0
zpět

První snímky a informace: Nový Opel Zafira!

Další světovou premiéru březnového ženevského autosalonu odhalil Opel. Jedná se o sedmimístnou Zafiru, jejíž současná generace slavila úspěch především se systémem sklápění sedadel do podlahy - Flex7.
11.02.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+11

Další světovou premiéru březnového ženevského autosalonu odhalil Opel. Jedná se o sedmimístnou Zafiru, jejíž současná generace slavila úspěch především se systémem sklápění sedadel do podlahy - Flex7.

Náročný souboj v segmentu vozů MPV

Modernější tvary, základ v nové generaci Opelu Astra Caravan, podvozek se systémem IDS Plus a samozřejmě inovovaný systém Flex7. Nová Zafira nahrazuje po šesti letech výroby svou předchůdkyni a její snaha o nové zákazníky projde „zkouškou ohněm“, protože segment vozů MPV nabírá na popularitě a na trhu zakotvilo několik zdatných souputníků – Ford Focus C-MAX, Volkswagen Touran, Citroen Xsara Picasso, Honda FR-V, Toyota Corolla Verso, Nissan Almera Tino, Renault Scenic. Tento výčet není zdaleka kompletní a svědčí o velké oblíbenosti rodinných vozů s variabilním interiérem.

Design ve stylu nové Astry

Výrazně modernější a atraktivnější tvary nabídne Zafira druhé generace, když té první někteří vyčítali přílišnou nenápadnost a poněkud nudný design. S novou generací to však bude zapomenuto, Zafira jde ruku v ruce s designem nastoleným novou Astrou, jenž využívá ostrých hran, zalomených křivek nebo výrazných chromovaných lišt. Jedna z nich vévodí přední části a nese začleněný znak výrobce, velká čelní světla směřují až k předním sloupkům karoserie a vede od nich znatelný prolis táhnoucí se pod bočními okny až k zadním skupinovým svítilnám. Z boku jsou také patrné vystupující lemy nad koly nové Zafiry nebo elegantní ochranná lišta na dveřích.

Zadní část s atypickými svítilnami

Zadní části dominují velké atypické světlomety s nápadným sektorovým orámováním, chromovaná lišta ve stylu nové Astry, zalomená spodní část okna nebo také znatelně vykrojený nárazník pro lepší přístup k zavazadlovému prostoru.

Nárůst vnitřního prostoru

Ostré hranaté tvary vládnou také interiéru s dominantním středovým panelem, na němž vyčnívá rozměrný displej navigačního systému. Interiér nabídne více prostoru pro sedm cestujících zásluhou zvětšení šířky, délky a rozvoru. Nová Zafira je dlouhá 4,47 m, široká 1,78 m a vysoká 1,64 m (první generace 4,32 m; 1,74 m; 1,68 m), rozvor povyrostl z původních 2,694 m na 1,703 m. Cestující můžou samozřejmě využít systém Flex7, který umožňuje poskládat sedadla třetí řady do podlahy, čímž vznikne zavazadlový prostor o velikosti 620 litrů.

Zafira bude nabízena také se systémem IDS Plus, který dokáže přizpůsobit tuhost tlumičů v závislosti na kvalitě vozovky, včetně manuálního nastavení pro různé režimy jízdy. V nabídce také nalezneme aktivní samonatáčecí bi-xenonové světlomety, nejnovější DVD navigaci, možnost využití technologie Bluetooth, a také panoramatickou střechu.

Sedm motorů v nabídce

O pohon nové Zafiry se budou starat čtyři benzínové a tři vznětové motory. Benzinové agregáty mají objem 1,6 l (77 kW), 1,8 l (103 kW), 2,2 l (110 kW) a 2,0 Turbo (147 kW), vznětovou škálu zastupuje motor 1,9 CDTI ve třech výkonových verzích - 74 kW, 88 kW a 110 kW.

Opel spustí výrobu nové Zafiry v dubnu v německé Bochumi, na trhy se pak dostane v červenci tohoto roku. Současný model začíná na ceně 569 900 Kč za motor 1,6 16V (74kW/100k). Vrcholná verze Zafira OPC s motorem 2.0 16V Turbo (147kW/200k) je k mání za 919 000 Kč.

autor:
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.