Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Rumunský Ford oslavuje milionté auto ve stylu Gymkhany!

Naše téma
František Mašek | 30.12.2021
foto: Ford Romania
Letošní rok je pro rumunskou pobočku Fordu významný. Po letech tvrdé dřiny, investicí a odhodlání z jejich výrobní linky sjelo milionté auto!
A to není jen tak nějaký úspěch. Rumuni ho náležitě oslavili a jak je u této automobilky zvykem, oslava se nesla v duchu kaskadérské jízdy pod taktovkou Adriena Fourmauxuse. Ten vytáhl svůj M-Sport Ford Puma Rally1 a snad není potřeba dodávat, že létaly jiskry! A jiskry nelítaly pouze od asfaltu. Je to první pokus Fordu o hybridní vůz v takovéto třídě. Pod kapotou má tradiční motor s turbodmychadlem o objemu 1.6 litru, kterému pomáhá 100kilowattový motor. Podle vyjádření výrobce lze baterie dobít už za 25 minut, váží 95 kg, je chlazen jak vzduchem, tak vodou a chrání ho obal, který je odolný vůči nárazům a létajícím úlomkům a měl by být bezpečný i v případě nehody. To je velice zásadní tvrzení – právě otázka bezpečnosti je v poslední době velice žhavým tématem jak u hybridních, tak plně elektrických vozů (viz nehody Tesly).

V Rumunsku se dále vyrábí i verze Pumy, která může i na normální silnice, nejen na okruhy. Ta je vybavená podobným systémem jako Puma Rally1, nicméně ne tak výkonným. Základem je litrový motor Ecoboost Hybrid s hybridní technologií pro optimalizaci výkonu a požitku z jízdy. Slouží také dobíjení z baterií při situacích, kdy by jinak došlo ke ztrátě elektrické energie a pomáhá s točivým momentem.
Jsme velice zvědaví na to, v jakém světle se tato technologie ukáže během světového šampionátu v rallye – WRC. Pokud něco dokáže prověřit hybridní vozy a ukázat, že mohou vstoupit i do běžného života každodenních řidičů, je to právě sféra profesionálů, kde jsou na ně kladeny ty nejvyšší nároky po všech stránkách. Ford vypadá, že si věří a my jim to přejeme!

Hodnocení článku
5.0 z 5 (100%)
Hodnoceno: 1x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů