0
zpět

Projeli jsme novinku od Volva!

Ve finském ledovém království Ivalo jsme měli možnost vyzkoušet dvě novinky švédského Volva. První osmiválec automobilky v modelu XC90 a top model V50 T5 AWD s pohonem všech kol.
14.02.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+16

Ve finském ledovém království Ivalo jsme měli možnost vyzkoušet dvě novinky švédského Volva. První osmiválec automobilky v modelu XC90 a top model V50 T5 AWD s pohonem všech kol.

A testování jsme užívali plnými doušky, protože na nás čekalo 300 km silnic, lesních cest a především nádherný testovací areál se spoustou tratí s podkladem ledu či sněhu. Za větší a významnější novinku lze považovat osmiválcové XC90, takže pojďme na v Americe velmi úspěšné SUV.

Osm válců pro XC90

Volvo si vcelku z jasných důvodů vybralo pro umístění svého prvního osmiválce právě XC90, které je jedním z nejžádanějších modelů značky a patří do segmentu SUV, kde jsou osmiválce defacto nutností. Na designu exteriéru a interiéru se mnoho nezměnilo, ani nebylo potřeba. Vpředu a vzadu přibylo označení V8, výfuk byl osazen dvojitou koncovkou, mřížka chladiče grafitovou šeďí, náporový vstup vzduchu v nárazníku chromovaným lemem a na voze přibyly 18palcová kola z lehké slitiny. Nic víc, to hlavní se totiž skrývá uvnitř.

Již po nastartování a ujetí prvních kilometrů s osmiválcovým XC90 poznáte příslušnost k zaoceánským zákazníkům. Spíše než na nějaké sportování se inženýři Volva zaměřili na pohodlí a luxus. Motor má dostatek výkonu, jeho nástup je však až příliš jemný. Otáček se nebojí, ale nějaké agresivnější zacházení mu nevoní. Jedinou indícií sportovna tak zůstává úžasný „sound“ vycházející ze sání a výfuku zároveň.

Ve Finsku jsme se také poprvé setkali s propojením osmiválce a šestistupňového automatu, které dopadlo na jedničku. Řazení probíhá s naprostou noblesou, v automatickém režimu ani nepoznáte, kdy XC90 přeřadí. Daleko více ale budou potěšeni příznivci sekvenčního řazení. Konečně se na scéně objevuje automat, který si nedělá co chce a bez povelu nepřeřadí ani nepodřadí, což zvyšuje jízdní bezpečnost.

A jízdní vlastnosti? Tradiční pohon všech kol AWD, tentokrát s elektronickým pomocníkem „Instant Traction“, který zajišťuje nadprůměrnou trakci za všech podmínek, a další elektronika v podobě stabilizace DSTC, trakčního systému a ABS hlídá vaše řidičské prohřešky. Při aktivním stavu všech systémů vám XC90 V8 nic nedovolí. Jede jistě, bezproblémů zatáčí i na velmi kluzkém povrchu a do smyku se nedostane. Po vypnutí stabilizace lehké vybočení zadku dovolí, ale zábava jde před bezepečností stranou. Jinak lze chování XC90 označit za dobré a vyvážené, přesto mu schází významnější zpětná vazba, poskytující řidiči lepší informace o jízdě. Testovací tratě a jejich nástrahy zvládlo Volvo XC90 V8 bez větších problémů, zároveň ale potvrdilo, že není stavěno do extrémního terénu.

Volvo XC90 V8 se povedlo, přináší několik novátorských řešení v podobě umístění motoru vpředu napříč, je připraveno srovnat krok s konkurencí a získat pro sebe další zákazníky, požadující velké objemy, výkony i výbavy.

