0
zpět

Fiat Punto - Punto je levné a stále se líbí

Fiat Punto je mimořádně úspěšnou akvizicí této italské značky ve třídě malých vozů. Na předchozí model Uno v roce 1993 navázal tím nezdařilejším způsobem, když přinesl bezkonkurenční vnitřní prostornost, jednoduché, úsporné motory a hlavně lepší kvalitu.
31.10.2005, odborné recenze

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+8

Fiat Punto je mimořádně úspěšnou akvizicí této italské značky ve třídě malých vozů. Na předchozí model Uno v roce 1993 navázal tím nezdařilejším způsobem, když přinesl bezkonkurenční vnitřní prostornost, jednoduché ale úsporné motory a hlavně lepší kvalitu.

První generace punta se vyráběla do konce roku 1999 a na prodejních plochách autobazarů se dnes vyskytuje v hojném počtu. Má-li metalický lak a třeba litá kola, tak vypadá stále dobře. Jeho pětidveřová varianta navíc nabízí ve třídě malých aut bezkonkurenční vnitřní prostor. Přidají-li se k tomu ceny již od 60 tisíc Kč, tak se nemůžeme divit, že ojeté punto je prodejním trhákem. Přesto, že má celkem dost nedostatků.

Nad slovy o zlepšené kvalitě např. mnozí nevěřícně kroutí hlavou, mnohá punta totiž při přejezdu nerovností rachotí takovým způsobem, že odborník žasne a laik se diví. Může za to tehdejší záliba Italů v používání nehodnotných tvrdých recyklovaných plastů, jejichž spoje se na rozbitých českých vozovkách rychle uvolní. Zbytek vozu je však celkem kvalitní, i když celkový dojem pokazila řada levných dílů použitých v prvomontáži.

Například koroze, kdysi tak známý problém italských vozů, téměř nemá proti karosérie punta šanci. Vše si ale vynahrazuje na jeho výfukovém potrubí, kde hlodá skutečně rychle, a to zejména byl-li vůz používán pro jízdy na krátké vzdálenosti. Vozy vyrobené do roku 1996 často trpěly opotřebeným uložením předních tlumičů, které se však dá u italských vozů tradičně vyměnit samostatně, takže při klepavých zvucích od podvozku není potřeba měnit celé drahé tlumiče. Mnoho nevydrží ani silentbloky držící zadní nápravnici, které se hlásí nepřeslechnutelným tlučením. Jinak je však podvozek Fiatu Punto dimenzován mnohem lépe, než tomu bylo u předchozího una, a to jak po stránce životnosti, tak po stránce jízdních vlatností (i když na špičku v tomto směru nestačí).

Celkem spolehlivé jsou i motory, přičemž doporučujeme zejména zážehovou dvanáctistovku o výkonu 44 kW (60 k). Podobně jako slabší jedenáctistovka je tento motor dosti úsporný a překvapivě agilní, občas však praskne jeho rozvodový řemen. Na rozdíl od mnoha jiných motorů to však není důvod k pláči, protože ventily se u malých motorů fiat nepotkají se dnem pístu a nehrozí tak destrukce motoru.

Jde však stále o italské auto, které pokud jede, tak velmi dobře, ale pokud se zasstaví, tak je mimořádně paličaté. Některá punta proto dost neochotně startují. Někdy za to může chybný software v řídicí jednotce motoru (lze nahrát jiný), jindy je na vině vadný tlakový snímač (model 55 s motorem 1,1 litru) či po delším stání zatuhlý vstřikovač u starších motorů s jednobodovým vstřikováním.

Ve výsledku tedy rozhodně nejde o nejspolehlivější auto. Jeho výhoda však je ve velmi snadno dostupných a levných náhradních dílech z druhovýroby, které umožňují, aby ani častější opravy neudělaly přílišnou díru do vašeho rozpočtu. Výjimkou je zmíněný výfuk, ten je dost drahý.


