zpět

Bugatti Veyron: Tisíc dolarů za jednoho koně

Jak ukazují obrázky maskovaného supersportu, koncern VW neustále pracuje na jednom z nejodvážnějších projektů mezi sportovními vozy. Veyron s výkonem 1 001 koní by se mohl objevit pod legendární značkou Bugatti už v září letošního roku.
24.01.2005, nové modely

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Jak ukazují obrázky maskovaného supersportu, koncern VW neustále pracuje na jednom z nejodvážnějších projektů mezi sportovními vozy. Veyron s výkonem 1 001 koní by se mohl objevit pod legendární značkou Bugatti už v září letošního roku.

Volkswagen, pod kterého spadá i exkluzivní italská značka Bugatti, poprvé představil studii Veyron v Ženevě v roce 2002. Tehdy se mluvilo o jeho uvedení do sériové výroby (toto označení není pro předpokládanou sérii tří set kusů příliš přesné) hned v následujícím roce 2003. Nestalo se tak, a zdálo se, že Veyron zůstane jenom snovým konceptem. O tom, že tento odvážný projekt i po několikerém odložení výroby neskončil, svědčí kromě čerstvých snímků z testování i to, že Veyron byl hvězdou vídeňského autosalónu. Ten skončil včera a nepatří mezi nejvýznamnější, možná je ale v Rakousku hodně milionářů - tedy potenciálních kupců.

Veyron by v kategorii supersportů rozhodně nedělal ostudu. Dokonce si troufám tvrdit, že by naopak svým výkonem přesně 1 001 koně a maximální rychlostí přes 400 km/h většinu konkurentů překonal. Zahambit konkurenci se mu zřejmě podaří - pokud se v září dočkáme jeho uvedení na trh - i cenou, která se bude s největší pravděpodobností pohybovat okolo jednoho milionu dolarů.

A jak konstruktéři dosáhli takového výkonu? Motor Veyronu jsou ve skutečnoti motory dva. Unikátní pohonná jednotka se označuje jako W16 a neobvyklého počtu šestnácti válců je dosaženo spojením dvou motorů V8. Ty jsou umístěny vedle sebe a sdílejí jeden klikový hřídel. Celkový objem je 8,0 litru a pohonná jednotka je dopována celkem čtyřmi (!) turbodmychadly.

Bugatti, které na modelu Veyron asi nic nevydělá, by si mohlo spravit chuť na novém sportovním modelu. Bude méně náročný než Veyron, se kterým si ale bude podobný. Nový model bude mít uspořádání sedadel 2+2 a motor buď uprostřed, nebo za přední nápravou. O jaký motor půjde, není ještě jasné. Spekuluje se o pohonné jednotce Audi 4,2 l V8 s turbodmychadlem a výkonem 368kW (500 k) a o motoru Bentley W12. Vzhledem k tomu, že by Bugatti, potažmo koncern VW chtěli na tomto sportovním autě vydělat, bude se jich vyrábět dva až tři tisíce ročně a jejich cena se bude pohybovat mezi 150 a 200 tisíci eur. Do prodeje by se zatím bezejmenné Bugatti mělo dostat v roce 2008.

autor:
článek na zítřek

Jaký vybrat benzínový motor pro Škodu Superb II?

nejčtenější články

Jaký vybrat benzínový šestiválec pro ojeté Audi A6?

Vybíráme nejlepší benzínový motor pro ojetý VW Golf VII?

S jakým dieselem koupit ojetý Volkswagen Phaeton?

Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.