Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Prozkoumejte nový Renault Espace. Luxusní rodinné auto s hybridní silou

Naše téma
Radek Pecák | 27.02.2024
dalších 31 fotek
Renault Espace slaví 40 let a přijíždí v nové generaci | foto: Deník/Radek Pecák
Francouzská značka Renault se v poslední době zaměřuje na zaplnění i těch posledních mezírek ve své nabídce rodinných aut. Nová generace vozu Espace nedává zákazníkům možnost výběru motorizace, přináší ale dobrý vnitřní prostor a komfortní výbavu. V naší recenzi vysvětlujeme, jaké jsou rozdíly mezi typy Espace a Austral. A také to, jak moc umí být hybridní pohon úsporný v reálném provozu na tuzemských silnicích.
V ČLÁNKU NAJDETE
Espace a jeho hlavní přednosti
Výpravné video představující vůz Espace
Jak vypadá palubní deska?
Klimatizace, topení a obrazovky
Cestování s masáží
Extrémní zeštíhlení pohonné jednotky
Solidní spotřeba kolem šesti litrů
Espace - základní technická data
Jméno Espace je v dějinách Renaultu a vlastně i celého automobilového světa poměrně důležité. Tento vůz totiž právě před čtyřiceti lety stál u zrodu  speciálního segmentu evropských rodinných vozů, které se později začaly označovat anglickou zkratkou MPV - Multi Purpose Vehicles (v překladu víceúčelové vozy).

Espace a jeho hlavní přednosti
Jejich hlavní předností je, že často zvládnou přepravit i více než pět osob a současně je lze během krátkého okamžiku přeměnit ve vůz s velkým prostorem pro náklad.

Nyní již MPV z trhu víceméně vytlačily SUV, což jsou pro změnu auta s terénní vizáží a občas i schopností sjet ze silnice na nezpevněný povrch. Přesto Renault model Espace zachovává ve své nabídce. V nynější generaci (a vlastně již i v té předcházející), ale jde  o takový kříženec právě mezi MPV a SUV.

Komentovaná fotogalerie s detailními snímky vozu:

Stále ho tedy můžete obsadit sedmi cestujícími a stále velmi dobře využitelným zavazadlovým prostorem. Na druhou stranu, je dobře si uvědomit, že nynější Espace je fakticky prodlouženým Australem. V porovnání s ním přidali konstruktéři vozu Espace 7 centimetrů v parametru rozvor a celých 21 centimetrů na celkové délce.

Výpravné video představující vůz Espace:
Zvnějšku se v přední části oba vozy prakticky neliší. Záď již je přece jen svébytná pro každý z obou modelů. U Espace je víko zavazadlového prostoru směřováno téměř úplně kolmo k zemi. Nad rozměrnými zadními svítilnami je pak poměrně úzký pruh okna, které očišťuje až komicky malý stěrač.

Jak vypadá palubní deska?
Palubní deska a vůbec celá oblast předních sedaček je pak úplně shodná. Designéři přenesli z Australu do Espacu stejný centrální displej, posuvnou opěrku ruky pro lepší ovládání funkcí vozu pomocí dotykových ikonek a dokonce také volant. Ten je lehce zmáčknutý na horním i dolním okraji.

Na jeho sloupku se pak nachází po pravé ruce řidiče hned trojice ovládacích páček. Ta nejvíce nahoře je voličem automatické převodovky, uprostřed se zapínají stěrače a zcela dole je pro Renault typická krabička s ovládáním hlasitosti audia nebo přepínání rozhlasových stanic.

Klimatizace, topení a obrazovky
Líbí se mi, že jsou si v Renaultu vědomi určitého omezení nastavení proudu vzduchu z klimatizace, pokud je za volantem a uprostřed palubní desky nepřetržitý pás displejů. Zde ho tudíž přerušili jedním svisle orientovaným výdechem klimatizovaného vzduchu. Nastavení nejdůležitějších funkcí topné a klimatizační soustavy se dělá prostřednictvím tlačítek na klaviatuře pod displejem. Třeba vyhřívání volantu už ale musíte aktivovat dotykem na lesklou plochu.

