zpět

Peugeot 308 SW: první jízdní dojmy

Podobně jako u klasického hatchbacku se Peugeot i u kombíku hlásí k návratu ke klasickým proporcím karoserie. Snaha zasadit zdrcující úder golfu je jasně patrná, jak to vypadá v praxi?
04.06.2014, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Už minulá generace 308 SW patřila co do velikosti kufru k největším kombi na trhu. O poznání elegantnější záď nové 308 SW, jejíž karoserie je o 33 cm delší (4,59 m) než hatchback, svého předchůdce překonala. V základu totiž nabízí 610 l, což je po Hondě Civic Tourer (624 l) spolu se Škodou Octavia Combi druhá nejlepší hodnota mezi kompaktními kombi.
V tomto čísle je (podobně jako u Hondy) i 54 litrů ukrytých pod podlahou, která je téměř v úrovni nákladové hrany. Samotný zavazadlový prostor má příkladný tvar a délku 1,03 m k opěradlům zadních sedadel, jež lze sklopit páčkami na bocích. Vedle navýšení přepravní kapacity na 1 660 l je k dispozici téměř rovná podlaha. Za oběma podběhy se nacházejí dvě přihrádky, na levém boku je pak pružný pásek na uchycení menšího nákladu. Mezi příplatkovými prvky se objevily podélné kolejničky s pohyblivými oky na připnutí sítě. Na rozdíl od minulosti už sice 308 SW nepřeveze sedm pasažérů, na cestující vzadu ale čeká více místa pro kolena (kombi má o 11 cm delší rozvor než hatchback) i nad hlavami.
Přední kola 308 SW mohou pohánět výhradně přeplňované motory – čtyři naftové a tři benzínové. Nejvíc nás zajímal zcela nový tříválec 1.2 e-THP 130 koní (v ceníku je i slabší verze THP 110 k). Vzhledem k nízké hmotnosti 1 190 kg (nová 308 SW shodila 140 kg) je jednotka překvapivě živá. Zabírá z nízkých otáček, do pasti turboefektu může člověk spadnout pouze v nízkých otáčkách. V pásmu 1 500 až 3 500 ot./min má řidič k dispozici 95 % maxima točivého momentu, jenž vrcholí 230 Nm. Novinkou je sportovní režim, po jehož aktivaci se palubní přístroje zbarví do ruda, přiostří se reakce motoru na přidání plynu, přituhne řízení a tříválec má sytější zvuk vzdáleně připomínající pětiválec. V normálním režimu je tříválec příjemně kultivovaný a laik stigma válcové méněcennosti pozná jen stěží. Nová 308 SW potěší i lehkostí a suverénními jízdními vlastnostmi. Dobrou práci odvádí také podvozek, který zdatně filtruje krátké i dlouhé terénní vlny, a to i s velkými 18" koly. Zatímco u hatchbacku jsou v ceníku obě verze motoru 1.6 THP, který vznikl společným vývojem PSA s BMW, u kombi pouze výkonnější z nich. Oba ale z nabídky zmizí příští rok, protože nesplňují emisní normu Euro 6. Tu naopak v předstihu splňují agregáty 1.6 a 2.0 BlueHDI. Je zde proto reálná hrozba, že minimálně na určitý časový úsek zůstane francouzský bestseller bez čtyřválcového benzíňáku, což by bylo politováníhodné.
Nový kombík má nicméně všechny předpoklady výrazně zamávat s českým trhem. Je elegantní, praktický a příjemně jezdí. Příplatek za kombi činí oproti hatchbacku rozumných 25.000 Kč, hned na úvod Peugeot připravil zaváděcí slevu 25.000 Kč, resp. 15.000 korun u základního stupně access. Nejlevnější verze stojí 397.000 Kč.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Proč koupit i nekoupit Audi A6?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Yeti?

Jaký vybrat dieselový motor pro Volvo V70?

Jaký je motor 1,4 TDI ve Škodě Fabia III?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.