0

První fotografie: Nové Punto a kupé 1/99

Automobilka Fiat nezanedbala domácí přípravu a na podzim ve Frankfurtu představí Punto třetí generace a koncept sportovního kupé 2+2, které naváže na slavný model 1/9.
04.02.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+12

Automobilka Fiat nezanedbala domácí přípravu a na podzim ve Frankfurtu představí Punto třetí generace a koncept sportovního kupé 2+2, které naváže na slavný model 1/9.

Nové Punto

Třetí generace oblíbeného modelu Punto má na první pohled výraznější design. Přední části dominuje dvoudílná maska posazená přímo proklatě nízko. Světlomety jsou protažené a spolu s hodně skloněným předním sklem dodávají Puntu dynamický výraz. Nové Punto je také o poznání kulatější a špičková verze s motorem 1,6T a výkonem 180 koní by mohla vypadat opravdu dravě. Některé prvky ale zůstaly - zadní světla našla své místo opět na sloupcích. Ještě by se slušilo dodat, že autorem povedeného designu je Giorgetto Giugiaro.

Spolupráci Fiatu s koncernem GM potvrzuje platforma nového Punta, kterou bude sdílet například s příští generací Opelu Corsa. Na poměrně malou celkovou délku 3,9 metru, má Punto nezvykle dlouhý rozvor (2,6 m). To slibuje nadprůměrně prostorný interiér, ve kterém (a nejen v něm) se snad projeví avízované zlepšení kvality zpracování, která byla v poslední době terčem kritiky. Nabídka motorů je hodně široká a příští rok by měla být ještě rozšířena o naftový agregát 1,6 JTD s výkony 77 a 88 kW. Časem by se měla objevit i verze kabrio s pevnou, elektricky ovládanou střechou. Nové Punto by se mělo dostat do prodeje už letos.

Motory:

1,2

 

48 kW

 

1,4

 

59 kW

 

1,4

 

74 kW

 

1,8

 

96 kW

 

1,6T

 

132 kW

 

1,3 JTD

 

51 kW

 

1,3 JTD

 

66 kW

 

1,9 JTD

 

88 kW

 

Ferarri pro chudé

Tuto přezdívku dostal současný sportovní model Fiatu, Barchetta. Vzhledem opravdu trochu připomíná věhlasnější kolegy, ale cenou se jim zdaleka nevyrovná. Jeho nástupce by se mohl dostat do sériové výroby v roce 2007 a rozhodně nebude levnou napodobeninou. Bude mít originální design a navazovat bude na jeden z nejslavnějších modelů značky - Bertoneho dvoumístné kupé s označením 1/9.

Nový model, zatím přezdívaný 1/99, bude mít uspořádání sedadel 2+2 a platformu Punta. Jeho délka bude jen o málo přesahovat čtyři metry. O vývoj se stará IED (Instituto Europeo di Design) a kromě Fiatu spolupracuje i firma Webasto - odborník na střechy, - která nejspíš obstará systém skládání pevné střechy. Jestli koncept vzbudí na ženevském autosalónu dostatečný zájem, nemělo by nic bránit spuštění sériové výroby.

Kultovní Fiat 1/9 (1972 - 1990) vytvořený Bertonem
Dnes již klasický model 1/9 se poprvé představil v roce 1969 v Turíně a do výroby se dostal v roce 1972. Dvousedadlový sportovní vůz s motorem uprostřed byl velmi oblíbený pro výborné jízdní vlastnosti a příznivou cenu. I proto se udržel ve výrobě s minimálními změnami dnes nepředstavitelných osmnáct let. Pokud bude koncept 1/99 nabízet stejné kvality jako jeho vzor, rozhodně se máme na co těšit nejen v Ženevě.

autor:
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.