rozhodně doporučil k prostudování článek ze Světa motorů 34/2010, který se jednotlivými motorizacemi zabývá hlouběji, a rozhodně pětiválce s PD nechválí co se týká dlouhodobé spolehlivosti. Je to dost jiný motor než starší 2,5 TDI R5 z T4. Používáme T4 i T5 a Vivaro. T4 2,5 TDI 75kW long s najetým půlmilonem km a motor je pocitově na tom vůči autu pořád lépe něž rok staré T5 1,9 s PD 63 kW normál.rozvoru. Jízdní vlastnosti nejsou špatné, ale pořád jen v kategorii dodávek. Příjemnější jízdní vlastnosti v normálním provozu (ne na hraně) má Opel Vivaro taky 1,9 DTI, bohužel spolehlivost tohohle renaulťáckýho motoru je zoufalá.
Chalie1, 22.07.2015 22:26
Podle mého názoru, je každé auto takový krám, jak se k němu chová pán. A protože tyto auta si kupují lidé, kteří na to mají, tak je taky nešetří a dávají tomu na frak bez rozdílu, zda je motor prohřátý, či nikoliv. Spousta lidí nadává na to, že odchází turba u OCTAVIE II, ale je to taky tím, že 75% těchto aut jsou služební a podle toho se k tomu taky řidiči chovají. Ale statisticky se sypou turba. Já Octavii II 2,0 TDi měl, najeto přes 200 tis a úplně bez problémů. Takže je to hlavně o lidech. Můj tchán má služební Transpotrer 2,5 TDi 96kW a protože je to klidný řidič, má tam najeto přes 350 tis a vše původní, tedy samozřejmě krom spotřebního materiálu (tlumiče, brzdy atp).
PetrT, 23.07.2015 14:12


Přesně tak. Já jsem těch T5 s 2,5TDI měl několik, v dodávkách 96kW a soukromě multivan 96 i 128kW. Prní ojetý, druhý od nového. Pracovní dodávky (zaměstnanci, po městě) si nechávám 6 let , proto nikdy nemám longlife a měním maximálně do 15t km. Tím je vyřešen ten problém s vačkama.Nikdy žádný velký problém, jen klasická polosa, pravidelně vodní pumpa a tuším někdy altík. Ale ten u multivanu, tam, je té elektriky spousta. Mechanicky auta drží, koroze jen tam kde se odře lak (na rozdíl od T4 a Vinana).
První multivan jsem měl asi nejhorší možnou volbu, ze začátku výroby a z bazaru bez doloženého servisu. Na lepšího jsem neměl. I tak bez poruchy najel dalších 90t km než šel na protiúčet. U toho nového jsem věděl že půjde po leasingu opět protiúčtem takže byl na longlife a dělalo se jen to co požadoval výrobce, ani koruna navíc. Najel jsem s ním cca. 150t km a byl klid. Nedělalo se vůbec nic navíc. Věřím že ten co si ho koupil do toho zahučel asi brzo, vím že je to ta hranice kdy začne spojka, ta poloosa, brzdy... a časem asi i ty vačky díky mému longlife.A na multáka je všechno kurevsky drahý. Ovšem v bazaru u prodejce to stálo jako auto s původem a serviskou, relativně mladé, dobrá výbava a vyšší cena. Byl pryč za 10 dní. Ted mám už 4 roky T5 CR biturbo a problémy opět žádné. Až bude v prodeji T6 hned ho vyměním.

Jinak jako ojetina je asi lepší ta stará 1,9TDI, celkem to i jede, spotřeba tak o 2-3 litry nižší než 2,5TDI. Ale dávala se jen do základní výbavy a ještě jsem ji neviděl s šoupačkama na obou stranách. K tomu se váže i jiný interier.
Karel - TipCars.com, 29.07.2015 21:26


Dobrý den, podělte se prosím se svými zkušenostmi s ostatními http://www.tipcars.com/#vlozit-zkusenost

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.