0

Citroen Saxo - Autíčko pohodlné a bez problémů

Velké citroeny jsou svými technickými kvalitami pověstné, zejména hydropneumatické odpružení má celou řadu zapřísáhlých příznivců. V čem však může proti konkurenci bodovat malé saxo, jehož konstrukce je tradiční?
11.07.2005, odborné recenze

hodnocení článku: 4.0 z 5 (80%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
+8

Velké citroeny jsou svými technickými kvalitami pověstné, zejména hydropneumatické odpružení má celou řadu zapřísáhlých příznivců. V čem však může proti konkurenci bodovat malé saxo, jehož konstrukce je tradiční?

Vozy Citroen jsou v očích české motoristické veřejnosti synonymem pohodlí, neotřelého designu, bohužel však také menší spolehlivosti. Příčinou nespolehlivé pověsti je hydropneumatické pérování velkých modelů, jenž jim sice zajišťuje skvělé jízdní vlastnosti, ale při zanedbané údržbě způsobuje značné problémy. A při české šetřivosti bývají zanedbané prakticky všechny starší vozy. Pověst Citroenu zkazila také legendární „kachna“ (model 2CV), která se ve statistikách německých orgánů technického dozoru umísťovala vždy na konci, mezi nejméně spolehlivými auty. To proto, že se vyráběla ještě dlouho poté, co již prostě nemohla dostát nárokům doby. Ovšem léta plynou a „kachna“ již dávno patří do muzea – na rozumně ojeté saxo s jasným původem (často koupené nové v ČR) dnes narazíte mnohem častěji. A rovnou dodejme, že kromě mnoha jiných kvalit, je tento model i hodně spolehlivý.

A jaké že jsou ty jiné kvality? S ohledem ke skromným vnějším rozměrům a rozvoru náprav pouze 2385 mm se konstruktérům vozu podařilo vytvořit skutečně dostatečný vnitřní prostor poskytující pohodlí pro čtyři dospělé cestující, což není ve třídě miniautomobilů obvyklé. Pro zvětšení vnitřního prostoru však byla použita řada úsporných řešení – kupříkladu zavazadelník má velmi slušný objem 280 litrů díky prostorově nenáročné zadní nápravě s vlečenými rameny a torzně poddajnou příčkou, cestujícím vzadu pak zůstává ještě dostatek prostoru pro nohy díky tenčím opěradlům předních sedadel. Ta jsou se svou typicky francouzskou měkkostí společně s nepřesným řazením a vysokými ovládacími silami řízení dieselových verzí bez posilovače nejzásadnější nevýhodou vozu.

Tradiční předností citroenů je vysoký komfort odpružení. I malé saxo, ač nemá ono vychvalované hydropneumatické pérování, filtruje většinu nerovností naprosto suverénně. V tomto ohledu patří na samý vrchol třídy, a to i proto, že jeho jízdní vlastnosti sice vůbec nejsou sportovní (s výjimkou verze VTS), ale zvolené stopy se vůz v zatáčkách drží dosti urputně.

Všechny motory určené pro pohon malého citroenu jsou velmi spolehlivé. Z hlediska provozních nákladů a překvapivě slušné dynamiky jsou asi nejlepší volbou zážehové jednotky o objemech 1,0 (33 kW) a 1,1 litru (40 nebo 37 kW). Těsně za nimi následuje diesel 1,5D (40 kW), který je hodně úsporný, ale málokdo s tímto vozem najede tolik, aby se vyšší pořizovací cena vrátila. Méně u této verze také uspokojí úroveň hlučnosti a vibrací při chodu na volnoběh. Malý diesel většinou dlouho a bezproblémově slouží, jen u vozů z roku 1996 občas selže těsnění pod hlavou válců, což znamená drahou opravu.

SPOLEHLIVOST průměrná

TECHNICKÁ ÚROVEŇ průměrná

CENY OJETIN průměrné

PROVOZNÍ NÁKLADY nízké

SERVIS dostupný, středně drahý

PŘEDNOSTI

+ solidní komfort odpružení
+ odhlučnění motorů
+ překvapivě kultivovaný chod vznětového motoru ve vysokých otáčkách

+ solidní dynamika i základních motorických verzí

+ vzhledem k rozměrům slušná prostornost

NEDOSTATKY
- omezená aktivní i pasivní bezpečnost

- jen průměrné dílenské zpracování

- nepřesné řazení

- vysoké ovládací síly řízení bez posilovače (zejména u 1,5D)

- velmi omezená schopnost akcelerace ve vyšších rychlostech (1,5 D)

- měkké a jednoduché sedačky

CHARAKTERISTIKA

Karosérietří či pětidvéřový hatchback
Motoryzážehové řadové čtyřválce 1,0i (33 kW), 1,1i (44 nebo 37 kW), 1,4i (55kW), 1,6i (65 kW), 1,6i 16V (87 kW)
vznětové řadové čtyřválce 1,5D (40 kW)
Pohonpřední kola
Rozměry3718x1595x1370 mm
Rozvor2385 mm
Zavazadlový prostor280 l
Palivová nádrž45 l
Oficiální prodej v ČRano

JAK ŠEL ČAS

1996: Představení modelu jako nástupce typu AX. Motory 1,0i (33 kW), 1,1i (40 kW), 1,4i (55 kW), 1,6i (65 kW) a 1,6i 16V VTS (87 kW). Později 1,5 D (40 kW).

1997: Samočinná převodovka pro motor 1,4i.

1998: Výkon motoru 1,1i zvýšen na 44 kW.

1999: Facelift modelu. Nový motor 1,1i (37 kW), výkon dieselu zvýšen na 42 kW.

2004: Ukončení výroby. Nástupce C2.

ČASTÉ ZÁVADY

· nefunkční imobilizér

· povolený klínový řemen

· opotřebovaný alternátor

· poruchy řazení

· propálené těsnění pod hlavou válců (diesel do roku 1997)

· úniky oleje skrz těsnění pod hlavou (diesel do 97)

· tekoucí zadní brzdové válečky

· vůle v závěsech předních kol

· pazvuky v interiéru

DOPORUČENÝ MODEL

1,5D (40 až 42 kW) - Atmosférický vznětový řadový čtyřválec, osmiventilový rozvod OHC, nepřímé vstřikování paliva do předkomůrky.
Důvody: Dieselový motor se při dnešních cenách nafty již málokomu vyplatí. Ten v saxu je však tak úsporný, že naděje na ekonomickou rentabilitu má. Jeho hluk přehnaně neproniká do interiéru, na dálnici již o něm prakticky nevíte, pouze ve vyšších rychlostech již neochotně akceleruje. S litinovým blokem je klasický diesel navíc prakticky nezničitelný.

NEBRAT

Saxo má velmi vyváženou paletu klasických bezproblémových motorů, z nichž žádný nebude zdrojem větších problémů. Většinou jsou stejně jako ojeté nabízeny pouze s agregáty 1,1i a 1,5D.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.