zpět
850

Zájem o leasing trvá, trendem jsou ojeté vozy

Přestože tuzemskému leasingovému trhu stále dominují nové automobily, výrazně v poslední době vzrůstá obliba vozů ojetých. Rozdíl v cenách ojetého a nového vozu je totiž často neúměrný užitné hodnotě.
11.07.2005, naše téma

hodnocení článku: - z 5 (-%)
hodnoceno: 0x
vaše hodnocení: -

Přestože tuzemskému leasingovému trhu stále dominují nové automobily, výrazně v poslední době vzrůstá obliba vozů ojetých. Rozdíl v cenách ojetého a nového vozu je totiž často neúměrný užitné hodnotě. Lze navíc předpokládat, že se tato vývojová tendence v budoucnu nezmění.

Celorepublikový trend totiž podporuje také možnost dovozu automobilů ze zahraničí, ze kterého jsou již dvě třetiny všech ojetých vozů pohybujících se na českých silnicích. Situaci přitom výrazně neovlivňuje ani skutečnost, že do České republiky nelze dovézt automobil starší pěti let. Počet zahraničních ojetin by tak mohl klesnout až v případě postupného vyrovnávání cen, což se však v nejbližší době neočekává.
Drtivá většina obyvatel České republiky je i nadále nucena využívat v případě automobilů rozličné nástroje k financování nákupu, které výdajovou zátěž rozloží do delšího časového období. Základním motem konkurenčního boje mezi leasingovými společnostmi v současnosti je co největší přizpůsobení se klientovi. Výsledkem je snížení výše splátek a prodloužení doby splácení. Díky prosazování bankovních produktů, které rozšiřují možnosti pro investory, postupně mizí rozdíl mezi leasingovým a bankovním financováním. Současně se posiluje význam doplňkových služeb.
Zhruba tři čtvrtiny všech investic v tuzemsku jsou pořizovány formou leasingu. Obliba tohoto finančního produktu výrazně neklesla ani po loňské daňové novele. Leasing jednoduše zůstal zcela samozřejmým nástrojem financování. Přestože se tento produkt díky své ceně obecně vyplatí spíše u menších investic a u koupě nových vozů, dynamicky se tento způsob financování rozvíjí také v případě ojetých automobilů. Získat ojetinu na leasing totiž v současné době může klient při předložení všech požadovaných dokumentů již během několika minut přímo v autobazaru. Vše má přitom velmi jednoduchý průběh.

TIP: TÉMA: Jak získat ojetinu na leasing?

Zákazník si vybere vůz a leasingová společnost mu nabídne splátkový kalendář s ohledem na jeho bonitu a také s ohledem na stáří a cenu vozu. Pro klienta pak není nic jednoduššího, než si porovnat cenu ojetiny za hotové s celkovou sumou splátek a zjistit leasingové navýšení. Rychlost jednání přitom není jedinou předností leasingu. Pro mnohé zájemce jsou důležité i další faktory, mezi které patří například výhodné podmínky leasingu i pojištění automobilu, možnost určení výše navýšené splátky, délky splácení i výše splátek a v neposlední řadě také možnost využít nejrůznějších speciálních nabídek. Dynamická budoucnost pravděpodobně čeká leasing také v případech, kdy se zájemce chce soustředit na své klíčové podnikání a hodlá outsourcovat celou péči o vozový park.

Především pro soukromé osoby a domácnosti je v případě financování ojetého osobního automobilu cenově nejvýhodnější spotřebitelský úvěr, který se stal po loňskách legislativních změnách hromadným trendem v nabídkách tuzemských leasingových společností. Kromě toho, že je pro tuto skupinu zákazníků cenově nejvýhodnější, lze za jeho přednost považovat také skutečnost, že poskytovatel spotřebitelského úvěru musí kdykoliv umožnit jeho splacení. Získat spotřebitelský úvěr je sice pro klienta náročnější časově i administrativně, na rozdíl od leasingu se však ihned stává majitelem vozu. Může s automobilem tedy nakládat podle svého uvážení. Pokud se dostane do finančních potíží, vůz může jednoduše prodat a leasingové společnosti nebo bance doplatí úvěr.

autor:
u článku není zatím žádná diskuze

vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
článek na zítřek

S jakým dieselem koupit ojetý Ford C-Max?

nejčtenější články

Koupit ojetou Škodu Fabii s motorem 1,4 TDI?

S jakým benzínovým motorem koupit Alfu Romeo 166?

Co trápí ojetý Opel Ampera?