Citroën s příchodem nových modelů zelená

Francouzská automobilka představila omlazenou C4 Picasso a její verzi Grand. Facelift se nevyhnul ani C5 a přinesl do inovovaných modelů mikrohybridní technologii e-HDi a službu Citroën eTouch. A aby toho nebylo málo, Citroën představil nový model C-ZERO jezdící pouze na baterie.
30.11.2010, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -
+16

Závěrem letošního roku Citroën uvede na trh omlazenou dvojici modelů C4 Picasso a Grand C4 Picasso. Ty se nejen přizpůsobují nové image značky ale také dostávají mikrohybridní technologii e-HDi. Prodejně úspěšné duo našlo dosud již 650.000 zájemců. Příchod mikrohybridní technologie e-HDi* kombinuje systém Stop&Start druhé generace s pilotovanou manuální převodovkou a motor HDi 110 FAP. V této kombinaci automobilka slibuje nízkou spotřebu paliva (4,8 l/100 km) s citelně nižší emise (125 g/km). K vozům může zákazník obdržet i balíček služeb Citroën eTouch**, zahrnující tísňové a asistenční volání, virtuální servisní knížku a službu Eco Driving.

U omlazené C4 Picasso a Grand C4 Picasso můžeme najít zcelou řadu novinek. Nové je umístění nového loga na masce chladiče a na víku zavazadlového prostoru, dále ve středu litých kol, na volantu a na dálkovém ovladači. Příplatková nabídka Black Top u vozu C4 Picasso tvoří šest variant odstínů karoserie, jež doplňuje leskle černá střecha a sloupky dveří. Přední nárazník je převzatý od pětimístného modelu C4 Picasso, použitý u obou verzí karoserie, má pod světlomety zabudované LED diody, fungující ve dne i v noci a přední světlomety s bílými směrovými světly. Zadní světla dostala černou lištou. Nejlevnější model C4 Picasso s motorem 1,6 VTi o výkonu 88 kW ve výbavě Attraction přijde díky akčním cenám na 369.900 Kč. Model vybavený vznětovou šestnáctistovkou se systémem e-HDi přijde na 487.900 Kč (ve výbavě Tendance).

* - Co si představit pod zkratkou e-HDi?
Nový mikrohybridní systém e-HDi je výhradně spojen s motorem HDi 110 FAP a pilotovanou manuální šestistupňovou převodovkou BMP6. Tato technologie využívá funkci Stop&Start druhé generace. Systém je vybaven alternátorem/startérem nebo reverzibilním alternátorem s optimalizovanými výkony. Výkon zařízení se zvýšil o 70 % oproti předchozí variantě a dosahuje 2,2 kW. K rychlému a spolehlivému nastartování dojde během 400 ms, což je o polovinu rychleji než pomocí běžného startéru. Potlačení hluku bylo dosaženo použitím řemene místo ozubeného převodu u tradičního startéru. Pomocné palubní zařízení e-booster umožňuje zesílit elektrické napájení alternátoru pomocí přebytečné kapacity, připojované dočasně do série k akumulátoru. Toto zařízení přináší řadu výhod (zvýšení předávané energie za účelem zlepšení kapacity opětovného nastartování, až do teplot -5 °C; podpora palubní sítě s naprostou jistotou o množství energie, kterou si odebírá startér, umožňující udržet funkce světlometů, stěračů nebo i autorádia; funkce optimalizace dobíjení akumulátoru a vytváření přebytečné kapacity pomocí rekuperace energie po uvolnění pedálu akcelerátoru a při zpomalování, s lehkým navýšením brzdění motorem). Vozy C4 Picasso a Grand C4 Picasso jsou dále vybaveny utěsněným akumulátorem, který vydrží až 600 000 cyklů opětovného startování. Citroën vylepšil zavěšení motoru pro ještě větší komfort při jeho zastavování a opětovném startování. Všechny zmíněné upravy vedou k poklesu spotřeby v kombinovaném cyklu na 4,8 l/100 km u vozu C4 Picasso (5,0 l u vozu Grand C4 Picasso) a emise CO2 ve stejném režimu dosahují 125 (130) g/km. V městském provozu může snížení spotřeby a emisí CO2 dosáhnout až 15 %.

Mikrohybridní technologie e-HDi se během roku 2011 objeví rovněž u modelu C3 a DS3.

 

** - Co je to služba CITROËN eTouch?
eTouch se skládá z řady dílčích služeb zahrnujících tísňové a asistenční volání s lokalizací, virtuální servisní knížku a službu Eco Driving, která je k dispozici v nabídce MyCITROËN na Internetu.
Při volání funguje CITROËN eTouch zcela samostatně. Systém je totiž vybaven modulem GPS a SIM kartou, která nevyžaduje smlouvu na telefonní služby, a to bez časového omezení. Na palubní desce jsou dvě tlačítka, jedno s nápisem SOS, které slouží pro tísňová volání (k volání může rovněž dojít automaticky v případě nárazu), druhé s logem dvou šípů slouží pro volání asistenční službě.
Tísňové volání zkracuje dobu do zásahu složek záchranného systému, ať už je vozidlo obětí nehody, nebo jen svědkem. Obě tyto služby jsou bezplatné a jsou k dispozici nepřetržitě.

