0
zpět

Nové Audi A8 se představilo. Má několik zásadních vychytávek

Trocha čekání, malinko napínání a už je to tu oficiálně. Nové Audi A8 se tento týden ukázalo v Barceloně. Podívejte se, co vše novinka umí.
15.07.2017, nové modely

hodnocení článku: 3.0 z 5 (60%)
hodnoceno: 2x
vaše hodnocení: -
+14
Z vnějšího vzhledu můžeme zmínit nová přední světla HD Matrix LED s laserovými světlomety, tak i kombinace světelného pásu LED a zadních světlometů, vybavených technikou OLED. "Á-osmička" je vlakovou lodí automobilky a tomu odpovídá i délka auta. Normální verze nového Audi A8 má vnější délku 5,17 metru. Delší A8 L má pak rozvor prodloužený o 13 centimetrů. Těží z něj zejména cestující na zadních sedadlech, která si můžete na přání vybavit i relaxačním sedadlem s mnoha různými možnostmi nastavování polohy a opěrkou pro nohy. Na tomto sedadle si může cestující dokonce nechat v několika stupních zahřívat a masírovat chodidla opřená o zadní stěnu sedadla spolujezdce. Jinak prý má interiér téhle luxusní limuzíny záměrně minimalistický design. Ústředním prvkem je zde 10,1“ dotykový displej s chytrou navigací. Ta se sama učí, a to na základě dosud projížděných tras. Řidič tak dostává inteligentní návrhy při vyhledávání. Mapa navíc zahrnuje velmi detailní modely evropských velkoměst ve formátu 3D.

Autonomní jízda: Funkce autonomní jízdy v dopravní koloně (Audi AI traffic jam pilot) zajistí řízení v popojíždějící dopravě při rychlosti jízdy až 60 km/h na dálnicích a hlavních tazích se stavebně oddělenými protisměrnými jízdními pruhy. Kromě radarových senzorů, přední kamery a ultrazvukových senzorů používá Audi za tím účelem, jako první výrobce automobilů vůbec, také laserový skener.

Automatické parkování: systém autonomně ovládá auto pod dohledem řidiče při parkování do mezery, resp. garáže, i při vyjetí z parkovacího místa, resp. garáže. Řidič přitom nemusí sedět uvnitř vozu. Příslušný systém spustí svým chytrým telefonem pomocí aplikace.

Dynamické řízení všech kol: Převod řízení na přední nápravě se mění v závislosti na rychlosti jízdy, zadní kola se natáčejí v závislosti na rychlosti jízdy o několik stupňů ve stejném nebo opačném směru.

Aktivní podvozek Audi AI: V závislosti na přání řidiče a jízdní situaci umožňuje elektronika u každého kola individuálně regulovat jeho pohyb nahoru nebo dolů. Díky této variabilitě lze jízdní vlastnosti nastavit v širokém rozsahu – od měkkého odpružení klasické luxusní limuzíny až po dynamiku sportovního vozu. V kombinaci se systémem pre sense 360° se automobil rychle zvýší, pokud hrozí boční kolize, čímž minimalizuje možné následky nehody pro cestující.

A na závěr pojďme na motorizace. Nové Audi A8 bude na český trh uvedeno se dvěma výrazně modernizovanými motory V6, přeplňovanými turbodmychadlem. Vznětová jednotka 3.0 TDI poskytuje nejvyšší výkon 210 kW (286 k), zážehový motor 3.0 TFSI je vyladěn na 250 kW (340 k). Později budou následovat dva osmiválce – 4.0 TDI o výkonu 320 kW (435 k) a 4.0 TFSI o výkonu 338 kW (460 k). Vrcholným motorem bude W12 se zdvihovým objemem 6,0 litru.

Všech pět agregátů spolupracuje s řemenem poháněným generátorem BAS (Belt Alternator Starter) s funkcí spouštěče, který je srdcem 48V elektrické sítě. Tato technika částečně hybridního pohonu (MHEV – mild hybrid electric vehicle) umožňuje setrvačnou jízdu s vypnutým motorem včetně komfortního opětovného spuštění motoru. Navíc disponuje rozšířenou funkcí start-stop a vysokým rekuperačním výkonem až 12 kW. V reálném provozu může úspora paliva činit až 0,7 litru na 100 kilometrů.

Nové modely Audi A8 a A8 L, vyráběné v závodě Neckarsulm, budou uvedeny na český trh na sklonku podzimu 2017. Vstupní ceny pro český trh ještě nebyly stanoveny, budou zveřejněny se zahájením předprodeje v závěru léta.
autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2019, všechna práva vyhrazena.