+ luxus, pro americký trh skvělá vyváženost, jemnost a celkové sladění vozu, vnější design, kvalita zpracování, zvuk motoru a kultivovaný chod, jízdní bezpečnost, vynikající trakční vlastnosti

- oproti konkurenci jakákoliv absence sportování, spoustu elektronických systémů, delší doba vytápění při vysokých mrazech, horší zpětná vazba a pomelejší reakce

Nejlepší V50 připravena

Na stejných úsecích jsme závoreň otestovali pohon všech kol spojený s nejlepší motorizací v nejměnším Volvu v provedení sportkombi.

Samotnou V50 není potřeba představovat, v provedení T5 AWD se nijak nezměnila. Dokonce, vynikající přeplňovaný pětiválec s výkonem 220 koní již také známe od loňského jara. Top model řady V50 tedy získává navíc šestistupňovou manuální převodovku převzatou z modelů S60R a V70R a systém pohonu všech kol AWD s elektronicky ovládanou spojkou Haldex.

Volvo z hlediska jízdních zážitků posadilo model V50 T5 AWD úplně někam jinam, než je konkurence. Z každého jeho kousku vyzařuje sportovní duch a dynamika, žádná sázka na praktičnost, to stejné čeká každého řidiče za volantem. Opět chválím celkové propojení tří důležitých součástí vozu. Přeplňovaný pětiválec vyniká specifickým dunivým zvukem, houževnatostí a dostatkem točivého momentu v nízkých otáčkách. Ve spojení s přesně řadící a ideálně odstupňovanou převodovkou to přináší snadnější ovládání vozu, nadprůměrnou dynamiku, ale především méně časté řazení.

Výkon se mezi přední a zadní nápravu rozděluje elektronicky dle povrchu a prokluzu kol. Systém je maximálně bezpečný, spolupracuje se stabilizačním systémem a při přetáčivosti či nedotáčivosti klidně uvolní z jednotlivého kola výkon, aby mohlo být přibržděno. Chytré, ale pro ty kteří chtějí vice zábavy stačí vypnout stabilizační systém. Díky včasnému přenášení točivého momentu nepotřebujete na sněhu a ledu ani ruční brzdu. Stačí zvolit ostřejší styl jízdy, pak si správným dávkováním plynu jen určujete délku a atraktivitu smyku, kterým projíždíte zatáčku. I v extrémních situacích se Volvo V50 T5 AWD řídí až překvapivě snadně a v žádném případě nám nedalo znát, že má delší záď a o něco větší hmotnost. Volvo V50 neřadíme mezi sporťáky, ale mezi sportovce určitě patří.

+ výkon, trakční vlastnosti, design, kvalita zpracování, sportovní nádech, šestistupňová převodovka

- spotřeba, prostornost a praktičnost

Vybrané technické údaje

Volvo XC90 V8

Motor:4414 ccm, V8
Uložení:vpředu napříč
Výkon:232 kW /315 k /5850
Toč. Moment:440 Nm /3900
Pohon:AWD/všechna kola
Převodovka:6/automat a sekvence
Zrychlení 0-100:7,3 s
Max. rychlost:210 km/h
Spotřeba:13,3 l/100 km
Délka:4800 mm
Šířka:1900 mm
Výška:1740 mm
Rozvor:2860 mm
Nádrž:80 l

Volvo XC90 V8 bude v České republice v prodeji na přelomu jaro-léto a začínat bude na ceně okolo 1 990 000 Kč.

Volvo V50 T5 AWD

Motor:2435 ccm/V5
Uložení:vpředu napříč
Výkon:162 kW/ 220 k/5000
Toč. Moment:320 Nm./1500-4800
Pohon:AWD/všechna kola
Převodovka:6 manuální
Zrychlení 0-100:6,9 s
Max. rychlost:240 km/h
Spotřeba:8,8 l/100 km
Délka:4514 mm
Šířka:1770 mm
Výška:1452 mm
Rozvor:2640 mm
Nádrž:62 l

Volvo V50 T5 AWD je v prodeji již nyní a začíná na ceně 1 133 000 Kč ve výbavě Kinetic.

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Driver, 18.02.2005 00:00
Auta jsou to hezky, ale kde ti lidi maj na ne brat prachy?

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.