0
zpět

Nový Lexus IS s rekordním motorem pod kapotou

Novinka luxusní japonské značky poprvé odhalila své ladné křivky začátkem měsíce v Ženevě. S prvním naftovým motorem v historii značky a silným benzínovým šestiválcem bude IS zatápět luxusním, sportovně laděným sedanům, jako jsou BMW 3 nebo Audi A4.
22.03.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+34

Novinka luxusní japonské značky poprvé odhalila své ladné křivky začátkem měsíce v Ženevě. S prvním naftovým motorem v historii značky a silným benzínovým šestiválcem bude IS zatápět luxusním, sportovně laděným sedanům, jako jsou BMW 3 nebo Audi A4.

Nejmenší Lexus se jako benjamínek rozhodně netváří.
Sportovně střižený sedan bude mít oproti konkurenci omezený výběr motorů. Zato budou obě pohonné jednotky patřit ke špičce ve své třídě. Začněme naftovým motorem, který je zajímavý hned z několika důvodů. Je to vůbec poprvé, co se Lexus nechal přesvědčit, že na těch dieselových motorech asi něco bude, jeden vyrobil a dokonce i použil. A nebyl by to Lexus, kdyby se hned nepokusil udělat to lépe než ostatní. Výsledkem je hliníkový motor s objemem 2,2 litru, produkující na svůj objem neuvěřitelný výkon 130 kW a působivý točivý moment 400 Nm. Navíc se pyšní i jedním světovým prvenstvím: má nejnižší hodnotu kompresního poměru mezi "nafťáky", a to 15,8:1. Spolu s vysokotlakým vstřikováním (1800 barů) a až čtyřmi vstřiky v jediném spalovacím cyklu to znamená především klidnější chod, lepší spalování a nižší spotřebu paliva.

Oproti předchůdci je o dost větší i sportovnější.
Benzínový agregát V6 2,5 litru využívá zdokonalený systém VVT-i, převzatý od mateřské Toyoty. Přes šestistupňovou manuální, případně automatickou převodovku se budou ke kolům hnát 203 koně. Naftový motor bude oproti benzínovému spolupracovat výhradně s manuálním "šestikvaltem".

Novému IS samozřejmě nechybí rozsáhlá luxusní i bezpečnostní výbava. Najdeme v ní například standardních 10 airbagů - v případě nehody máte z auta skákací hrad -, systém předvídání nehody, a mnoho dalších. Uvnitř pak posádku kromě airbagů obklopí i hudba z kvalitní aparatury s třinácti či čtrnácti reproduktory.

Motor

2,2

 

2,5 V6 VVT-i

 
Výkon kW (k)

130 (176)/3600 ot./min.

 

150 (203)/6400 ot./min.

 
Točivý moment

400 Nm/2000 ot./min.

 

250 Nm/3800 ot./min.

 

Dosavadní generace Lexusu IS

 
 

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 22.03.2005 10:29
Všechny ty údaje lahodí, jen jestli ta cena bude srovnatelná s BMW .. ono taky objednávat náhradní díly z japonska při případné poruše se čechovi docela prodraží...

BTW: Mně osobně ze zadu docela připomína nové BMW5 :)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Audi Q3 – stačí 2.0 TDI se 110 kW?

nejčtenější články

Auris, nebo Golf? Kupujeme benzínovou ojetinu do 250 tis. Kč.

Ojetá Škoda Octavia III - vybíráme motor 1,6 TDI

Který benzínový motor vybrat pro ojetou Dacii Dokker?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.