HODNOCENÍ

SPOLEHLIVOSTprůměrná 
TECHNICKÁ ÚROVEŇvysoká 
CENY OJETINnízké 
PROVOZNÍ NÁKLADYnízké 
SERVISdostupný, levný 


PLUSY

+ vynikající vnitřní prostornost

+ snadné a přímé ovládání

+ snadné ovládání i v případě absence posilovače řízení

+ pružné a kultivované zážehové motory

+ účinné brzdy

+ nízká spotřeba paliva

+ široký sortiment levných náhradních dílů

+ nečekaně objemný zavazadelník


NEDOSTATKY

- špatné dílenské zpracování (zejména do 1997)
- hlučnější podvozek

- kolísavá kvalita

- nekultivované vznětové motory

- výrazné náklony v zatáčkách (verze 55 a 60)

Karosérie tří nebo pětidvéřový hatchback či kabrio
Motory zážehové řadové čtyřválce 55 S 1,1i (40 kW), 60 SX 1,2i (44 kW), 75 SX 1,2 MPI (54 kW), 1,2i 16V (59 až 63 kW), 90 ELX 1,6i (65 kW), GT 1,4i Turbo (98 kW) či vznětové řadové čtyřválce 1,7D (42 kW), 1,7 soft TD (46 kW), 1,7 TD (51 kW)
Pohon přední kola
Rozměry 3770x1625x1460 mm
Rozvor 2450mm
Zavazadlový prostor 275 l
Palivová nádrž 47 l
Oficiální prodej v ČR ano


JAK ŠEL ČAS

1993: Představení modelu. Motory 1,1i, 1,2i, 1,2 MPI a 1,7 TD. Varianta 6Speed s motorem 1,1i a šestistupňovou převodovkou. Varianty ED s delšími ekonomickými převody.

1994: Verze GT s motorem 1,4i turbo. Motor 1,6i určený i pro variantu Sporting. Představen odvozený kabriolet. Zaveden atmosférický diesel 1,7D/42 kW.

1997: Decentní modernizace modelu. Motory 1,2 MPI a 1,6i nahrazeny motorem 1,2i 16V/63 kW (85 k). Motor 1,7 D nahrazen variantou s nízkotlakým přeplňováním a výkonem 46 kW.

1999: Představena druhá generace modelu.

NEJČASTĚJŠÍ ZÁVADY

· vadné uložení předních tlumičů (do 95)

· vadné uložení zadní nápravy (do 98)

· koroze výfukového potrubí

· vadné cívky zapalování

· vadný senzor tlaku vzduchu (do 95)

· prasklý rozvodový řemen

· závady elektrického vybavení

· koroze brzdových čelistí

· choulostivé řazení

· poruchy dobíjení (následkem toho vyvařené akumulátory)

DOPORUČENÝ MODEL

1,2i 8V (44 kW). Zážehový řadový čtyřválec, šestnáctiventilový rozvod OHC, vícebodové elektronické vstřikování paliva

Důvody: Tichý, pružný a dostatečně výkonný motor, lépe táhne odspodu, než základní jedenáctistovka a nabízí tak tichou i pohodovou jízdu.

NEBRAT

Žádný vyloženě nedoporučitelný motor u punta neexistuje. Jen počítejte s tím, že diesely pamatují ještě model Ritmo a dost zatěžují přední nápravu auta. Zvenku jsou hodně hlučné, uvnitř naopak překvapivě tiché.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
anonym, 06.09.2007 11:00
Je potřeba rozpojit takovou nádobku která je na hadici kde se nalévá benzín a vylít z ní benzín který tam natehl přepadem. Benzín už v autě cítit nebude.
anonym, 06.11.2007 21:43
mam punto 1.2 rv 2001 a je to bezchybne auto az na male bezne opravy
anonym, 06.11.2007 21:47
dam vam za pravdu je to super auto
anonym, 01.01.2008 16:55
KUP SI DIESEL 1.7 TD
uveecek, 10.04.2019 13:16
tenhle kousek mě dostal nádherným vzhledem a v poměru motor/váha auta to bylo letadlo. V kopci jsem za sebou viděl oktávky jak vyhazují blinkr, ale za chvilku změnily názor a poslušně mě pomalu následovaly. Na Punto jen a jen chválu.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.