Přihlášení
Uživatelské jméno / e-mail
Heslo
Registrace
Napsat recenzi na můj vůz  +Vložit inzerát

Vyčítají si bezohlednost. Cyklisté ani řidiči často neznají základní pravidla

Naše téma
Miroslav Elsnic | 20.04.2024
další 4 fotky
Červené cyklopruhy v ulici SNP v Mostě. Do vyhrazeného jízdního pruhu pro cyklisty mohou vjíždět motorová vozidla jen v zákonem stanovených výjimkách. | foto: Deník/Martin Vokurka
Cyklisté a řidiči. Dvě skupiny, které si na silnici vyčítají bezohlednost, rychlou jízdu a nevěnování se řízení. Ovšem ani jedna skupina dostatečně nezná zákony, jimiž se má řídit, a dopravní značení. Ukázal to průzkum iniciativy Dám respekt mezi kurýry společnosti Wolt.   
Vyplývá z něho, že řidiči ani cyklisté často neznají rozdíl mezi cyklopruhem a cyklokoridorem. Jen třetina z dvou tisíc respondentů věděla, že větší ochranu má cyklista při jízdě v cyklopruhu. Šestnáct procent nedokázalo vůbec odpovědět.

Jak uvedla spoluzakladatelka iniciativy Dám respekt Michaela Kreuzigerová, anketa Woltu přinesla řadu důležitých podnětů a nápadů, se kterými budeme dále pracovat. "Pro osvětu jsou přichystaná videa, která se problematice věnují a budou k dispozici řidičům i cyklistům. Provází jimi atletka a influencerka Lucie Neumannová," vyjádřila se.

Lucie Neumannová vysvětluje rozdíl mezi cyklopruhem a cyklokoridorem:

O tom, že je tato problematika aktuální svědči i fakt, že počet cyklistů usmrcených při nehodách se nesnižuje. V loňském roce se domů z projížďky nevrátilo 43 jezdců. To je spolu s rokem 2021 nejhorší bilance za posledních sedm let – v roce 2017 zemřelo při nehodách 44 lidí na kolech.

"Je důležité, aby cyklisté dávali správně přednost v křižovatkách, byli dobře vidět a nosili přilby. Řidiči aut na druhé straně mají zpomalit v místech, kde se cyklisté pohybují, pozorně sledovat v provozu i menší jednostopá vozidla a dodržovat bezpečný boční odstup od cyklisty,“ poznamenal vedoucí oddělení BESIP Ministerstva dopravy Tomáš Neřold.

A jak rozeznat cyklopruh a cyklokoridor?
Je to jednoduché. Cyklopruh je vždy označen příslušnou svislou dopravní značkou a na silnici symbolem kola. Kromě toho mívá barevně odlišný povrch – ve většině případů červený a v případě, že v místě jsou, cyklisté je musí využít. Oproti tomu cyklokoridor je na silnici vyznačen pouze piktogramem cyklisty, pod nímž jsou dvě šipky.

"Cyklokoridor informuje řidiče o zvýšeném pohybu cyklistů. Cyklisté jej mohou využívat, ale nemusí. Při předjíždění cyklisty musí řidič dodržovat bezpečný odstup jeden a půl metru,“ vysvětlil dopravní odborník a předseda expertní rady Platformy Vize 0 Roman Budský.

Dovzdělávat všechny účastníky provozu se snaží i Asociace autoškol České republiky spolu s ministerstvem dopravy. Zaměřují na to i testovací otázky pro budoucí řidiče. Vyzkoušet si je může každý na portálu noveotazky.cz.
Hodnocení článku
Hodnoceno: 0x
Ještě jste nehodnotil/a
Tagy
Diskuze
u článku není zatím žádná diskuze
vložit příspěvek do této diskuze
Nejčtenější články předchozích 7 dnů