Volkswagen Touareg se v terénu neztratí

Výbava Terrain Tech přináší balíček nástrojů pro off-road. Zvýší i kapacitu nádrže.
29.05.2014, naše téma

hodnocení článku: 1.0 z 5 (20%)
hodnoceno: 1x
vaše hodnocení: -
+18

Majitelé SUV s nimi jen málokdy zavítají mimo zpevněné komunikace. A když už se jednou osmělí, většinou je nečeká příliš mnoho zajímavých zážitků. To ale není případ Volkswagenu Touareg, který se nabízí také se speciálním balíčkem Terrain Tech. Jak název napovídá, je zaměřen právě na cestování přírodou.

Paket Terrain Tech je dostupný s nejprodávanějším motorem nabídky Volkswagenu Touareg. Jde o dieselový třílitrový šestiválec se solidním výkonem 245 koní. To je ideální kombinace výkonu a spotřeby, touareg se dokáže dostat i pod devět litrů nafty na 100 kilometrů, při dálničním cestování nebo dovádění v terénu je ale nutné počítat s odběrem přes 10 litrů. Za paket se připlácí 45 tisíc korun, což není v celkové ceně auta přes 1,3 milionu korun zase až tak vysoká částka. Určitě se vyplatí, pokud to řidič s off-roadingem myslí vážně. V opačném případě ale nemá příliš velký smysl.

Touareg s výbavou do terénu se dá odlišit od silničních verzí kovovou ochranou proti kamení a dalším přírodním nástrahám. Vzduchový podvozek umožní nastavení v několika výškách od nízké nákladové přes standardní na silnici nebo zvýšené do terénu. Ve třech krocích lze měnit i tuhost tlumičů, rozdíl mezi houpavým režimem comfort a tuhým sport je cítit. Spíše než k závodění po malých silnicích se ale bude hodit ke zlepšení stability třeba při cestě na dálnici.

Mimo silnice je ale touareg prakticky nezastavitelným. Balíček mu totiž přidal redukční převodovku, která usnadní příkré stoupání, klesání nebo překonávání velkých překážek konstantní rychlostí bez větších potíží. A pokud nastanou, je ještě možné uzavřít jeden z diferenciálů umístěných na zadní nápravě a mezi nápravami. V takovém případě by už problém neměly dělat ani tuhé bahno, hluboký prašan nebo písečné duny. Otázkou je, kde je možné na takové podmínky v Česku narazit, nicméně řada budoucích majitelů si takové auto pořídí hlavně kvůli dobrému pocitu, že pokud by se někdy v těžkém terénu ocitli, mohou ho snadno pokořit. Posledním velmi příjemným vylepšením balíčku Terrain Tech je větší palivová nádrž, která pojme 100 litrů nafty.

Touareg je jinak typickým SUV, a proto je tak oblíbený. Nabízí vysoké sezení a dobrý přehled nad provozem, navíc i velmi prostorný interiér s komfortními sedadly pro čtyři dospělé a jedno dítě. Testovaný vůz byl dokonce vybaven čtyřzónovou klimatizací, každý pasažér má tedy vlastní ovládání teploty. Pod elektrickým víkem kufru se skrývá prostor na zavazadla s objemem 580 litrů, což je dost i pro náročnější rodiny.

Tabulka technických parametrů
Volkswagen Touareg TDI Terrain Tech BMT

Motor: vznětový šestiválec
Objem: 2 967 ccm
Výkon: 180 kW (245 k)
Toč. moment: 550 Nm
Zrychlení 0-100 km/h: 8,0 s
Max. rychlost: 218 km/h
Komb. spotřeba: 7,3 l/100 km
Rozměry: 4 893 x 1 940 x 1 709 mm
Cena: 1.380.900 korun včetně DPH

autor:
ukázka posledních příspěvků v diskuzním fóru
Reno, 05.06.2014 07:41
Ještě k tomu tvému známému, co má Phaetona 5.0 V10 od pořízení až do teď. Znám pár movitých lidí, ale neznám prakticky žádného z nich, co si kupuje takový druh auta na to, aby s ním pak jezdil osm let.
Dívám se, že poslední phaetony s tímhle motorem jsou k mání v roce 2006. Drtivá většina z nich s tím
jezdí 2 roky, max. 3 a pak to dává pryč. Stačí se podívat do inzerátů, kolik je tam aut z roku 2006 a u nich je napsáno první majitel.
PetrT, 05.06.2014 18:28


Má ho pořád právě proto že už se potom nedělal. Prostě mu vyhovuje. Co vím tak diesel nekupoval proto aby šetřil, ale proto že když to jede jak má nedá se to srovnat asi s ničím. Ted s tím už ale jezdí převážně jeho syn.
Díky totální nenápadnosti a malému počtu aut phaeton pořád vypadá dost exkluzivně. Interier je jako nový.
Nikdy jsem ale nepsal že to je nejlepší motor, vím že V6 TDI je mnohem lepší. Provozní náklady budou oproti V10 minimální. Vyšší cenu si drží oprávněně a je to rozhodně nejrozumnější volba i v tuaregu.
Já jen původně chtěl říct že i V10 může být slušný motor, jen to stojí opravdu hodně peněz a i běžný servis je častější. Kdo si to koupil jako cenově výhodnou ojetinu asi většinou brečel a ani se nedivím.
V době kdy se ještě dělal V10 některé prvky výbavy nebylo možno do levnějších motorů vůbec objednat. I to dost lidí přesvědčilo. Ted už to samozřejmě jde, jiná nafta než V6 u toho auta v nabídce snad ani neni.
Nová V8 TDI jako nepřímá náhrada V10 se zatím ukazuje jako dobrý motor, neslyšel jsem jedinou výtku. Tedy pokud je to stejný motor jako v A8. Já ale tyhle velké diesly moc nechápu, mám raději benzín.
Reno, 05.06.2014 21:33


No von ten desetiválec nijak zvlášť nejede. Kolega, který do něho přesednul z dvanáctiválcového benzínu mi říkal: ty vole, to jede víc než ten šestilitr. Ano, ten točivý moment je opravdu matoucí.
Vzali jsme stopky a zjistili, že na stovce to auto bylo za více než 7 sekund. A dvanáctiválec to měl
pod šest sekund. On s tím autem jezdil dva roky a když potom přesednul do nafty, měl pocit, že to
auto je daleko rychlejší. Tak ho to zmátlo.
Mně to nezmátlo. Byla to líná mrcha, která se tvářila, že jede, ale to byl jenom takový pseudopocit...

PetrT, 06.06.2014 00:12Na tu váhu a diesel je to i tak dobrý. A právě ten pocit že to táhne jako blázen to prodává. Jiný důvod pro nákup nevidim.
No a ten dvanáctiválec je hodně velká rarita, cena byla ještě větší nesmysl než ta V10. Oproti mnohem běžnější V8 je ten diesel raketa. W12 snad u nás neměli nikde ani jako předváděčku. Takže když někoho svezli v V8 a potom v V10 bylo to asi jasné rozhodování. Navíc magická písmena TDI jsou pro spoustu lidí modla.
W12 v touaregu stál skoro 4mil a v phaetonu ještě víc. Ta W12 je ale prý dost povedený motor.

Reno, 06.06.2014 08:53


No, taky do něho kolega dost nasypal. Váha vzduchu mu odešla, svíčky jsou na to extra drahé... Spotřeba cca 17-18 ale nikterak ho nešetřil. A opravdu začal jet až po nějakých softwarových úpravách, nevěřil jsem tomu, že se dá nějak programově zvýšit výkon atmosférického motoru ale potom co si s tím pohráli to mělo naprosto šílenou odezvu na plynový pedál. S tím autem se nedalo rozjet plynule...
Ale v A8 je to podle mně daleko lepší volba, než desetiválec z Lamba... spotřeba i dynamika stejná.


vložit příspěvek do této diskuze
vstoupit do diskuze
Copyright © EBM system s.r.o., 2005 – 2018, všechna práva vyhrazena.