Když už byla řeč o obrazovkách... Jak ta před řidičem plnící funkcí digitálního přístrojového štítu, tak i ta centrální, měly velmi dobrá rozlišení. Důležité údaje se navíc promítají do řidičova zorného pole pomocí plnohodnotného head-up displeje.

Cestování s masáží
V testovaném voze s prakticky maximální výbavou byly instalovány vpředu sedačky s vyhříváním, ventilací a masáží. Nad hlavami se nacházelo obří panoramatické střešní okno.

Rodiny dále ocení, že kapsy ve dveřích jsou dostatečně prostorné, líbil se mi dostatek na palubě přítomných dobíjecích konektorů USB (a jedna plocha pro indukční nabíjení telefonu), na dotyk příjemné materiály v dosahu pasažérů a pěkně zpracované detaily. Například tlačítka pro spouštění okének na opěrce dveří jsou v přední části opatřena kovovým proužkem. Něco takového nenajdete třeba u většiny modelů jedné z prémiových automobilek.

+ Klady
•  Vnitřní prostor•  Dobré jízdní vlastnosti•  Solidní spotřeba
- Zápory
•  Občas cukající převodovka•  Horší obraz z parkovací kamery•  Příliš páček na volantu
Dozadu si velmi pohodlně sednou dva urostlí dospělci. Pokud byste tam chtěli přepravovat třeba menší děti, pak můžete posunout zadní lavici až o dvaadvacet centimetrů směrem dopředu a adekvátně tak zvětšit zavazadelník. Ten už je sám o sobě poměrně prostorný. V pětimístném uspořádání jeho objem charakterizuje číslo se třemi po sobě jdoucími sedmičkami.

Testovaný kus byl pouze pětimístný, a tak se pod dnem místo složených sedadel nacházel plastový organizér na uložení nejrůznějších částí povinné výbavy a dalších věcí. Příjemné je, že roletka skrývající věci v kufru před očima pobertů, je ukotvena poměrně vysoko. Do zavazadelníku tedy uložíte i poměrně vysoké předměty.

Extrémní zeštíhlení pohonné jednotky
Většina evropských automobilek zeštíhluje svoji nabídku pohonných jednotek. V případě Espacu je to ale již poněkud extrémní. K dispozici je totiž jediná motorizace, což je dvousetkoňový hybrid. Jeho spalovací část tvoří tříválcová zážehová dvanáctistovka s výkonem sto třicet koňských sil a sekundují jí jak startér-generátor, tak i klasický elektromotor. Ty dohromady dodávají zbývající koňské síly.

Všechno to je propojeno šestistupňovou převodovkou, která má dva stupně pro elektromotor a čtyři pro spalovací část. Většinou o ní ani nevíte, řadí rychle a hladce. Jen, když třeba na okamžik při dojíždění o něco pomalejšího vozu na dálnici dáte nohu z plynu, a pak ji tam zase během jedné či dvou sekund vrátíte, tak si moc neví rady a škubne.

Solidní spotřeba kolem šesti litrů
Soustrojí zajistí vzhledem k velikosti vozu i solidní spotřebu. V reálných podmínkách tuzemského provozu budete mít dlouhodobou spotřebu pár desetinek pod nebo nad hranicí šesti litrů.

Vzhledem k tomu, že Espace je opravdu kusem auta, dostal schopnost zatáčet také zadními koly. Systém 4Control umí zejména v nízkých rychlostech auto stočit do zatáčky opravdu překvapivě razantně. Míra natáčení se dá ale upravit. Podvozek si ví rady s většinou typů nerovností. Tupá rána se od podvozkových dílů ozve až po vjetí do skutečně hluboké propadliny.

Základní technická data:
Karosérie: pětimístné pětidveřové SUV
Motory/Spotřeba: Hybrid 1,2/200 koní – spotřeba 4,6-4,9
Převodovky: automatická
Vnější rozměry: 4722x 1825x1645mm
Rozvor: 2738 mm
Zavazadlový prostor: 159-777
Max. rychlost: 175 km/hod
Zrychlení: 8,8 s
Ceny: od 999 000 Kč
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů