0
zpět

Nižší spotřeba o 20 % s běžným motorem!

Mercedes-Benz ohromil veřejnost představením studie Bionic car. Ta dokáže ušetřit 20 procent paliva u běžného motoru a navíc výrazně snižuje emise škodlivých plynů.
09.06.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+26

Mercedes-Benz ohromil veřejnost představením studie Bionic car. Ta dokáže ušetřit 20 procent paliva u běžného motoru a navíc výrazně snižuje emise škodlivých plynů.

Inspirace z vodního světa

Nová studie koncernu DeimlerChrysler zažije svou světovou premiéru na letošním „Sympóziu inovací“ ve Washingtonu a jejím cílem bude ukázat velký potenciál bioniky pro automobilový průmysl. Konstruktéři se při vývoji zaměřili na využití technologií pro dosažení nízké spotřeby paliva a zredukování emisí výfukových plynů, přičemž si vzali jako tvarový příklad tvora z vodního světa - tropickou rybu krabicovitých tvarů. Ta i přes svůj spíše kubický tvar vykazuje vynikající proudnicové vlastnosti, a proto posloužila vývojářům ze Stuttgartu jako aerodynamický ideál. Zhotovili model této ryby a při měření v aerodynamickém tunelu dosáhli koeficientu odporu vzduchu cx = 0,06 (pro kapku cx = 0,05). Nakonec vzešel z úsilí vývojářského týmu nový koncept automobilu, který stojí na základech Mercedesu A třídy a jenž má cx rovno hodnotě 0,19 (nový Mercedes-Benz A cx=0,29).

Studie využívá ke svému pohonu vznětový motor CDI s přímým vstřikem o výkonu 103 kW. Spotřebuje 4,3 litru nafty na 100 kilometrů, což je o 20 procent méně než běžné modely s tímto agregátem. Kromě výborné aerodynamiky má na nízké spotřebě zásluhu především technologie selektivní katalytické redukce (SCR) a látka AdBlue.

Stane se AdBlue "hudbou budoucnosti"?

Selektivní katalytická redukce přeměňuje nežádoucí oxidy dusíku na neškodný dusík a vodní páru. Využívá k tomu kapalinu AdBlue (s přídavkem močoviny), která se z oddělené nádrže vstřikuje do horkých výfukových plynů v nichž se hydrolýzou mění na amoniak. Ten pak reaguje s plyny a uvolňuje běžné složky vzduchu – dusík, vodu a CO2. Tento postup se děje v připojeném denoxovém keramickém katalyzátoru a u studie bionic car dochází díky němu ke snížení emisí dusíku o 80 procent. Uvedenou technologii začínají v současnosti využívat užitková vozidla nebo autobusy, jímž umožňuje splnit předepsané hodnoty Euro 4 pro rok 2005 a také s předstihem hodnoty Euro 5, platné od roku 2008.

První čerpací stanici s provozní látkou AdBlue otevřela vloni na podzim společnost OMV v Prostějově, do roku 2007 jich chce u nás přidat dalších 9. Zpočátku se počítá s nabídkou této kapaliny především na hraničních přechodech nebo hlavních dopravních tazích.

Mercedes-Benz Bionic car

Délka/šířka/výška4243/1815/1594 mm
Rozvor2568
Výkon motoru103 kW/140 k
Max. točivý moment300 Nm (1600-3000 ot./min)
Spotřeba paliva (kombinovaná)4,3 l/100 km
Zrychlení z 0-100 km/h8,2 s
Max. rychlost190 km/h

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Véčko v novém – svezli jsme se s inovovaným Mercedesem třídy V

nejčtenější články

Sportage, Kuga nebo BMW X1? Vybíráme ojetinu do 300 tis. Kč.

Koupit Škodu octavii 1,6 TDI GreenLine?

Předokolku nebo čtyřkolku? Vybíráme ojetou Octavii TDI

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.