zpět
478

Land Rover používá integrovaný rám. Co to je?

Většina vyráběných vozidel má buď rám s oddělenou karosérií, nebo samonosnou. Obě konstrukční metody mají své výhody.
25.03.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
Většina vyráběných vozidel má buď rám s oddělenou karosérií, nebo samonosnou. Obě konstrukční metody mají své výhody.

Rám s karosérií (obvykle nazývaný příhradový rám s karosérií nebo karosérie na rámu) je silný a tuhý, a proto je nejpopulárnější metodou konstrukce pro užitková vozidla i pro nejopravdovější off-road vozidla. Samonosná karosérie šetří prostor, je lehčí, stabilnější a neodmyslitelně bezpečnější pro posádku, což je důvod, proč je tato konstrukce používána pro většinu osobních vozidel. Karosérie nového Land Roveru Discovery 3 používá nový způsob, kde karosérie a rám jsou vyráběny zvlášť, ale jsou navrženy a zkonstruovány jako jeden systém. Je možné použít více variant podvozku pro různé typy karosérií. Rám poskytuje vozidlu základní vysokou tuhost, která je vhodná pro vozidlo s terénními požadavky.

Rám integrovaný do karosérie
Inženýři z Land Roveru účinně navrhli samonosnou karosérii, která je usazena na rámu. Při moderním způsobu výroby, např. při pomoci tlakového lití, lze vyrobit tuhý rám, aniž by byl nepřiměřeně těžký, a lze ho zároveň vytvarovat tak, aby zapadl do karosérie, a vytvořily tak spolu jeden celek, může tak vzniknout dojem, že rám je integrovaný do karosérie. Tato konstrukce integrovaného rámu karosérie zajišťuje, že Discovery 3 má velkou odolnost příznačnou pro vozidla s rámem a chování při jízdě jako u vozidla se samonosnou karosérií. Hlavním cílem návrhu karosérie bylo udělat ji tak tuhou, jak je to jen možné, aby dodávala vysokou úroveň propracovanosti. Karosérie Discovery 3 má výjimečně vysokou torzní tuhost, o 32 % vyšší než předchozí model Discovery. Pevná karosérie zajišťuje, že těsnění dveří zůstávají pevně přitisknutá a jiné tradiční zdroje hluku (chrastění) při jízdě na rovném povrchu jsou eliminovány.

Izolace od vlivu prostředí
Jedna z mnoha výhod konstrukce integrovaného rámu karosérie je, že může být celá izolována od hluku a vibrací vznikajících při jízdě. Upevňovací body (silentblok), kterými je přichycena k rámu, jsou navrženy tak, aby ji izolovaly od hluku a vibrací, zatímco zajišťují tuhost potřebnou pro dokonalé ovládání vozidla. Další z výhod konstrukce integrovaného rámu je použití rámu, který dovoluje optimalizovat vedení trubek a kabelů tak, aby byly chráněny při jízdě v terénu, tímto se minimalizuje nutnost vyvrtání děr (otvorů) v karosérii, což zajišťuje její tužší strukturu, a tím dále redukuje hluky vznikající při jízdě.

Tlakové lití
Rám Discovery 3 poskytuje tuhost a odolnost. Ocelový rám splňuje několik funkcí, např. ochranu a uchycení životně důležitých systémů pro poskytování základní stability vozidla. Tlakové lití používá tlak kapaliny pro vytvarování oceli, a tím je umožněno, aby tuhé komponenty byly vyráběny s vysokou tolerancí. I když to není nová technologie, bylo tlakové lití málokdy použito pro výrobu vozidla. Rám vozidla obsahuje oddělitelné sekce pro umožnění jednoduchého přístupu k velkým konstrukčním celkům, jako je např. motor převodovky nebo pérování, minimalizuje se tím čas potřebný pro opravu nebo výměnu těchto celků.

Výhody integrovaného rámu
Tuhost karosérie a odolnost proti zkrutu napomáhají preciznímu ovládání při jízdě v terénu. Vedení trubek pro palivo a vzduchové pérování v rámu minimalizuje nutnost otvorů v karosérii, což zlepšuje také její utěsnění při brodění hlubokou vodou. Rám obsahuje vysokopevnostní ocelové výztuhy z materiálu zvaný boron, který přispívá ke zvýšení tuhosti rámu (boron je teplotně a chemicky upravená ocel k dosažení maximální pevnosti, používá též Volvo ). Tvar rámu minimalizuje přední a zadní převisy, což poskytuje vozidlu velký nájezdový a odjezdový úhel. Hlavní konstrukční celky jsou uchyceny přímo na rám, a tím je zajištěna vysoká světlá výška. Zadní poloosy procházejí skrz rám, aby byly chráněny a snížilo se tak těžiště, což zlepšuje stabilitu vozidla.
autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Vymča, 25.03.2005 09:49
Docela by mně zajímalo, jaké je tam hmotností navýšení, nevíte?
Karel, 25.03.2005 12:04
Provozní hmotnost (kg) (manuál/automat)
2 494-2 708/2 504-2 718 2 536-2 704
Největší technicky přípustná hmotnost na přední nápravu (kg)
1 450 1 450 1 450
Největší technicky přípustná hmotnost na zadní nápravu (kg)
1 840 1 875 1 875
Největší technicky přípustná hmotnost (kg)
3 180 3 230 3 230
Dalis, 26.03.2005 09:50
Neparkuje Ti náhodou ten krasavec před domem? :)

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Vybíráme nejlepší diesel pro ojeté Audi A6

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.