0
zpět
7569

Extrémně silné BMW X6-M nezajímají fyzikální zákony

SUV-kupé váží 2 340 kg. Přesto dokáže jezdit téměř jako sporťák. Vývoj stál hodně úsilí. Budoucímu majiteli půjde spíš o image.
18.03.2015, nové modely

hodnocení článku: 5.0 z 5 (100%)
hodnoceno: 3x
vaše hodnocení: -
+11

BMW X6 si řidiči často kupují jako demonstraci síly. Zejména to platí o nejrychlejší verzi X6 M, kterou pohání dvojitě přeplňovaný benzínový osmiválec. Nová generace, jež právě přichází na trh, dostala jeho vylepšenou verzi s extrémně vysokým výkonem 575 koní. Zda má takový motor v těžkém a velkém autě vůbec smysl, jsme zjišťovali na závodním okruhu formule 1 Circuit of the Americas nedaleko texaského hlavního města Austinu a následně i na silnicích v jeho okolí.

Když se BMW X6 poprvé představilo v roce 2009, způsobilo rozporuplné reakce. Vzít plnotučné SUV a nasadit mu svažující se střechu připomínající sportovní kupé byl do té doby prakticky nevídaný krok. Auto si okamžitě získalo řadu odpůrců. Ale prodejní čísla ukazují, že i velké množství fanoušků. BMW prodalo na čtvrt milionu kusů tohoto modelu, zejména v USA a Rusku. O prodejním úspěchu svědčí i fakt, že se jej nyní snaží okopírovat Mercedes-Benz se svým modelem GLE Coupé.

Kvůli sporné imagi je řidič X6 často vnímán jako silniční agresor, o to víc, pokud usedne za volant modelu s písmenem M na kapotě. To označuje mnoho vylepšení po technické, ale i designové stránce. Už tak drsně se tvářící SUV-kupé (BMW svůj model označuje jako SAC, tedy sport activity coupé) dostane v této top variantě ještě ostřejší sportovní nárazník, upravenou masku chladiče s dvojitými žebry, speciální aerodynamická zpětná zrcátka, lehká 20" kola (za příplatek i 21") a samozřejmě čtveřici velkých výfuků. Připočítejme k tomu výraznou barvu a X6 M je v provozu nepřehlédnutelné. A to i v případě toho texaského, kde jsou standardem přes pět metrů dlouhé pick-upy ozdobené velkým množstvím chromu na nejrůznějších místech.

Luxus i málo prostoru

Kabina takto výrazného vozu za nemalé peníze musí být samozřejmě luxusní. Testovaný model byl uvnitř čalouněn voňavou hnědou kůží nejvyšší jakosti. Skvěle v ní vypadají i sportovní sedačky s integrovanou hlavovou opěrkou. Umožňují široké nastavení od sklonu bederní opěrky po výšku boků, které řidiče podrží v zatáčce. Na zadních místech u modelu X6 nelze očekávat větší množství prostoru, rychle se svažující střecha má samozřejmě vliv na místo nad hlavou. Kdo by ale chtěl vozit rodinu, může si zvolit praktického sourozence X5. Ten samozřejmě existuje také ve verzi M.

Palubní deska je téměř totožná s BMW X5, model M ale přichází s celou řadou detailů. Desku tak zdobí černá kůže s kontrastním prošíváním doplněná o panely z leskle lakovaného uhlíkového vlákna. Logo M na otáčkoměru, speciálním sportovním volantu, voliči automatické převodovky a mnoha dalších místech je nutností.

X6 M nicméně nabízí řidiči mnohem více možností nastavení. Zatímco u standardní X6 bude volit pouze z jízdních režimů, které upraví celkové chování vozu, v případě tohoto modelu lze pomocí tlačítek na středovém tunelu samostatně nastavovat vlastnosti jednotlivých pilířů řízení. Ve třech krocích se tak upravuje reakce motoru na plynový pedál, tuhost tlumičů a odpor řízení. Stejně tak lze nastavit i rychlost přeřazení u automatické převodovky. Kombinací je tedy obrovské množství. Aby se v nich řidič neztratil, může si své dvě nejoblíbenější volby uložit pod programovatelná tlačítka M1 a M2 umístěná na levém rameni volantu.

Dá se předpokládat, že řidič, který poprvé usedne do BMW X6 M, bude chvíli bojovat s nevšední pákou automatu. Chybí jí totiž poloha P pro parkování. Volič je nutné před vypnutím nechat v poloze D.

Neomezená síla

Stejně jako první generaci BMW X6 M i novinku pohání benzínový osmiválec s objemem 4,4 litru dopovaný dvěma turbodmychadly. Ten nyní produkuje 575 koní maximálního výkonu a 750 Nm točivého momentu, což je zhruba desetiprocentní nárůst oproti starší variantě. V současnosti jde o nejsilnější motor mnichovské automobilky pro vozy s pohonem všech kol. Systém 4x4 využívá mezinápravovou spojku, a je tak schopen proměňovat rozložení točivého momentu mezi přední a zadní nápravu s tím, že ve většině případů je preferovaná záď. Tam je umístěna i elektronická uzávěra diferenciálu. Sílu kontroluje automatická dvouspojková převodovka, která nahradila původní šestistupňovou.

Vysoký výkon do vozu však v dnešní době umí nahnat kdejaká automobilka, podstatnější je, jak se auto chová při extrémní zátěži. Moderní okruh s dvaceti různými zatáčkami a velkým převýšením je ideálním místem pro takový test a také jedním z mála na světě, kde nebude člověka několikasekundové sešlápnutí plynového pedálu až k zemi stát řidičský průkaz. BMW X6 M totiž dokáže vystřelit z nuly na 100 km/h za 4,2 sekundy. Vzhledem ke svým rozměrům ovšem umí skutečnou rychlost maskovat, což je z hlediska dodržování pravidel silničního provozu nebezpečné.

Drsné zacházení ale vozu nevadí. Je totiž vybavený podvozkem, který technici pilovali do posledního detailu. Stabilizátory, tlumiče a hlavně složitá elektronika dokážou dohromady vykouzlit jízdní vlastnosti, které mozek řidiče odmítá přijmout. SUV vážící 2 340 kg a řítící se vysokou rychlostí do ostré zatáčky by podle běžných fyzikálních vlastností mělo zakleknout na přední kolo a pak se za úpění pneumatik vydat vstříc osudu mimo asfalt. Nic takového se ale neděje a X6 M se poslušně stočí zvolenou stopou. Dostat auto na limit vyžaduje hodně práce a obelhání vlastního pudu sebezáchovy.

Všechny systémy vozu pracují téměř tak, jako by měl řidič v ruce závodní stroj. Řazení automatu je bleskové, okamžitě reaguje i na příkazy vyslané pomocí páček pod volantem pro manuální řazení. Zvuk motoru pod zátěží je dramatický. Masivní točivý moment je k dostání v téměř kompletním spektru otáček a auto stejně agilně akceleruje, ať se už ručička nachází v okolí sto nebo dvousetkilometrové rychlosti. Omezovač je nastaven na 250 km/h, lze jej ale za příplatek posunout na 280 km/h. Stabilitě vozu pomáhají i speciální pneumatiky Michelin. Pláště Pilot Super Sport UHP mají rozměry 285/35 R21 vpředu a 325/30 R21 vzadu.

Slabší stránkou X6 M je ale řízení. Kdo by čekal jistotu a komunikativnost jako v případě menších modelů, bude zklamaný. U SUV je ovládání logicky poněkud odtažitější, a tak musí řidič na okruhu překonat ještě strach z pocitu, že nemá auto plně pod kontrolou. Jde nicméně hlavně o zvyk. Naštěstí jistotu dodávají silné a neúnavné brzdy.

Dobrý i na silnici

Sportovně naladěná auta často bývají skvělá na okruhu, ale v běžném provozu je jejich tvrdé nastavení spíš na obtíž. Tohoto neduhu se naštěstí X6 M vyvarovalo. Přepne-li řidič tlumiče do komfortního režimu, měl by zažít jen nepatrně tužší jízdu než za volantem běžného X6. V legálních rychlostech se motor jen převaluje v nízkých otáčkách a čeká na příležitost se probudit a předvést své schopnosti. To se mu podaří hlavně při předjíždění, které je tak díky němu vždy otázkou jen několika sekund.

Na druhou stranu právě v běžném provozu působí toto auto rozporuplně a těžko se pro něj hledá opodstatnění. Během testu jsme si od rodilých Texasanů vysloužili pár opovržlivých pohledů i palců dolů. Spotřeba, která se při klidné jízdě drží okolo 13 litrů benzínu na 100 km, je přijatelná díky americkému lacinému palivu, ale v Evropě vyjde draho. Nemluvě o nákladech na speciální obutí a prudký pokles hodnoty tohoto modelu, který se bude i obtížně prodávat.

Je ale fakt, že své spokojené uživatele si i nejsilnější verze modelu X6 najde. Zřejmě jim ovšem tolik nepůjde o promyšlené jízdní vlastnosti jako o image moci, síly a převahy, kterou s vozem získají.


BMW X6-M

Motor

Objem (cm3): 4 395
Výkon (kW/k): 423/575
Točivý moment (Nm): 750

Rozměry

Délka (mm): 4 909
Šířka (mm): 1 989
Výška (mm): 1 689
Rozvor náprav (mm): 2 933
Objem kufru (l): 550/1 525

Ostatní

Zrychlení (0-100 km/h): 4,2 s
Max. rychlost (km/h): 250
Komb. spotřeba (l / 100 km): 11,1
Hmotnost (kg): 2 340
Převodovka: 8st. automatická
Základní cena (Kč): 3.101.800

Plus

dobré jízdní vlastnosti v extrémních podmínkách
použitelnost v běžném provozu
možnosti nastavení


Minus

mdlé řízení
málo prostoru vzadu
sporná image
vysoké náklady na pořízení i provoz

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.