Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Zájem o operativní leasing neopadá

Naše téma
František Mašek | 30.05.2019
A nejinak tomu bylo i v prvním čtvrtletí tohoto roku. Vyplývá to z čerstvých dat České leasingové a finanční asociace. Jaké jsou další aktuální trendy operativního leasingu automobilů?
Oblast financování podnikatelských investic vykázala meziroční růst o 1,8 % při celkovém objemu 22,52 miliardy korun. Celá čtvrtina firemních investic byla realizována pomocí operativního leasingu, přičemž ve firemní sféře tradičně převládají dopravní prostředky. Za první čtvrtletí tak bylo dle ČLFA pomocí operativního leasingu profinancováno celkem 5,52 miliardy korun. Z toho 43% tvořily osobní a užitkové automobily a 18% nákladní automobily. Zatím se tedy zdá, že leasingové společnosti v případě operativního leasingu nikterak nestrádají. A platí to nejen pro český trh. Například leasingová společnost ARVAL působí v celkem 29 zemích světa. Má tak vcelku dobrý přehled, zda je operativní leasing trendem, či nikoli. Její výsledky za rok 2018 hovoří za vše.

Loni se Arvalu nejlépe dařilo v severských zemích, kde zaznamenal růst o 25 procent. V jižní Evropě si polepšil o 16 procent, konkrétně ve Španělsku rostl o 19 procent, v Itálii o 8 procent. Dařilo se mu také ve Francii a Velké Británii, kde evidoval shodný růst o 5 procent. Posílil i ve střední Evropě, a to o 14 procent. To jsou ale z velké části čísla za firemní sektor. Velkým tématem je ale stále více operativní leasing pro fyzické osoby. Lidé prostě chtějí stále častěji jezdit, ale méně vlastnit. Dlouhodobý pronájem je tedy jednou z variant, jakým směrem se bude ubírat nabídka leasingových společností na celém světě. Loni společnost Arval představila nabídky operativního leasingu pro soukromé osoby po celé Evropě, a soukromý pronájem se v letech 2017 a 2018 zvýšil o 45 procent. V Nizozemsku spustila internetový obchod s vozidly, cílící právě na soukromé osoby. Letos by tato služba měla být rozšířena i do dalších evropských zemí. Zajímavá je průměrná délka, po kterou si tuzemské firmy auta pořízená na operativní leasing nechávají. Je to 4,7 roku, zatímco loni to bylo 6 let!

A čím budeme v budoucnu jezdit? Třeba podle nedávného průzkumu společnosti Volkswagen Financial Services jsou auty budoucnosti elektrovozy. Alespoň to tak vidí 42 % Čechů. Nejlákavější jsou přitom pro skupinu 27-35letých, kteří je jako budoucí dopravní prostředek vidí ve 49 %. Nejmenší důvěru naopak mají od lidí ve věku 54-65 let, a to jen ve 33 %. Lidé v předdůchodovém věku do budoucna naopak nejvíce z celé populace očekávají rozvoj autonomních vozů. Překvapivě nejméně autonomním autům věří lidé mezi 27 a 35 lety, a to jen ve 23 %. Jasný příklon k "zeleným" vozovým parkům ve firmách je tak stále reálnější, i když si budeme muset ještě nějaký ten pátek počkat. Prozatím vozy s alternativními pohony využívá jen 6 % tuzemských firem. Není divu, legislativa zatím není podobným vozidlům nikterak nakloněna.

Češi jsou zato evropským lídrem ve využití telematiky. Rádi monitorují spotřebu paliva, chování řidičů, atd...V souvislosti s tím lze v budoucnu čekat další rozšíření nabídky různých druhů aplikací, které pronájem vozu i jeho provoz usnadní. Díky digitálním službám už dnes více než čtvrtina firem pohodlně sleduje všechny náklady související s provozem vozidel. Do budoucna budou zcela jistě podobné mobilní aplikace leasingových společností rozšířené i v případě operativního leasingu pro soukromé osoby.
Hodnocení článku
4.7 z 5 (94%)
Hodnoceno: 3x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů