Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Ohrožují sebe i okolí, říká o nelegálním tuningu pořadatel oficiálních srazů

Naše téma
Tereza Figalová | 10.04.2024
dalších 31 fotek
Start auto-moto sezóny 2023. Drift King Polygon Libros Ostrava. 29. dubna 2023. | foto: Deník/Lukáš Ston
Na parkovištích obchodních center, v ulicích a dokonce na historickém náměstí. Nelegální tuningové srazy o sobě daly hlasitě vědět hned v několika městech. Největší spoušť po sobě účastníci neohlášené akce zanechali na Valdštejnově náměstí v Jičíně, kde vozy poškodily historickou dlažbu, či ve Frýdku-Místku. Zde policie po svém zásahu vybrala 128 tisíc korun na pokutách. 
Organizátoři oficiálních a legálních srazů aut a zástupce polygonu v Ostravě s chováním pouličních tuningových řidičů nesouhlasí a distancují se od neohlášených automobilových akcí na veřejných parkovištích před obchodními středisky a na náměstích menších měst a obcí.

V Moravskoslezském kraji jsou ilegální pouliční tuningové srazy aut stále populárnější:

Jak řekl pořadatel oficiálních automobilových srazů s názvem Furt Bokem Lukáš Souhrada, je zásadní, aby se autíčkáři neházeli do jednoho pytle, protože všichni nejsou stejní. „Komunita autíčkářů je rozdělena do více podskupin a troufám si říci, že pouze dvacet až třicet procent jsou podobní experti. Problém nastává v situacích, kdy spousta z nich posouvá limit za hranici bezpečnosti a cítí se jako rebelové, když jedou 250 kilometrů za hodinu městem. Přitom ohrožují sebe a okolí,“ uvedl Souhrada. 

Nejdůležitější je bezpečnost. Tu zajišťují akreditované a výcvikové polygony, kterých je v Česku osm. V Ostravě je k dispozici Centrum bezpečné jízdy Libros. Podle majitele centra Davida Selce jsou pořádání tuningového stazu na polygonu otevřeni. „Problematikou u mladých řidičů může být nedostatek financí na pronájem. Avšak vždy je možné se domluvit na pronájem určité části plochy a nemusí si pronajímat celý areál,“ vysvětlil David Selc.

Doplnil, že dobrovolný občanský spolek Autoklub České republiky a Asociace center bezpečné jízdy se snaží proti podobným neoficiálním shromážděním na veřejných pozemních a komunikacích bojovat. Organizátoři a zástupci skupin pořádají pro širokou veřejnost automobilové akce na vhodných místech a plochách.

Ovšem podle účastníků srazů na veřejných komunikacích jsou akce v Librosu zaměřené na drahá auta a jejich majitelé jsou věkově starší. „U nás na srazu může auto ukázat kdokoliv a nezáleží na značce vozidla. Akci nepořádám kvůli autům, ale lidem. Skupina byla založena, aby se lidé s vášní pro auta v Ostravě poznali a nemusí vlastnit drahá auta. Naopak všichni mohou auto na parkovišti zaparkovat a seznámit se s novými lidmi,“ řekl pořadatel srazu ve Frýdku-Místku Jakub P.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů