zpět
420

Ženevská premiéra: Ford SAV

Nový koncept s názvem SAV představil Ford na autosalonu v Ženevě. Poodhalil tím nový designérský směr automobilky, který má upřednostňovat dynamiku a masivnost. Studie SAV tak může být předobrazem nové generace velkoprostorového Fordu Galaxy.
09.03.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+16

Nový koncept s názvem SAV představil Ford na autosalonu v Ženevě. Poodhalil tím nový designérský směr automobilky, který má upřednostňovat dynamiku a masivnost. Studie SAV tak může být předobrazem nové generace velkoprostorového Fordu Galaxy.

Podle představitelů automobilky definuje představený koncept novou automobilovou třídu SAV (Sports Activity Vehicle), jednoprostorový sportovně stylizovaný model, jehož sedadla je možné uspořádat do třech řad. Důležitým poselstvím tohoto konceptu je také průkopnictví ve ztvárnění budoucího směru designu evropských modelů Ford. Ten se má vyznačovat dynamickými futuristickými liniemi, které vytvářejí na karosářských panelech muskulaturní křivky, s cílem umocňovat pocit solidnosti a robustnosti vozu.

TIP: Příloha o ženevském autosalonu - od 1. března rozsáhlá fotogalerie

Koncept Ford SAV řadí automobilka zatím mezi modely Ford Galaxy a Mondeo, podle nepotvrzených informací se však jedná spíše o podobu nové generace Galaxy. Nový koncept přebírá systém flexibilních zadních sedadel, který se poprvé objevil u modelu Focus C-MAX. Ke změně uspořádání individuálních zadních sedadel stačí zmáčknutí tlačítka, s podporou elektromotorů se střední sedadlo posouvá dozadu a zabydluje se mezi dvojicí integrovaných zavazadlových schránek, které zároveň vytvářejí loketní opěrky pro pasažéra ve třetí řadě. Zbývající dvě krajní sedadla ve druhé řadě lze zároveň o něco málo posunout směrem ke středu vozu.

Karoserie konceptu Ford SAV je vyvedená ve stříbřité metalíze, která má připomínat barvu tekuté rtuti a také má zvýraznit „svaly“ modelu. Siluetu vytváří výrazně skloněné čelní sklo a vyklenutá linie střechy, která vzadu přechází ve spojler integrovaný do konstrukce zadních dveří. Na přídi nového konceptu automobilky Ford najdeme světlomety se zdvojenými reflektory, zešikmenou kapotu motoru a do boků protažený nárazník s rozměrnou dolní lichoběžníkovou maskou chladiče. Světla do mlhy má koncept Ford SAV umístěna zřetelně výše a blíže ke středu vozu než je tomu obvyklé u posledních modelů značky Ford. Do boků protažená spodní část nárazníku nese po stranách vykrojené otvory, kterými se přivádí chladicí vzduch k předním brzdám. Zadním partiím konceptu dominuje zalomené okno a dvoudílná koncová světla, která jsou protažená z boků karoserie až do dveří v zádi vozu. Celkový vzhled studie dotvářejí hliníková kola rozměru 21“ s pěti paprsky ve tvaru písmene „Y“.

Interiér je vyvedený v barvě břidlice a cínu, stylistické detaily jsou v kontrastní oranžové barvě. V té je vyvedený i středový panel, oranžové detaily zdobí také čalounění sedadel, podlahové koberečky a kůží čalouněnou hlavici řadicí páky. Dalším materiálem, který našel své místo v interiéru konceptu Ford SAV, je hliník v barvě titania, který lze nalézt např. na hlavici řadicí páky, na páce elektronické ruční brzdy nebo na výdeších ventilačního systému.

Koncept Ford SAV zahajuje éru nového designérského směřování automobilky Ford, v níž budou příští modely značky stylizovány mnohem dynamičtěji než doposud.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
GoGo, 10.03.2005 15:02
Vivat, Bravóóó, ať žije Michal Bartoň.

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.