 

Výčet novinek u Citroënu omlazenou C4 Picasso rozhodně nekončí. Modernizací si prošel i zástupce střední třídy - model C5, který je variantě sedan i Tourer k dispozici od roku 2008. Snahy francouzské automobilky zachovat dosavadní úspěch modelu vedou k omlazovací kůře, která přináší řadu technických novinek. Přední světlomety dostaly tolik v současnosti populární LED diody. Stejně jako u C4 Picasso se majitelé nové C5 mohou těšit na mikrohybridní technologie e-HDi, kombinující systém Stop&Start druhé generace s pilotovanou manuální převodovkou a naftovým motorem HDi 110 FAP (spotřebu paliva se podařilo stlačit na hodnotu 4,6 l/100 km v kombinovaném cyklu). K dispozici rovněž bude služba eTouch**.

Pod kapotou se rovněž objeví inovovaný motor HDi o objemu 2,2 litru s dvojitým přeplňováním. Ten se chlubí tichým chodem, nižší spotřebou paliva a vyšším výkonem. Dva-dvojka HDi je osazená systémem Common Rail třetí generace. Maximální vstřikovací tlak byl zvýšen na 2 000 bar, spalovací komory si zachovaly specifickou technologii ECCS (Extreme Conventionnal Combustion System) a došlo ke snížení kompresního poměru (16:1) ve prospěch snížení hladiny zvuku a emisí škodlivin. Napájení dál zajišťují dva turbokompresory, jejichž paralelní sekvenční přeplňování umožňuje dosáhnout vyššího točivého momentu již od nejnižších otáček. Takto vybavená C5 vyvíjí 150 kW (204 k) při otáčkách 3 500 ot./min. a maximální točivý moment dosahuje 450 Nm při 2 000 ot./min. S automatickou šestistupňovou převodovkou dosahuje maximální rychlosti 230 km/h (225 km/h u verze Tourer) a zrychlení z 0 na 100 km/h za 8,3 s (8,6 s Tourer) přičemž ve smíšeném režimu si říká o příděl 5,9 litru nafty na 100 km (resp. 6,1 l/100 km u verze Tourer). Emise CO2 dosahují u sedanu 155 g/km a u Toureru 159 g/km.

Řada C5 využívá rovněž nový benzínový motor VTi spojený s šestistupňovou manuální pilotovanou převodovkou, která se ovládá páčkami pod volantem. Tento motor o objemu 1,6 litru, který vzešel ze spolupráce se skupinou BMW produkuje 88 kW (120 k) a dosahuje spotřeby 6,2 l/100 km ve smíšeném režimu.


Poslední dnešní představenou novinkou je model Citroën C-ZERO, který prvním modelem nové generace elektrických vozů s nulovou spotřebou paliva a nulovým hlukem. Jedná se o čtyřmístné zejména městské a příměstské elektrické vozítko, které využívá technologii Full eletric s lithium-iontovými bateriemi (o pohon se stará elektrický synchronní motor spermanentními magnety produkující 47 kW v rozmezí 3500-8000 ot./min. spolu s točivým momentem 180 Nm v rozmezí 0-2000 ot./min.. Provozní náklady nového modelu činí přibližně 1,5 € na 100 km. Je tak vhodný zejména pro úřady, firemní vozové parky operující ve vymezené oblasti atd. Konstruktéři ho již od počátku koncipovali tak, aby do něj bylo možné instalovat veškeré zařízení nutné k jeho elektrifikaci a současně si zachoval všechny funkce spojené s bezpečností, komfortem a prostorností. Řidiči ve voze naleznout například šestici airbagů, ESP, ABS, ASR, elektrické ovládání oken, klimatizaci a posilovač řízení. C-ZERO v základní výbavě dále nabídne komunikační zařízení eTouch a Bluetooth. Zavazadlový prostor poskytne využitelný objem 166 litrů a kabina čtyři plnohodnotná místa (C-ZERO těží z rozvoru 2550 mm). S délkou pouhých 3475 mm činí poloměr otáčení 9,5 metru. C-ZERO dosáhne maximálky 130 km/hod. a zrychlí z 0 na 100 km/h za 15,9 vteřin (například akcelerace z 60 na 80 km/h trvá 3,9 sekundy). Celkový dojezd činí 150 kilometrů, přičemž samotné dobíjení je možné provést dvěma způsoby - přes tradiční elektrickou zásuvku (úplné nabití vyžaduje 6 hodin s proudem 16 A ve Francii, 7 hodin s proudem 13 A ve Velké Británii, resp. 9 hodin s proudem 10 A ve Švédsku) nebo připojením přes zvláštní zásuvku umožňující rychlé nabití. Ta dodává jednofázový proud 125 A / 400 V a výkon až 50 kW (80% nabití pak vyžaduje jen 30 minut). Baterie vydrží zhruba 1500 nabíjecích cyklů.

První vozy se na trhu objeví na konci roku 2010, rytmus dodávek se výrazně zvýší od prvního čtvrtletí 2011. Citroën C-ZERO byl vyvinut ve spolupráci s Mitsubishi Motors Corporation a je již druhým elektrickým vozem v nabídce Citroënu (prvním byl Berlingo First Electrique).autor:
"výkonu není nikdy dost..."
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

Jeep Compass 2.0 MultiJet – crossover pro horaly

nejčtenější články

Velké SUV za 400 tisíc korun: ix55 nebo XC90?

Kia Sportage, nebo Škoda Yeti? Vybíráme ojeté SUV s dieselem

Audi A6 - vybíráme nejlepší diesel

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.